Pelargonia - choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ania_in9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 cze 2018, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pelargonia - liście jaśnieją i obsychają :(

Post »

Dzień dobry,

Mam problem z pelargoniami. Od około 2-3 tygodni liście zaczęły jaśnieć. Dodatkowo obsychają im brzegi, a później całe listki. Problem zaczął się podczas upałów, wiec ciężko byłoby je przelać. Sadzę pelargonie od kilku lat i pierwszy raz spotykam się z tym problemem. Sąsiadka obok również ma ten kłopot. Może to jakaś choroba?? Pomożecie?

Obrazek

Obrazek
Kasia_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2018, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Witam wszystkich!

Zarejestrowałam się, bo szukam pomocy dla moich bordowych pelargonii zwisających.

Warunki:
- parapet od zachodu
- nowa ziemia balkonowa (dość ciężka) plus drenaż z kermazytu, skrzynka 50 cm z tylko dwoma otworami na szczycie stożków
- podlewane w upały codziennie, w chłodniejsze dni rzadziej, jednorazowo 0,5 litra kranówki
- nawożenie 2x w tygodniu nawozem z Biedronki "Gardenic - nawóz do roślin rabatowych NPK 5-6-8"

Objawy:
- młode liście bieleją (tylko wzdłuż nerwu są zielone) i wywijają się ku górze
- zahamowany wzrost
- w tej samej skrzynce obok siebie rośliny wyglądające na zdrowe, i rośliny chore

Na początku po zakupie kwitły ładnie, mimo małych problemów z żółknącymi dolnymi liśćmi:
Obrazek

Zdjęcia obecnego problemu:
Obrazek
Obrazek

Dla porównania: w tym samym czasie na tym samym parapecie, w takiej samej ziemi, tak samo podlewane i nawożone - zdrowe bez objawów:
Obrazek

Szukałam w necie wskazówek i moja amatorska diagnoza to chloroza. Różne źródła podają za przyczynę raz brak magnezu, raz brak żelaza. Więc kupiłam żelazo w kapsułkach, rozpuściłam zawartość kapsułki (7,5 g żelaza) w wodzie, wrzuciłam jeszcze magnez musujący (nie bijcie mnie :lol:) i taką miksturą podlałam w sobotę. Jak dotąd (środa) brak wyraźnej poprawy ani pogorszenia.

Bardzo proszę o diagnozę i propozycję leczenia. Z góry dzięki!

PS. Czy dobrze podlewam? Ile wody jednorazowo lać do skrzynki 50 cm z 3-4 pelargoniami? Pół litra jest ok?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Na liściach pelargonii mam takie plamy. Jaka jest przyczyna i czym wykonać oprysk?
Są nawożone specjalnym nawozem do pelargonii.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Szara pleśń
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
ariael
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 31 lip 2018, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Obecny sezon okazał się bardzo niepomyślny dla moich pelargonii rabatowych. Dopadła je plaga gąsienic, a później choroby grzybowe. Podlałam je rozcieńczonym Previcur'em w dawce wskazanej przez producenta, ale to nie pomogło, bo rośliny jeszcze bardziej zmarniały, a dwie całkowicie obumarły.
Chciałabym mieć pewność, że chociaż jedną z nich, uda mi się przezimować i mieć w kolejnym sezonie (jest nią Marbacka Tulpan, bardzo ją lubię), ale ona też ma oznaki choroby grzybowej i to jakiejś innej niż poprzednio - na łodygach widoczne są plamy czarnej pleśni.
Zwykle przed przymrozkami wnosiłam pelargonie do domu i tak trwały do wiosny. W marcu całkowicie je obcinałam, a one bardzo szybko się odradzały, tworzyły krzew i kwitły, a w tym roku nie wiem co zrobić? ;:24 Czy rozsądne i właściwe byłoby całkowite przycięcie teraz, późnym latem? Usunęłabym w ten sposób zarażone części roślin, ale nie wiem czy równocześnie nie pobudziłabym ich do niepotrzebnego wzrostu? Mam wątpliwości, dlatego czekam na rady bardziej doświadczonych osób. ;:131
piotrsz1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 maja 2018, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Witam,
Dwa tygodnie temy zakupiłem i zasadziłem peralgonie. Niestety jej stan nie napawa mnie optymizmem :( Pomóżcie proszę w diagnozie co jej dolega.
Obrazek

Obrazek
Kala55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 maja 2019, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Witaj,mam to samo:( kupilam tydzien temu bluszczolistne i rabatowe i zasychaja im paczki tak jak u Ciebie na zdjeciu. Czy to jest szara plesn??? Prosze pomożcie , szkoda kwiatow.

