Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Co dolega mojemu kumkwatowi? Górne liście zaczęły się na obrzeżach przebarwiać na żólto tak jak na zdjęciu i opadać. Kumkwat tydzień temu został kupiony i jest dwa dni po owocowaniu. Stoi na parapecie południowym.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/Pm2 ... yHAgg2FSuT
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/LUP ... u32r4sMmT0
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Wg mnie to poparzenie słoneczne, od zakupu padały na niego promienie słoneczne w większej ilości? Jeśli tak, to po zakupie trzeba roślinę zaaklimatyzować do nowych warunków. Zwykle tuż przed zakupem spędzają czas jedynie pod świetlówkami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Możliwe że od promieni bo stoi cały czas w słońcu. Nie mam możliwości ustawienia pod świetlówkami. Czy mogę postawić po prostu na parapecie południowym z zasłoniętą żaluzją? I jak długo się powinien kimatyzować? Ewentualnie postawić go gdzieś na pokoju z metrowym odstępem od okna południowego? Bo kupiłem także cytrynę i tych objawów nie ma a stoi w tych samych warunkach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Teraz pod świetlówkami nie ma sensu, w ogóle ich się używa tylko do doświetlania w okresie jesienno-zimowym. Zaaklimatyzować czyli trzeba stopniowo przyzwyczajać roślinę po zakupie do słońca. Po prostu przez jakiś czas wydłużasz czas z dostępem promieni słonecznych szczególnie w godzinach południowych, możesz na ten czas zasłaniać żaluzję albo odizolować na ten czas kartką papieru. Okres ten powinien mniej więcej trwać około 2 tygodni. Oczywiście dobrze, żeby przez ten okres były słoneczne dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ok to będą stały łącznie z cytryną na parapecie z zasłoniętą żaluzją. Codziennie będe odsłaniał na godzinę, dwie po południu jak promienie nie będa zbyt intensywne i zobaczymy czy stopniowo będzie dochodzić do siebie. Po okresie jak się zaklimatyzują rozumiem że mogą stać cały czas na południowym parapecie w pełnym słońcu?
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Czy ktoś posiada lime kaffir i zamierza ją przycinać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

patryk10015 pisze: Po okresie jak się zaklimatyzują rozumiem że mogą stać cały czas na południowym parapecie w pełnym słońcu?
Tak, oczywiście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
patryk10015
500p
500p
Posty: 537
Od: 1 maja 2015, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Ok, dzięki za porady.
Mrozik95
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 mar 2018, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko cytrusowe mandatynki

Post »

Witajcie , jakieś pół roku temu mąż zakupił ozdobne drzewko cytrusowe mandarynki. Po opadnieciu owocow opadły także liście a drzewko uschło. Po jakimś czasie z pnia drzewka wyrósł nowy pęd i urósł do rozmiarów widocznych na zdjeciu. Dzisiaj zauważyłam, że wyrasta kolejny pęd. Co radzicie z tym zrobić? :wink: :wink:
Obrazek

Obrazek
uptomek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 maja 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Roślina nie będzie już raczej kwitła i owocowała, ponieważ część która była przeszczepiona z rośliny szlachetnej uschła. Odbiła tzw. dziczka z podkładki, czyli z rośliny na której było wykonane szczepienie. Można poczekać jak roślina trochę się wzmocni i spróbować ponownie zaszczepić cytrusa na tych nowych pędach. Musi pani zdobyć zraz (kawałek gałązki) z rośliny owocującej. Na youtubie jest mnóstwo poradników. Proszę wpisać "szczepienie cytrusów" albo "citrus grafting"
Obrazek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Była by szansa owocowania o ile to była by mandarynka ukorzeniona, wtedy wystarczyło by tylko odciąć suchą część. Na zdjęciu widać miejsce szczepienia więc w najbliższych latach nie będzie szansy na zakwitnięcie. Można zrobić tak jak napisał @uptomek ale też trzeba mieć później zraz do szczepienia.
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Czy z czasem, miejsca cięć (np grubych gałęzi, ale w pobliżu głównego przewodnika zabliźnią się i nie będą mocno widoczne? Tak się składa, że przyciąłem cytryne i ma duże miejsce cięcia przy pniu, z kolei cytron jak pobierałem szczepki to urwałem ze zbyt dużą ilością kory z przeowdnika i nie wygląda to jakoś super. Zastanawiam się czy za jakiś czas to ulegnie zmniejszeniu. Ktoś miał podobne sytuacje?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Post »

Zabliźnią się, lecz nie całkowicie i musi upłynąć sporo lat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”