Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
astraroth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lip 2019, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska, Poznań

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam forumowiczów,
od jakiegoś czasu mojej monstrzerze podsychają i żółkną liście, jeden za drugim począwszy od dołu. Nie wiem jaka może być przyczyna, dostaje organiczny nawóz, nie jest przelewana, stoi na oknie na wystawie północno-wschodniej.
"Chore" liście wyglądają mniej więcej tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nawóz organiczny jest za słaby jako podstawowy nawóz. Powinien być nawóz mineralny do roślin zielonych podawany co 2 tygodnie albo co drugie podlewanie.

W czym rośnie, w jakim podłożu? Powinien być xxx czyli np. mieszanka ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach.
Jak często podlewasz, wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża?
Doniczka wsadzona do osłonki czy stoi na podstawce?

A i przede wszystkim nie jest to Monstera, tylko Rhaphidophora tetrasperma.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
astraroth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lip 2019, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska, Poznań

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie ma potrzeby cytować. Iwona

Używam nawozu: iguana juice organic grow ten https://allegro.pl/oferta/advanced-nutr ... 1889880016
Doniczka ceramiczna bez osłonki z dziurą w spodzie na podstawce (woda nie zalega bo odlewam nadmiar), podlewam ok. raz w tygodniu bo mam dość chłodno w mieszkaniu.
Wcześniej przez rok była zwykła ziemia z keramzytem plus dodatkowa warstwa keramzytu na spodzie.
Teraz (tydzień temu) przesadziłam do podłoża z wermikulitem, perlitem i keramzytem bez podłoża do storczyków.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Powtórzę, organiczne nawozy są słabe jako podstawa nawożenia, a jedynie jako dodatek. Patrz na NPK: 3:1:3, to zdecydowanie za mało. Kup normalny mineralny nawóz do roślin zielonych, jak np Agrecol żel Florovit i zacznij nawozić miesiąc po przesadzeniu co 2 tygodnie albo co drugie podlewanie.
Nie podlewaj regularnie, a wtedy jak przeschnie porządnie wierzchnia warstwa podłoża. Jak masz chłodne mieszkanie to powinnaś szczególnie zwrócić na to uwagę zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Przesadzić powinnaś od razu po zakupie do przepuszczalnego podłoża, mix ziemi z keramzytem nie daje właściwej przepuszczalności. Keramzyt generalnie stosuje się jako drenaż. Korzenie były w porządku podczas przesadzania?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
astraroth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lip 2019, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska, Poznań

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak jest, tą iguanę traktuję storczyki i baaardzo go lubią, fiołki również.
Monstera mini była przesadzana już dwukrotnie, od razu po otrzymaniu i teraz kolejny raz. Wiem że to podłoże hodowlane jest totalnie do bani i przesadzam wszystkie kwiaty po zakupie.
Korzenie są okej, nie było żadnej zgnilizny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

No to problem jest jeden - zbyt słaby nawóz. Fiołki czy storczyki to inne rośliny niż Rhaphidophora.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
astraroth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lip 2019, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska, Poznań

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Czy nawóz o składzie: NPK = 5+4+6 + mikroskładniki (bor, miedź, mangan, molibden, cynk schelatowane) będzie dobry?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak, może być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Patrycja1000000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroby monstery

Post »

Dzień dobry,
Nie znalazłam podobnego wątku, dlatego zakładam nowy temat i proszę o pomoc. Dwa miesiące temu zakupiłam monstere. Była niewyraźna, ale pani w ogrodniczym mówiła , że to żadna choroba , po prostu uszkodzenia mechaniczne. Po kilku dniach zauważyłam dużo muszek. Kupiłam lepce i po nocy bardzo dużo się ich złapało. Po dziś dzień zresztą łapią się. Największym problemem jest dziwne marszczenie się starszych liści, tych które mnie zaniepokoiły w sklepie. Dołączę zdjęcie. Co to może być. Opryskalam ja na razie opryskiem na mszyce, ziemiórki , welnowce, i czekam na kolejną aplikacje. Czy ktoś wie w jakie szkodniki konkretnie uderzyć ?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Na liściach nie ma żadnych szkodników, co najwyżej zmiany fizjologiczne najprawdopodobniej związane z nieprawidłową gospodarką wodną.
Trzeba przesadzić do właściwego podłoża, czyli xxx, np. mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków.
Latające muszki to ziemiórki. Wymiana podłoża powinna częściowo pomóc.
Nie wiem czego używałaś wcześniej, ale powinnaś użyć Mospilan/Polysect oprysk plus podlanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Alex_McKenze
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 cze 2022, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam :wit
To moja monstera, która już trochę przeszła.
Nie jest w stanie wypuścić większych liści niż te, a one same opadają po jakimś czasie. Nie jest ani przelana, ani przesuszona, korzenie są zdrowe po moich wczorajszych oględzinach. Przeniosłam ją z okna północnego na południowe. Jakieś pomysły co może jej dolegać?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18672
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przede wszystkim musisz przesadzić jeszcze raz. To nie jest podłoże do Monstery, to jest epifit a nie jakaś roślina balkonowa. Je sadzimy do xxx mieszanki ziemi, podłoża do storczyków oraz perlitu/żwirku w równych proporcjach. Doniczka powinna być nieco mniejsza - dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej.
Druga sprawa, każda roślina potrzebuje pokarmu i to regularnie podawanego.
Po przesadzeniu odczekujesz trzy tygodnie i co dwa tygodnie nawozisz mineralnym nawozem do roślin zielonych (żadnego Biohumusu).
Trzecia sprawa, stanowisko. Północna wystawa nie jest wystarczająca, ale południowy parapet również odpada, bo popali liście. To jest roślina piętra niższego w lesie deszczowym.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
meusx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 gru 2018, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dostałem ostatnio 3 liście variegaty z korzeniami powietrznymi, jeden zasadziłem do osobnej doniczki i wszystko z nim w porządku, wypuszcza nowego liścia, natomiast 2 liście ze zdjęcia zasadziłem w osobnej doniczce i ich stan od tamtej pory coraz bardziej się pogarsza, wyciągnąłem je z ziemi, cześć korzeni była chyba zgniła więc zostały odcięte jednak roślina wypuszcza nowe. Martwią mnie natomiast plamy na liściach, to grzyb? Co mam zrobić żeby uratować roślinę? Doniczki stały w słońcu na południowo zachodnim parapecie, poprzednią właścicielka mówiła że właśnie takie warunki miały rośliny wcześniej

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”