Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Rośliny doniczkowe
grodnik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 sty 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai - sztuka dla wszystkich,instrukcja tworzenia

Post »

Witajcie, może odświeżymy trochę temat tworzenia naszych bonsai?

Ja dzisiaj postanowiłem odświeżyć trochę mojego cytrusa wyhodowanego z pestki. Rósł sobie trochę zapomniany i już chyba nielubiany :( Postanowiłem, że przerobię go na bonsai. Jak się okazało to całkiem wdzięczna roślinka do wyginania i formowania więc polecam wszystkim taki eksperyment. Nie wiem czy wszystko wyszło perfekt ale jestem zadowolony. Relacja na filmiku https://youtu.be/sGBhLmGyx-I

Mam jeszcze jedną taką zapomnianą roślinkę mandarynki, może też ją spróbuję przerobić za jakiś czas.
zielona2019
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 lut 2019, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Hej. Czy ktoś z Was formował bonsai z lilaka?
Kilka lat temu kupiłam lilak meyera Palibin, miał być szczepiony na pniu ale nie jest, nie chciało mi się odsyłać więc rośnie w ogródku :) Jest mały, ginie w tłumie, chce zabrać go do domu i uformować z niego bonsai.
Jakieś rady? ;) ;:65
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Na pewno musisz się liczyć się z tym, że nie jest to roślina do mieszkania, a tylko do uprawy na zewnątrz.
Druga sprawa, oczywiście można ale ze względu na wielkość liści musi być to w miarę duża roślina żeby wpierw kształtować na prebonsai.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
grzechuW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2019, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Witam wszystkich entuzjastów ogrodnictwa,

Od jakiegoś czasu tworzę swój malutki domowy zieleniec. Udało mi się już uratować kilka wątłych i przelanych/przesuszonych roślin (z czego jestem ogromnie zadowolony).
Próbuję też sił swojej cierpliwości w formowaniu jednego marketowego pseudobonsai (oczywiście fikusa). Jak się uda, to może się skuszę na coś bardziej ambitnego. Jednak w międzyczasie trafił mi się jeszcze jeden "marketowiec" :)
Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co to za roślina? Jakiś gatunek fikusa czy też może coś innego? Trochę mnie zmyliła faktura liści, które nie są gładkie (widać to na jednym ze zdjęć).
Z góry dziękuję za pomoc.

https://zapodaj.net/109c92b9b566b.jpg.html
https://zapodaj.net/0cd4e183574d5.jpg.html
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Karmona drobnolistna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
grzechuW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2019, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź :)
kszescio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 mar 2019, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

bonzai

Post »

Witam,
Jestem mega świeży w tych tematach.
Dostałem od rodziców drzewko bonzai ponad rok temu.
W zimie dużo liści zrzuca ale ponoć tak ma być.
Tera trochę dziwnie rośnie i nie wiem co z nim zrobić jak wyprowadzić. Poza tym opadły mu jeszcze tak dziwnie liście.

Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: bonzai

Post »

Nie zostało czasem przelane?
kszescio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 mar 2019, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: bonzai

Post »

na pewno nie.
Jak go można wyprowadzi ?


Proszę o poprawną pisownię na forum.
Dziękuję.
bab...
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: bonzai

Post »

Teraz tak myślę, że może po prostu szczepienia padły? Bo te fikusy są szczepione na podkładkach, a wygląda to tak, jakby odmiana szlachetna padła a ta żyjąca gałązka to podkładka :roll: Tam jest jakieś pudełko od nawozu w doniczce? Może to jest cały sprawca? Po prostu popalił korzenie.
kszescio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 mar 2019, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

Wsumie to nie wiem. Czyli co mam zrobić. Przesadzić to?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Bonsai domowe i te z marketu; porady, uwagi, diagnostyka

Post »

A kiedy ostatnio przesadzałeś? Jeśli wcale to przesadź do luźnej i lekkiej ziemi. Więcej informacji o podłożu znajdziesz na Forum :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: bonzai

Post »

kszescio pisze: W zimie dużo liści zrzuca ale ponoć tak ma być. Poza tym opadły mu jeszcze tak dziwnie liście.

Obrazek

Nie, to że gubi w okresie jesienno - zimowym liście nie jest niczym normalnym. Fikus, należy do roślin zimozielonych więc w żadnym wypadku nie gubi w tym okresie liści.
A to, że je gubi to przede wszystkim z powodu złej pielęgnacji i złych warunków uprawy. Przede wszystkim ma zbyt ciemne stanowisko ze zbyt suchym powietrzem. Ponadto od przesuszania podłoża, przelania, albo przeciągów.
Niektórzy zapominają, że to są normalne rośliny tylko sztucznie formowane. Pomijam, że to co jest sprzedawane w marketach ro jest to tylko pseudobonsai.
Co do warunków uprawy, fikusy potrzebują jasnego stanowiska, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym - czyli parapet, a nie szafka, biurko, komoda, z dala od okna.
Jeśli opadły liście, to albo jednak z przelania - wskutek posadzenia do nie przepuszczalnego podłoża i doszło do uszkodzenia korzeni, albo przesuszasz podłoże.
Bez wyciągnięcia z ziemi, sprawdzenia korzeni i przesadzenia do nowej mieszanki ziemi i perlitu się nie obejdzie.
I jeszcze jedno, co to jest wsadzone obok drzewka do doniczki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”