"Zmęczony" skrzydłokwiat + druga roślina

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
pracus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 sty 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

"Zmęczony" skrzydłokwiat + druga roślina

Post »

Od lat jest z nami skrzydłokwiat, którego widać na poniższym zdjęciu. Latami rósł sobie nad szafkami kuchennymi, w półcieniu, w na oko bardzo średnich warunkach - niewymieniana od lat ziemia, wystająca bryła korzeniowa, podlewany w momencie, gdy opadał, rzadko odkurzany itd. Natomiast w tamtym kącie wyglądał zdrowo. W porównaniu do tego, co widać, wręcz bardzo zdrowo.

Postanowiłem go jednak przesadzić. Od jesieni jest w nowej uniwersalnej ziemi. Zaraz po przesadzeniu zrobił się taki jak widać na zdjęciu (może lekko bardziej podniesiony). Wygląda na zmęczonego, ale nie żółknie, nie usycha. Jest po prostu obwisły, miękki w dotyku, brak jędrności... Próbowałem w różny sposób zmieniać mu warunki - a to więcej/mniej słońca, a to więcej/mniej wody (obecnie wygląda, jakby w ogóle nie pił - od 2 tygodni na ziemi widać mokrą plamę w miejscu podlania, która nie schnie), a to nawóz płynny/pałeczki. Nic się nie zmienia. Co może być przyczyną?

Drugie pytanie to o roślinkę za nim - kupiłem rok temu w Tesco, ale niestety zapomniałem nazwy. Początkowo była bujna (na oko z 4-5 razy gęstsza niż teraz), ale stopniowo, z miesiąca na miesiąc kolejne łodyżki opadają i zamykają liście... Warunki podobne jak skrzydłokwiat - uniwersalna ziemia, podlewam raz w tygodniu, ale po zwiększeniu/zmniejszeniu intensywności podlewania nie widzę zmiany zachowania. Dalej kolejno opadają następne odnóża.

Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: "Zmęczony" skrzydłokwiat + druga roślina

Post »

Ta druga roślina to Calathea. Podobnie zmarniała u mnie, do tego jeszcze miała przędziorki. Poszła do kosza. Mój skrzydłokwiat też coś tak leży. Będę czekał na odpowiedzi innych ;:218
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: "Zmęczony" skrzydłokwiat + druga roślina

Post »

Na tym forum korzystamy z wyszukiwarki i już istniejących wątków.
Calathea:
viewtopic.php?f=19&t=3536

Skrzydłokwiat:
viewtopic.php?f=19&t=29149

Obie rośliny mają wszelkie możliwe nieprawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji (stanowisko, podłoże, podlewanie, wilgotność powietrza).
Zapraszam do uprzedniej ich lektury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”