Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Dana4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2022, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć. Jestem na forum pierwszy raz więc nie wiem czy dobrze zamieszczam post. Mam kilkuletnią Strelicję, którą mi ktoś w zeszłym roku przelał. Myślałam, że już po niej ale z jednej części właśnie rośnie nowy liść. 1 odnogę straciłam bo zbrązowiała i od roku liścia nie wypuściła. W miedzy czasie zakupiłam nową. Miałam plan że posadzę nową razem z tą która wida jeszcze żyje i nowy liść wypuszcza. Ale na forum poczytałam trochę i zaczęłam się zastanawiać czy ta przelana roślinka nie ma grzyba. Jestem totalnym laikiem. Ale boję się czy jak nie zasadzę tej starszej przelanej i nowej razem to czy nie zaszkodzę. Czy grzyb (jeżeli to grzyb) nie przejdzie na tą zdrową roślinkę? Jakby ktoś mógł doradzić będę wdzięczna :)
Obrazek

-- 22 lut 2022, o 18:45 --

Jeszcze zdjęcie tej odnogi która nie wypuszcza już liści nowych.
Obrazek

-- 22 lut 2022, o 18:48 --

Odnoga która wypuściła zdrowy liść przy ziemi wygląda jak na zdjęciu ( pierwsza na planie, za nią ta , która liści nie wypuszcza)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim podłoże do wymiany, powinna być mieszanka ziemi i rozluźniacza - masz w wątku.

Po drugie, takich dużych roślin nie sadzimy razem.

Zmiany na liściach mogą być od przelania, zbytniego przesuszania podłoża, ale również od zbyt suchego powietrza.

Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dana4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2022, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Wcześniej podlewałam z raz w tygodniu jak dobrze pamiętam. Zraszałam od czasu do czasu, przemywałam liście. Ale mogłam ją przesuszyć po tym jak została przelana. Długo miała mokrą ziemię. Tak naprawdę myślałam, że już po niej.
Przed przelaniem bardzo ładnie rosła i nie miała brązowych liści. Wypuszczała często nowe.
A dlaczego dużych roślin nie sadzi się razem ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zaczynając od końca, są to rośliny ekspansywne, mają silny system korzeniowy. Już jedna Strelicja może mieć potężne korzenie, a co dopiero dwie. Poza tym sadząc dwie rośliny, jedną mniejszą słabszą, a drugą wiekszą silniejszą prowadzi się do sytuacji, że ta druga będzie pobierać składniki odżywcze kosztem tej pierwszej.

Dla Strelicji szkodliwe jest zarówno przelanie (które się bierze nie tylko od zbyt częstego i regularnego podlewania, ale również od zbyt mało przepuszczalnego podłoża), jak i zbytnie przesuszenie. Co prawda w przypadku tych roślin w okresie jesienno-zimowym nieco ograniczamy podlewanie, ale tylko "nieco".

Każdą roślinę doniczkową sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza - żwirek kwarcowy albo perlit. W ten sposób do korzeni dociera powietrze, a podłoże równomiernie przesycha. Inaczej mówiąc łatwiej przelać przy nieprawidłowym podłożu.
I w drugą stronę, często od przelania łatwo pójść w drugą stronę, tzn. zbytniego przesuszenia podłoża. O ile na samym początku ostrożniejsze podlewanie ma sens, to po regeneracji korzeni roślina potrzebuje już normalnego podlewania. Robiąc tzw. Saharę w doniczce roślinie która ma duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji, można doprowadzić do tego, że część korzeni znowu zacznie obumierać, a przeżyją tylko te do których będzie trafiać najwięcej wilgoci.
Poza tym istnieje inne ryzyko, gdy część korzeni obumrze i wtedy podlejesz większą ilością wody, to reszta korzeni nie będzie w stanie tej wody wykorzystać i zacznie po prostu gnić.
Objawami są plamy na liściach, żółknięcie itd.
Podsumowując, jeśli roślina po okresie przelania zaczyna wypuszczać nowe przyrosty wtedy oznacza, że zaczynasz podlewać większą ilością wody.

W tej sytuacji pozostaje, wyciągnąć roślinę z doniczki, sprawdzić stan korzeni. Jeśli jakieś będą pogniłe to je odcinasz. Jeśli nie, to tylko wymieniasz podłoże i zaczynasz ją normalnie traktować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dana4
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2022, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za te informacje :)

Pozdrawiam
herbatka007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lut 2022, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć, od jakiegoś czasu jestem posiadaczką strelicji białej. Jednak ostatnio na jednym z najniższych liści pojawiły się plamy (jak na zdjęciach). Czy wiecie co to może być?

https://imagizer.imageshack.com/img924/1626/wiAsMm.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/4086/6qsNU4.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/699/IaCK6H.jpg

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przelanie, grzyb. Poczytaj wątek, a przynajmniej kilka, kilkanaście ostatnich stron. Znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
herbatka007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lut 2022, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wolałam zapytać, bo 70 stron do przejrzenia troszkę mnie przeraziło, ale jak mówisz, że znajdę tam odpowiedź to biorę się za lekturę:)
Dziękuję!

Pozdrawiam




Zapraszamy do kolejnej części wątku tutaj https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 9&t=125216
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”