Aturi (Codariocalyx motorius) - kwiat, który porusza liśćmi

Rośliny doniczkowe
wojtas91
100p
100p
Posty: 110
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Post »

Ok, zrobie to płukanie. Doniczka jest wystarczająca? Ma 12cm średnicy i 10cm wysokości.
Jaka ziemia będzie dla niej najlepsza ??
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

wojtas91 pisze:Ok, zrobie to płukanie. Doniczka jest wystarczająca? Ma 12cm średnicy i 10cm wysokości.
Jaka ziemia będzie dla niej najlepsza ??
To trochę mała ta doniczka, przesadź ją w doniczkę o średnicy 19 cm wysokość max. 15 cm w ziemię najlepiej torfową o pH od 4,8 do 6,0 bez żadnych nawozów. Podlewaj jak przeschnie wierzchnia warstwa ziemi, płukania nie musisz konkretnie robić podlewaj ją z miesiąc czasu wodą destylowaną a potem zacznij mieszać destylkę z zwykłą kranową po czym przejdź tylko na kranówkę(oczywiście odstaną o temp. pokojowej) i taką dalej podlewaj, nawożenie od marca do końca września potem delikatny odpoczynek zimowy.

To info z Wikipedii skopiowane może też Ci się przyda.

"Roślina nie jest trudna w uprawie. Preferuje cień lub częściowe zacienienie. Wymaga temperatury minimum 20 °C, jedynie zimą (w okresie spoczynku) może być niższa. Liście poruszają się w temperaturze od 23 °C do 35 °C. Powinno się uważać, żeby temperatura otoczenia nie spadła poniżej ok. 15°C ponieważ chłody powodują, że roślina bardzo łatwo choruje i marnieje. Ziemia powinna być lekko wilgotna." :D :D :D
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Kupiłam na Alegro roślinkę o nazwie Aturi. Nasionka wysiałam i już zaczynają wschodzić. Ale nie wiem co dalej. Do jakiej ziemi mam je posadzić i jakie warunki zapewnić aby rosły zdrowo.
Roślinka ta nazywana jest tańczącą roślinką, która stale porusza listkami. Ten niekończący się spektakl roślinny trwa pod wpływem promieni światła. Roślinka tworzy też podobno kwiaty.
Czy ktoś ma doświadczenia z tą roślinką ?
Krążąc po necie teraz znalazłam, że nie pod wpływem światła ale dżwięku roślina porusza listkami. Zapowiada się więc ciekawie - co jeszcze można o niej znależć w necie a jaka jest prawda ?
Wielki kant czy unikat roślinny ?
Grażyna.
kogro-linki
sasza
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 8 sie 2008, o 23:15

Post »

Poruszanie przylistków Aturi to nie bujda, najlepiej przekonać się samemu. Taniec listków to prawdziwe widowisko, szczególnie intensywne przy głośnej muzyce lub wschodzie słońca jeśli roślina jest na wschodnim oknie.
Dla niedowiarków polecam obejrzenie filmików z Aturi w roli głównej np. http://pl.youtube.com/watch?v=mVBTqh37TGM

Co do uprawy z nasion, po własnych doświadczeniach stwierdzam, że nasiona kiełkują dobrze jednak potrzeba do tego dobrych warunków i czasu. Wysiewając ok 70 nasion wykiełkowało ok 20 roślinek po tygodniu pobytu w szklarni. Rozsadziłem siewki do doniczek, a reszte podłoża z nasionkami podlałem i zapewniłem warunki cieplarniane do teraz kiełkują pozostałe nasiona. Jest to stopniowy proces, którego zdecydowanie odradzam niecierpliwym. Dla takich ludzi polecam zakup sadzonek.

