Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

W porządku, tak zrobię :) Bardzo dziękuję za pomoc!
Jeśli okaże się, że tkanki uległy uszkodzeniu to należy odciąć ten kawałek liścia czy liść w całości?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Całego liścia nie potrzeba, ewentualnie tylko tą część.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomekgelo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lip 2021, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witajcie,

trafiłem tutaj starając się zdiagnozować co się dzieję z moimi monsterami. W mieszkaniu mam dwie w odległości od siebie ok. 6m.
Problem ten zaczął się jakieś 6 misięcy temu, za pierwszym razem usunąłem połowę "żółtych liści" ale po ok. 2 miesiącach od usunięcia mam znowu taki sam stan. Co może być istotne monstery puszczają nowe liście. Podlewane są raz na tydzień z domieszką humusu.

1).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Odpowiedź masz w wątku, jakbyś od razu poczytał to byś od razu poznał odpowiedź.

Te Monstery są przelane. Dlaczego? Bo nie podlewa się roślin co do dnia, po pierwsze podłoże przesycha w różnym tempie w zależności od warunków uprawy, po drugie różne rośliny mają różne wymagania wodne, po trzecie im większa doniczka tym podłoże wolniej przesycha, po czwarte im mało przepuszczalne podłoże, tym również podłoże wolniej przesycha. Do tego umieszczenie doniczki w osłonce (Monstera nr 1), jak do korzeni ma docierać powietrze?

Błędy uprawowe widać jak na dłoni. Pytanie, czy po zakupie poczytałeś dokładnie o warunkach uprawy i pielęgnacji?


1. Monstera to epifit, więc nie sadzimy roślin do samej ziemi, tylko podłoże musi być bardzo przepuszczalne. Czyli mieszanka ziemi, żwirku, podłoża do storczyków w proporcji około 2:1:1. Na dnie drenaż z keramzytu.
Wyciągnij rośliny z doniczek, oczyść ze starego podłoża, sprawdź stan korzeni. Chore, pogniłe korzenie odcinasz i resztę bryły korzeniowej posypujesz sproszkowanym węglem.

2. Wielkość doniczki z odpływem dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej nie powinna być większa niż około 2 cm na średnicy.

3. Osłonka do wywalenia, doniczka ma stać na podstawce.

4. Podlewasz dopiero wtedy kiedy przeschnie porządnie wierzchnia warstwa podłoża. Woda do podlewania powinna być miękka, czyli musisz wiedzieć jaką masz wodę w kranie. Jeśli masz średnio twardą, twardą, to musisz używać filtrowanej, przegotowanej i odstanej, chyba że masz filtr RO.

5. Odczekaj miesiąc i zacznij nawozić drugie, trzecie podlewanie mineralnym nawozem do roślin zielonych. Biohumus odstaw, nie nadaje się jako podstawowy nawóz, jest zbyt słaby.

6. Na koniec po przesadzeniu zrób oprysk Topsinem.

7. Stanowisko powinno być jasne, nie dalej niż około 2 metry od okna. Wszelkie zasłony i firanki odpadają, do roślin ma docierać bezpośrednie światło. Jeśli to południowa wystawa, to poza obrębem promieni słonecznych.

Odetnij te chore liście.

Na koniec pytanie, spryskujesz liście? Nie rób tego, oprócz możliwości powstania plam, może dojść do załapania infekcji grzybowej.
W okresie grzewczym zainwestuj w nawilżacz powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
scope4427
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 lip 2020, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, w marcu posadziłem pocięte kilka miesięcy wcześniej odnóżki monstery (rozwinęły spore korzenie) i na początku czerwca rozwinął się pierwszy nowy liść. Był dosyć blady w porównaniu z poprzednimi nowymi liśćmi ale myślałem że dojdzie do normalnej ciemnej zieleni. Zamiast tego dalej jest dosyć jasny, ale kolor ciemnieje wokół nerwów. Czy to przypadek chlorozy? Podaję nawóz mineralny do roślin zielonych co drugie podlewanie i nigdy wcześniej nie miałem takich problemów. Liść o którym mowa wyszedł z odnóżki szczytowej jeśli ma to jakieś znaczenie.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jakie jest pH podłoża?
Jaką wodą podlewasz, o jakiej twardości?
Czy na tego liścia pada słońce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
scope4427
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 lip 2020, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie sprawdzałem (nie mam miernika), ale podejrzewam że blisko obojętnego bo badałem kiedyś kranówkę i miała jakieś 7.5. Rośliny trzymam pod południowym oknem dachowym więc dostaje bezpośrednie słońce przez kilka godzin do którego przyzwyczaiły się bo stopniowo zwiększała się ilość światła od zimy. Wodę mam twardą, ale używam przefiltrowanej albo odstanej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

No to tak:

Jeśli masz twardą wodę to jeśli nie masz filtra RO (odwróconej osmozy), to filtr typu Brita nie rozwiąże problemu. Odstanie jej również.
Lepszym rozwiązaniem, jest jej przygotowywanie albo jak ją filtrujesz mieszanie pół na pół z wodą destylowaną.
Inaczej to bardzo szybko dochodzi do zbytniego zasolenia podłoża i pomimo nawożenia roślina spowalnia i wstrzymuje wzrost, bo przestaje pobierać składniki odżywcze.
Dobrze byłoby wymienić podłoże na nowe i podlewać wg wyżej wymienionych wskazówek.

