Fikus dębolistny/lirokształtny (Ficus lyrata)- pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie, to są tzw. korzenie podporowe. Jak będą chciały pójść do ziemi, to pójdą w jej kierunku - fikusy tak mają. Nic nie rób.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Brendii
500p
500p
Posty: 710
Od: 22 wrz 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Mam kolejne pytanie odnosnie mojego fikusa. Przypomnę ze po zakupie (luty) obcięłam liście z plamkami i zrobiłam mu w sumie 2 opryski topsinem. Jakiś czas temu wypuścił 2 nowe liście, które miały brązowe plamy, niektóre z nich lekko popękały. Na zdjęciu liść zaraz po rozwinięciu i to jak wyglada teraz. Co to może być? Tak się zastanawiam czy plamy na obciętych liściach nie były tym samym co to teraz. Dodam jeszcze ze po zakupie został przesadzony i zaczęłam go nawozić pod koniec marca. Pierwszy raz dosłownie dzień przed rozwinięciem liścia. Zraszam go prawie każdego dnia.

https://m.fotosik.pl/zdjecie/63096145933948c3

https://m.fotosik.pl/zdjecie/710807ac5f48dba7

https://m.fotosik.pl/zdjecie/db590f9d2b340c9a

https://m.fotosik.pl/zdjecie/251eabb5e47bbeb2
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Patrzę na młode liście i to jest typowa plamistość liści, może być to nawet antraknoza, z którą Topsin powinien jednak sobie poradzić.
Zastanawiam się czy problem nie leży gdzieś jednak w warunkach uprawy? Za mało światła, narażenie na niskie temperatury, jakieś przeciągi? Zbyt duża wilgotność powietrza? Może być też tak, że roślinę kupiłaś z infekcją i warunki uprawy jakoś jej sprzyjają.

Zapewnić w miarę stałą temperaturę powietrza, najlepiej powyżej 20 stopni z dostępem do słońca, im więcej tym lepiej - pamiętam, że mieszkasz w kraju gdzie go dużo nie ma, więc tyle ile możesz zapewnić.
Nie przesadzać ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza, najlepiej nie przekraczać jakieś 50%.
Zrobić jeszcze jeden oprysk i jednocześnie podlać.

Jedno, co mnie ciekawi to stare liście w sumie ładnie wyglądają, nie widać śladów żółknięcia czy postępu choroby. To uważam za dobry jednak znak. Myślę, że trzeba poczekać na okres lepszej pogody, gdy będzie cieplej i więcej słońca, problem powinien się rozwiązać. Mam przynajmniej taką nadzieję.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Brendii
500p
500p
Posty: 710
Od: 22 wrz 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Teraz jest okres ze słońca mu nie zabraknie. Na jesień, zimę i tak pewnie lampe doświetlające. Temperatura jest dość stała, w dzień ok 20 stopni, w nocy koło 17, wilgotność powietrza wg wskaźnika około 35-40%. Okien w tym pokoju jak jest zimno nie otwieram (salon mam otwarty na kuchnie i przedpokój, tam wietrze).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

17 stopni to jednak może być trochę chłodno jak dla takiego fikusa. Pomijając kupno rośliny z infekcją, to jednak okres jesienno-zimowy jest okresem niekorzystnym dla roślin tropikalnych, a do tego sprzyjających chorobom.
Trzeba być jednak dobrej myśli, roślina źle nie wygląda, podjęła wzrost więc zobaczymy jak to będzie latem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Brendii
500p
500p
Posty: 710
Od: 22 wrz 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeszcze zapytam: Na stoliczku obok chce postawić innego fikusa, elastike tineke, czy to bezpieczne? Choroba nie zaatakuje rośliny obok jeśli nie będą się stykać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To nie jest dobre rozwiązanie, gdyż choroby grzybowe mogą przenosić się w bezpośrednim sąsiedztwie z rośliny na roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam,
Mam problem z moim fikusem lirolistnym, a mianowicie od kilku dni na liściach pojawiają się brązowe plamy, a dzisiaj zauważyłam także dziwną żółtobrązową plamę na jednym z liści. Czy ktoś z was rozpoznaje co może mu dolegać?
W moim mieszkaniu temperatura wynosi 21-22 stopnie C, wilgotność 55-60%. Fikus zakupiony w sierpniu, przesadzony do mieszanki
ziemia kompostowa: 30%
perlit: 20%
chipsy kokosowe: 20%
keramzyt: 20 %
piasek kwarcowy płukany: 10%
plus nawóz do roślin doniczkowych o uwolnionym działaniu 8-9 miesięcznym.
Podlewam przeważnie raz na 1,5-2 tygodnie przegotowaną i odstaną wodą. Przed podlaniem wsadzam do ziemi na kilka minut patyczek bambusowy żeby ocenić wilgotność podłoża i dopiero jak patyczek jest prawie suchy to wtedy podlewam. Fikus stoi zaraz obok świetlika w suficie, a od przodu są okna z wystawą południowo-zachodnią. Żadnych szkodników nie zaobserwowałam (miałam już styczność z przędziorkami, wełnowcami, wciornastkami oraz ziemiórkami, więc je na pewno bym rozpoznała).

Czy to może być grzyb? Jeśli tak, to jaki środek zastosować (słyszałam, że topsin jest już niedostępny w Polsce).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Raczej można wykluczyć przelanie, patrząc na podłoże, doniczkę czy podlewanie.
Te plamy to może być martwica tkanki po edema. Czy zauważyłaś wcześniej żeby liście miały ciemno zielone plamy w tych miejscach?
Edema może się brać m.in. z powodu zbyt ciemnego stanowiska, tzn. za daleko od okna (świetlik umieszczony wysoko nad rośliną niewiele de facto daje światła, a i od zwykłych okien pewnie blisko nie stoi). O tej porze roku światła przydatnego roślinie jest niewiele. Po prostu im mniej światła, tym słabiej przechodzi proces transpiracji, czyli wyparowywania wody z rośliny. Edema zwykle się cofa, ale czasami dochodzi jak wcześniej wspomniałem, do martwicy tkanki.
Dałbym tego fikusa blisko okna i profilaktycznie delikatnie sprawdził stan korzeni. Jeśli są ok., nic nie pogniło, to problem powinien zostać rozwiązany poprzez zmianę stanowiska. Plamy nie znikną, trzeba tylko obserwować czy się nie będą powiększać. Jeśli będą się pojawiać nowe, to wtedy zrób oprysk preparatem grzybobójczym. Za zamiennik Topsinu podają Scorpion 325sc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Nie zauważyłam wcześniej ciemnozielonych plam na liściach, jedynie te które zbrązowiały były wcześniej bladozielone/żółtawe. Przestawię fikusa bliżej okna i mam nadzieję, że to mu pomoże. Dzięki za polecenie preparatu - jak mu się nie poprawi to będę pryskać.
duduemt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 gru 2021, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Hej, czy mógłby ktoś doradzić gdzie wykonać cięcie fikusa, który dorósł już do sufitu, chciałbym go przyciąć i wrzucić do tej samej doniczki jako drugie pieniek :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Potnij na góra 3 listne sadzonki i wsadź do wody. Dłuższe mogą mieć problem z ukorzenianiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
duduemt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 gru 2021, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus dębolistny/lirokształtny - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok, operacja wykonana. Robię ja już któryś raz i nigdy nie wychodzi, tzn. Inaczej
Mam czekać aż odcięta łodyga wypuści korzenie?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”