Pisz staranniej po polsku, proszę używać wszystkich polskich liter/mod. N.
lebioda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 maja 2019, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonie - rdza pelargonii

Post »

Co się dzieje z tą pelargonią?
Liście wyglądają normalnie, ale kwiaty marnieją :cry:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Wg mnie to kwiaty pelargonii angielskiej a nie bluszczolistnej,której liście widzimy na zdjęciu :wink:
a kwiatom zaszkodził deszcz.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
lebioda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 maja 2019, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

W donicy rzeczywiście rosną razem peleargonie angielskie i bluszczowate.
Kwiaty ostatnio obficie zlał deszcz, ale nie wiedziałam że są takie delikatne.
Muszę je gdzieś przestawić.
Dziękuję bardzo :D
Kasia_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2018, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Cześć.

Zagadka. Kolejny sezon i znowu ten sam problem z moją bordową pelargonią zwisającą: odbarwione liście. Kilka postów wyżej jest mój post z zeszłego roku. Chora pelargonia to egzemplarz który powstał z sadzonki z zeszłorocznej rośliny, która cierpiała na tę samą przypadłość.

Objawy:
- młode liście bieleją (ale nerwy są zielone)
- zahamowany wzrost.

Chora pelargonia:
Obrazek

Zdrowa pelargonia ze skrzynki stojącej obok:
Obrazek

Warunki:
- parapet od zachodu
- ziemia plus drenaż z kermazytu
- podlewane w upały codziennie, w chłodniejsze dni rzadziej, jednorazowo 0,5 litra kranówki
- nawożenie 1x w tygodniu nawozem z Biedronki "Gardenic - nawóz do roślin rabatowych NPK 5-6-8"

Szukając informacji na ten temat znalazłam takie możliwe diagnozy:
- brak magnezu
- brak żelaza
- brak azotu
- za dużo wapnia
- choroba grzybowa - mączniak
- przenawożenie
- za małe nawożenie

Co ciekawe, w tej samej skrzynce obok siebie jedna roślina jest zdrowa (nowa), a dwie chore (z sadzonki od chorej). Mają przecież takie same nasłonecznienie, podlewanie i nawożenie. Może to znaczy, że jednak nie chodzi o niedobór mikro/makroelementów, tylko to jakiś grzyb/wirus/bakteria?... Albo wada genetyczna?

Choroba wygląda identycznie jak u @uvvo : viewtopic.php?f=19&t=67844

Czy ktoś wie jak pomóc? Co zrobić na początek, tak żeby nie zaszkodzić?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Tak żeby nie zaszkodzić opryskaj i podlej nawozem interwencyjnym Magiczna Sila SUBSTRALA.
Ja mialam podobną sytuację i kilkakrotne zastosowanie tego nawozu - konkretnie do pomidorów bo taki mialam - przynioslo dobry efekt.

Dla mnie to ewidentny brak mikroelementów, a skoro nie wiemy jakich to należy stosowac nawóz specjalistyczny by uzupełnić te braki.
Po zastosowaniu tej jednorazowej dawki uderzeniowej (jednoczesny oprysk i podlewanie)po prostu podlewaj przez dluższy czas takim nawozem specjalistycznym.
Nie masz nic do stracenia,bo odbarwione liście zapowiadają jedynie rychłą smierć roślin
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Kasia_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2018, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia - choroby, szkodniki

Post »

Dziękuję. Mam ten nawóz, tylko jeszcze nie używałam.

Plan:
- podlewanie przegotowaną wodą lub deszczówką na wypadek chlorozy wapniowej;
- na zamianę Magiczna Sila SUBSTRALA i siarczan amonu.

Zdam relację jeśli podziała. A póki co każda kolejna wskazówka będzie dla mnie cenna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”