Pozdrawiam

Proszę zapoznać się z Regulaminem. Obrazek
sasza
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 8 sie 2008, o 23:15

Post »

Z własnego doświadczenia zapewniam, że raczej unikat roślinny. Trudno mi tu przekonywać bo w istocie nie mam w tym celu, jedna zdecydowanie polecam ten unikatowy gatunek dla pasjonatów znudzonych 'tradycyjnymi' roslinami.
Link do filmiku z Aturi: http://pl.youtube.com/watch?v=mVBTqh37TGM

Dodam jeszcze, ze to nie cała prawda o aturi, gdyż reaguje ona nie tylko na światło i dźwięk, ale na wszelkie nagłe zmiany w otoczeniu, zmiany natężenia dźwięku, światła, zmiany temperatury itd.

Pozdrawiam
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Witam!
To Aturi to Desmodium gyrans - tańcząca roślina. U mnie wykiełkowały 2 sztuki, dorosły do ok 15 cm każda i padły w okolicach listopada zeszłego roku na jakąś chorobę grzybową. Niestety nie tańczyły :(. Zwijały listki na wieczór a rozwijały nad ranem, ale poza tym żadnych ruchów się nie dopatrzyłem. Może były zbyt wolne?

pozdrawiam, arkandor
sasza
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 8 sie 2008, o 23:15

Post »

arkandor pisze:Witam!
To Aturi to Desmodium gyrans - tańcząca roślina. U mnie wykiełkowały 2 sztuki, dorosły do ok 15 cm każda i padły w okolicach listopada zeszłego roku na jakąś chorobę grzybową. Niestety nie tańczyły :(. Zwijały listki na wieczór a rozwijały nad ranem, ale poza tym żadnych ruchów się nie dopatrzyłem. Może były zbyt wolne?

pozdrawiam, arkandor
Moja starsza ma ok 20cm, 2 młodsze 15cm wszystkie tańczą. Czy Twoje miały już przylistki? Czy próbowałaś wymusić ruchy zmianą natężenia dźwięku, desmodium nigdy nie 'tańczy' bez powodu. Tez na poczatku nie zauważałem żadnych ruchów, aż kiedyś właściwe przez przypadek zauważyłem (kiedy włączyłem głośną muzykę) że listki się poruszją.

Mimo braku czasu staram się raz w miesiącu profilaktycznie opryskiwać roślinki preparatem grzybobójczym, na razie wszystko żyje i ma się dobrze.
Pozdrawiam
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Szczerze mówiąc nie pamiętam czy miały już przylistki (chyba tak) ale faktem jest, że nie próbowałem wymusić ruchu. Mimo tego, że nie udało mi się zaobserwować ruchu liści wierzę, że jest to możliwe (widziałem filmiki, nie sądzę by były oszukane).

pozdrawiam
Awatar użytkownika
bina12
1000p
1000p
Posty: 1729
Od: 17 mar 2011, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Aturi - kwiat, który porusza liśćmi

Post »

pora odswieżyć ten wątek ;:138 - czy ktoś doczekał się dorosłej Aturi , począwszy od wysiania nasion ;:88
- Motyle wymyślają cudowne bajki, by je podszeptywać kwiatom.- Pozdrawiam Ewa

Na końcu tęczy - Na końcu tęczy cz.2
JArtur
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 17 sie 2012, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Posiadam drzewko aturi kopiłem je na allegro ma ono już ok.40cm lecz nie rusza listkami dlaczego ?
Z góry dziękuje za odpowiedz
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Aturi się nie rusza

Post »

A ono miało jakoś tak spektakularnie tymi listkami machać?
Nie jestem pewna, ale ono tak jakoś miało ruchem reagować na dźwięk zdaje się, gdzieś to czytałam.Moje -małe było, ale raczej listkami nie machało,może to tylko przereklamowane.Szybciej chyba mimoza na dotyk zareaguje.
Nawet jak będzie ruszać to pewno wolno i trzebaby się dobrze i długo wpatrywać,żeby zauważyć.
JArtur
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 17 sie 2012, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aturi się nie rusza

Post »

nie no to raczej prawda podobno 1 obrót zajmuje mu 2 min pomoże ktoś jeszcze ?
JArtur
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 17 sie 2012, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aturi się nie rusza

Post »

jest tu ktoś ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”