Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

No właśnie nigdy nie nawoziłem :) Czyli nawożenie polega na podlaniu taką dawką roztworu nawozowego, jaką normalnie miałbym podlać rożlinę? Czyli: jeśli podlewam srednio 1 szklanką wody to potrzebuję zrobić roztwór odpowiedni dla 1 szklanki i całą szklankę wlać w roślinkę, tak?
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Tak.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Podczas zimowania owoc Ręka Buddy zaczął się wybarwiać. Niedługo będzie do zerwania. Ma jeszcze mniejsze owoce.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dzisiaj wyciągnąłem z garażu następne trzy cytrusy. Chciałem je umieścić na tarasie, lecz tam mogą pojawiać się przymrozki. Aktualnie są na balkonie który jest wyżej, więc zagrożenie przymrozkami dużo mniejsze.

Obrazek Obrazek Obrazek
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Już dałeś je na dwór?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

To jest dalszy ciąg zimowania, lecz w naturalnych warunkach. Cytrusy z łatwością wytrzymują nieduże przymrozki. Parapety odpadają ponieważ moje cytrusy są zbyt duże.
ztroskana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 mar 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Witam,
mam podobny problem jak w powyższych postach. Kupiłam cytrynę na początku grudnia. NA początku wszystko było ok, jednak co jakiś czas traciła liście. Obecnie nie ma już żadnego liścia na roślince. Cytryna była podlewana w miarę regularnie ( jak podłoże było suche) odstaną wodą, miejsce też miała dość słoneczne bo była umieszczona na parapecie gdzie słońce świeci dopiero od godz. 14. Jedyne co może być nieodpowiednie to temp. bo w pokoju jest stale ok. 23 stopni ( lub nawet niekiedy więcej).
W lutym zakupiłam również miniaturową pomarańczę która ma owoce i pojawiły się kwiatki lecz też zauważyłam że liście spadają mimo że są zielone i jędrne ( jak wcześniej w przypadku cytryny).
Próbuję jakoś uratować cytrynę: zmieniłam jej miejsce z dala od przeciągów, mniej podlewam bo czytałam że z nadmiaru wody cytryna może utracić liście. Czytałam również że się nie nawozi roślin cytrusowych w tym czasie dlatego nie mam pojęcia co mam jeszcze zrobić z ową cytryną.
Obecnie z doniczki wystaje pień i parę gałęzi bez liści.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Przyczyną opadania liści była zbyt wysoka temperatura, zbyt mało światła jak na taką temperaturę oraz zbyt suche powietrze. Na przyszłość jeżeli nie masz chłodniejszego miejsca to zawiń cały cytrus w przezroczysty worek foliowy obwiązany na pniu cytrusa. Zwiększy on wilgotność względną do 100% i zapobiegnie opadaniu liści.
Aktualnie wszystkie cytrusy ruszają ze wzrostem, więc i twoje powinny niedługo wypuścić nowe gałązki. Tylko uważaj z podlewaniem, w stanie bezlistnym cytrus potrzebuje minimalne ilości wody.
ztroskana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 mar 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedz i poradę. Czy mogę włożyć do worka foliowego o którym wspomniałeś cytrusa z owocami?
Kamila1234
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 22 lut 2019, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Witam. Mój cytrus również zaczął tracić liście.. Stoi na parapecie- nie w przeciągu i nie ma nadmiaru słońca ( przewaznie słońce jest po godzinie 12-13). Wyrosły na nim małe pączki, lecz jeden wydaje mi się, że zwiędł ( opadł i zmienil kolor z białego na zółty). Zraszam go codziennie rano i wieczorem- podlewam też tylko wtedy, gdy podłoże jest suche ( co 2 dni mniej wiecej).
Zastanawiam sie czy jest to kwestia złego miejsca- może nie powinienstac na parapecie i powinnam zdjac go z okna i polozyc gdzies gdzie nie bedzie mial az takiego dostepu do slonca- w mieszkaniu przewaznie jest ponad 20 stopnii. Z góry dziekuje za pomoc :wink:
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Cytrusy kochają słońce. Może ziemia nie jest odpowiednia ? Jakie pH?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

ztroskana możesz włożyć do worka razem z owocami, lecz cytrus teraz powinien już rosnąć bez worka. Jeżeli go włożysz do worka to bez doniczki, worek zawiąż na pniu.
Kamila1234 zdecydowanie za często podlewasz, mogłaś zalać korzenie. Podlewaj rzadziej, lecz w ten sposób aby woda wypłynęła dołem. Nadmiar wylej. Ja aktualnie podlewam co 1,5 - 2 tygodnie. Wszystko zależy od temperatury, wielkości doniczki oraz podłoża w którym rośnie cytrus.
franklee_21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 mar 2019, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Choroba cytryny

Post »

Dzień dobry,
Czy mógłby ktoś wskazać mi co zaatakowało moją cytryną? Problemy zaczęły pojawiać się z początkiem zimy. Drzewko straciło dość dużo liści. Pomogło przemycie przy czym znowu widzę, że zaczyna się pokrywać białym czymś jak na zdjęciach umieszczonych w linku.

Będę wdzięczna za wszelkie rady.
Pozdrawiam

https://imageshack.us/my/images
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”