Stanowisko, jeśli masz południową wystawę, to odstaw poza działanie promieni słonecznych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
scope4427
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 lip 2020, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki za rady! Faktycznie rośnie wolniej niż pozostałe monstery ale z drugiej strony, wszystkie są podlewane dokładnie w ten sam sposób i nie narzekają a ta gwiazda ma jakieś pretensje. Nie za bardzo widzi mi się wymiana podłoża bo tak naprawdę dopiero co je do niego wsadziłem. Pytanie czy da radę wypłukać nadmiar soli wodą destylowaną? I drugie czy spróbować obniżyć pH wodą od płukania ekspresu do kawy? Podobno w niższym lepiej wchłania się magnez i żelazo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Wodą do płukania ekspresu do kawy? A masz wiedzę o ile jeśli w ogóle obniży pH? Chcesz bawić się w eksperymenty?
Możesz co prawda kupić profesjonalny preparat z Targetu, który obniża o 1 stopień pH podłoża, ale u mnie specjalnie nie zadziałał.

Najlepiej wymienić podłoże, co chyba nie jest dużym problemem, a jednocześnie jest większa gwarancja, że uzyskasz pożądaną zmianę.

Na marginesie, każdy egzemplarz różnie reaguje - w różnym stopniu oraz w różnym okresie czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
scope4427
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 lip 2020, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Ta woda to po prostu mocno rozcieńczona kawa (która ma pH około 5) więc na 100% wpłynie na odczyn podłoża i nie spowoduje drastycznej zmiany. Czytałem że ponoć dobrze jest od czasu do czasu wykonać taki zabieg i te kwiatki, które dostały takiej mikstury jeszcze żyją :P

Szczerze mówiąc nie chcę wymieniać tak naprawdę świeżego podłoża. Jakoś ciężko mi uwierzyć że mogłoby dojść do wystarczającego nagromadzenia soli w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Jest opcja że to niewystarczające nawożenie? Bo przyznaję, że stosowałem mniejszą dawkę nawozu niż podaje producent.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Scope4427, jeśli podlewasz twardą wodą, to wszystko jest możliwe. Filtr dzbankowy w niewielkim stopniu zmiękcza wodę.
Ta woda to po prostu mocno rozcieńczona kawa (która ma pH około 5)
Jeśli nie masz pH metra, to skąd wiesz jakie pH podłoża będzie miało po podlaniu? Na oko? I tak podlewasz inne rośliny? Zakwaszanie podłoża nie można robić bez miernika. Inaczej nie ma to nic wspólnego z właściwą uprawą, tylko z eksperymentowaniem.
Nie chcesz przesadzać, chociaż to góra kilkanaście minut roboty...

Chcesz, rób po swojemu, ok. tylko po co w takim razie zadajesz pytania na forum? Nie widzę w tym żadnego sensu. Chyba, że po prostu szukasz kogoś, kto poprze Twoje metody.

Monstera w prawidłowych warunkach uprawy i pielęgnacji, powinna w sezonie dość szybko przyrastać, minimum kilka liści w przeciągu kilku miesięcy. Sam przyznałeś, że wolniej rośnie niż reszta ale upierasz się stosować jakieś połowiczne środki, robiąc w dodatku jakieś eksperymenty. Tak się nie uprawia roślin jeśli mają zdrowo i prawidłowo rosnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
scope4427
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 lip 2020, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Zwykła kawa ma pH około 5, po znacznym rozcieńczeniu wodą jest ono tylko lekko kwaśne i na 100% bezpieczne dla roślin tym bardziej że nie podlewa się ich takim roztworem codziennie. Nie wiem jak Twoja, ale moja babcia jakoś dawała radę ze swoimi roślinami nie korzystając z mierników i testów wody.

Po co zadaję pytania na forum? Żeby uzyskać odpowiedzi na te, które zadałem. Pytałem czy to co się dzieje z tym liściem to chloroza? Mogę tylko zgadywać. Pytałem czy to może być niewystarczające nawożenie? Tego też się nie dowiedziałem. I nie, nie szukam kogoś kto poprze moje metody tylko powie mi co widać na zdjęciu.

2 pozostałe odnóżki wypuściły już nowe liście i te nie są anormalnie blade tak jak ten a rosną w tej samej doniczce i pochodzą z tej samej rośliny matecznej. Nie chcę jej przesadzać bo już kiedyś dostałem taką radę i wzrost zatrzymał się na 2 miesiące więc nie mam z tą metodą zbyt dobrych doświadczeń. Są też przecież inne sposoby na pozbycie się nadmiaru soli z podłoża (zrobiłem przed chwilą research) i można je po prostu wypłukać. Zakładając że to właśnie w tym tkwi problem.

Aż mi się przypomina pasta o chodzeniu po bułki - "coraz więcej amatorów się pcha do zabawy"...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”