Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
chuligan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 lip 2020, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kurkuma

Post »

Ale super. Zazdroszczę takich zbiorów. Chyba sam zainteresuję się uprawą tej roślinki. Uwielbiam dodawać kurkumę do różnego typu dań. Ostatnio też znalazłem fajny przepis właśnie na pastę z kurkumy do zup i nie tylko, którą przygotowuje się na bazie oleju kokosowego.
Od czego powinienem zacząć jej uprawę? Doradźcie coś.
Fajnie byłoby mieć własną kurkumę tym bardziej, że jest ona mega dobra dla zdrowia.
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Kurkuma

Post »

Moja kurkuma rośnie w ogrodzie w donicy. Przez kilka lat wstawiałam ją do domu na zimę, ale wtedy odrazu ruszała ze wzrostem (pewno było jej za ciepło), więc teraz już zimuję ją w szopie i dopiero wiosną wynoszę na zewnątrz.
Teraz już przygotowuje się do zimowego spoczynku, więc nie wygląda zbyt okazale:
Obrazek
Jeśli chodzi o podłoże to używam domowego kompostu i chyba jej to bardzo odpowiada. Poza tym to za bardzo nad nią nie skaczę. Jedynie jak jest silne słońce to może jej popalić liście, więc staram się ją ustawić w takim miejscu, żeby w południe inne rośliny ją lekko zasłaniały.
Pozdrawiam,
Iwona
marioz129
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lut 2021, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Kurkuma

Post »

Witajcie,
Znalazłem dzisiaj w sklepie korzeń kurkumy. Czy jeśli go wsadzę w ziemie to jest szansa, że sie przyjmie i będzie rósł?
Zapraszam do zapoznania się z regulaminem forum
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kurkuma

Post »

Oczywiście, po trzech tygodniach powinien pojawić się jeden lub kilka kiełków. Jest tylko jedno ale. Większość kurkumy sprzedawanej w sklepach spożywczych jest poddawana konserwacji parą wodną o temperaturze prawie sto stopni. Z tej kurkumy nic nie będzie.
Endriu5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 mar 2021, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kurkuma

Post »

Dzień dobry,

Kupiłem korzeń kurkumy i wrzuciłem go do doniczki. Pojawił się kiełek, korzeń ?ruszył?. Pytanie ? ile miejsca musi mieć taki korzeń, aby swobodnie się rozrastał? Póki co znajduje się w niewielkiej doniczce, bo zrobiłem to na próbę.
Regulamin
Awatar użytkownika
figaszaste
100p
100p
Posty: 101
Od: 11 kwie 2010, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kurkuma

Post »

Obrazek

Curcuma posadzona wiosną,lubi płytkie lecz szerokie doniczki,najlepsze są w kształcie miski.Ta moja wydała 2 odrosty,lecz kwiatu nie widać.

Za duże zdjęcie, zmniejszyłam. Iwona

jola
pamiętajcie o ogrodach,przecież z tamtąd przyszliście.
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Kurkuma - Ostryż - Szafran indyjski ( Curcuma )

Post »

Help! Moja kurkuma ma problem, a ja z nią.
W czerwcu wyrosła z kawałka marketowego kłącza. Od pierwszego liścia ma ten problem, ale i kawałek 3 cm kłącza z którego wyrosła nie był najwyższych lotów. Liść się rozwija i od połowy zaczyna się robić "papierowy" coraz bardziej przezroczysty i mniej zielony. Ostatecznie robią się martwicze plamy.
Nie wygląda zdrowo tak ogólnie. Roślinka ma małą doniczkę ziemi standardowej, stoi 2,5 m od okna o wystawie południowo-zachodniej. Podlewam umiarkowanie wodą przefiltrowaną kranową (raczej twarda).

Wiem, że wątek stary, ale innego odnośnie kurkumy nie znalazłam :( Powielać też nie chciałam.

Co o tym sądzicie?


Obrazek



Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Sam sobie odpowiedziałeś.

Nieprawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji, stanowisko - za daleko od okna, podłoże - nie sadzi się roślin do samej ziemi uniwersalnej bez dodatku rozluźniacza (powinna być standardowa mieszanka ziemi i żwirku/perlitu), podlewanie - żadnych roślin nie podlewa się twardą wodą. Jak masz twardą wodę, to zwykły filtr dzbankowy nie wystarczy. Trzeba ją wpierw przegotować albo mieszać z wodą destylowaną.
Niech zgadnę, doniczka wstawiona do osłonki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Malikun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 29 sie 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Tak samo się zachowywała jak miała bliżej okna i jak miała całkiem blisko okna bo przestawiałam ją co wyrośnięte piętro liści. - więc nie to.
Tak doniczka jest w osłonce w której jest co najmniej 2 cm keramzytu na dole. Wcześniej stała na podstawce szerokiej bez osłonki. Nie ma różnicy.
Z tą wodą/ziemią może być racja. Gdzie ja kupię wodę destylowaną(stacje?)? Na kolejny dzbanek z filtrem dla przegotowanej wody nie mam miejsca w mikrokuchni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Jak miała dobrze rosnąć, skoro od samego początku popełniłeś wszelkie możliwe błędy uprawowe?
Zmieniłeś stanowisko na gorsze, ale zostawiłeś w tym samym podłożu, gdzie korzenie nie mają prawa oddychać i wsadzając dodatkowo do osłonki? :shock: Poza tym im dalej od okna, tym łatwiej przelać, bo proces fotosyntezy jest słabszy, a tym samym transpiracja. Zmieniając na podstawkę niczego w zasadzie nie zmieniłeś, więc skąd chciałeś jakiś efektów, skoro inne błędy pozostawiłeś?
Światło to podstawa uprawy, przedstawiając ją 2,5 metra od okna skazałeś ją tylko na wegetację, która pewnie by w niedługim czasie skończyła w śmietniku. I tak nie wiadomo czy tam nie skończy, bo roślina nie jest w najlepszym stanie.

Wodę destylowaną kupisz w każdym większym markecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Chciałbym się dopytać jak zimujecie swoje kurkumy? Wyczytałem, że trzeba to robić w chłodnym pomieszczeniu (około 15C), przez trzy miesiące. Ale jak dokładnie? Moja zaczęła zasychać. Jest jeszcze w większości zielona, ale już marnieje. Mam obciąć zamierające części i nie podlewać w ogóle? Czy zostawić liście, żeby same do końca obumarły? Utrzymywać jakąkolwiek wilgotność w podłożu, czy przesuszyć na pieprz? To roślina wychodowana z kłącza z biedronki. Wsadziłem dla eksperymentu, ale pięknie się rozrosła i chciałbym ją zachować.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Kurkuma,ostryż (Curcuma)

Post »

Ja zasuszam na pieprz. Obcinam suche liście i zimuję w garażu, temp 12-18*C. Wiosną namaczam doniczkę z kłączem i potem zaczynam podlewać. Mam niektóre już 3 sezony.
Podobnie z imbirem, a nawet z alstremerią.

Nie wyjmuję z gleby.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”