Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Agatta1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 mar 2021, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Obrazek

Obrazek
Dzień dobry.
Otrzymałam w piątek w prezencie monstere monkey. Podobno zakupiona w Lidlu. Dziś ją przesadziłam do nowej doniczki i zaczęłam czytać jak ją pielęgnować. Czytając poprzednią część forum zauważyłam zdjęcie tej monstery chorej na mozaikowatość i trochę mnie zaniepokoił wygląd mojej rośliny. Też ma takie pofalowane liście z wybrzuszeniami. Nie widać aż takich przebarwień, ale jednak te wybrzuszenia mnie zaniepokoiły. Obawiam się, że jeśli to ta choroba to rozejdzie się na pozostałe moje rośliny, ale z drugiej strony żal mi wyrzucić tego malucha, skoro nie jestem pewna czy to dokładnie ta choroba lub, że nie ma juz ratunku. Proszę o wskazówki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To jest Monstera adansonii i to prawidłowa nazwa.
Natomiast zmiany to niedobory składników odżywczych. Po przesadzeniu odczekujesz 3 - 4 tygodnie i zaczynasz regularnie nawozić mineralnym nawozem co 2 tygodnie.
Do czego posadziłaś do samej ziemi czy mieszanki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agatta1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 mar 2021, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

Dziękuję za odpowiedź.
Niestety przesadziłam do samej ziemi jedynie z keramzytem. Zgaduję, że to niestety źle :/ Chciałam ją wczoraj jak najszybciej przesadzić, bo ona w zasadzie w ogóle była bez ziemi, tylko taki "wałeczek" wystawał na powierzchnię... Szkoda, że nie pomyślałam żeby najpierw poczytać forum, a później przesadzić. Co najlepiej mogłabym teraz zrobić? Czy postarać się kupić składniki na mieszankę, których niestety nie posiadam i przesadzić roślinę po raz drugi? Czy dać jej chwilę odetchnąć i dopiero za jakiś czas przesadzić? Jeszcze raz dziękuję za rady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Od razu przesadzić, to Epifit więc potrzebuje bardzo przepuszczalnego podłoża.
Najprostsza xxx mieszanka ziemi, podłoża do storczyków i perlitu albo żwirku w równych proporcjach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agatta1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 mar 2021, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak zrobię. Jeszcze raz dziękuję.
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Do ziemi czy jeszcze trzymać w wodzie? Nie widzę stożka wzrostu, dlatego się zastanawiam co dalej..
To pędówka obcięta z dwóch stron, dwa liście jak widać.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

A co ma stożek wzrostu z korzeniami? :shock:

Te korzenie kwalifikują tylko do podłoża (xxx).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Proszę i wyrozumiałość, na filmikach które widziałam monsterki razem z korzeniami miały już stożki jak były wysadzane do ziemi, stąd pytanie. Lepiej zapytać niż zabić roślinkę :idea:
Ile może potrwać wytworzenie stożka?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Rozumiem, o czym myślałaś, ale w przypadku epifitów trzeba kierować się innymi kategoriami. To są rośliny, których sadzonki mogą wpierw zarówno wypuścić korzenie, jak i wpierw stożek wzrostu. Nie ma jednej reguły.
Wypuszczenie stożka wzrostu może być uzależnione również od warunków uprawy, jak i cech indywidualnych danego egzemplarza. Zdarza się również, że sadzonka może wypuścić więcej niż jeden stożek, ale to jest rzadkość.
W każdym razie wypuszczenie stożka wzrostu nawet zapewniając określone dla danego gatunku warunków uprawy, może trwać zarówno kilka tygodni, jak i miesięcy i dłużej. Dla przykładu mam ciętą sadzonkę Monstera pinnatipartita, mija piąty miesiąc i dalej nic nie dzieje. Z kolei w lutym kupiłem sadzonkę Monstera lechleriana, jeszcze się ukorzenia a już wypuściła stożek wzrostu.

Tak więc cierpliwości. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Szukałam poradników krok po kroku, nawet po angielsku, ale nikt nigdzie nie rozwiał moich wątpliwości. Teraz już wszystko wiem i uzbroję się w cierpliwość :)
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

A co myślisz o tej, już można do ziemi? To deliciosa.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak, korzenie są wystarczające.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magmag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 lut 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”