Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Tylko przywoływanie Toskanii w kwestii ochrony przed słońcem, to jakbyś brał pod uwagę ryzyko zamarznięcia korzeni i jako przykład podawał doświadczenia ogrodu na wiecznej zmarzlinie.
Mamy luty, słońce jest nisko nad horyzontem, a do tego często zasłaniają je chmury. Temperatura w zamkniętym pojemniku wystawionym na działania słońca nie przekroczyła dziś 28°C przy temperaturze otoczenia +-20°C. W czerwcu strzelam że byłoby z +50°C.
Dam znać czy się udało - hybryda Lipo.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ja napisałem o prostej zasadzie dotyczącej ukorzeniania cytrusów, która obowiązuje od dawna. Latem u nas dzień jest dłuższy niż w Toskanii, więc przywoływanie jako przykład wiecznej zmarzliny jest moim zdaniem niedorzeczne. Wydaje mi się, że ukorzeniasz po raz pierwszy cytrusa i dlatego chciałem ci doradzić jak to prawidłowo zrobić, ponieważ mam w tym akurat względzie bardzo duże doświadczenie.
Zawsze można łamać zasady i niekiedy to się udaje, lecz wynika z tego, że nie warto dzielić się doświadczeniami w ukorzenianiu roślin, bo zawsze znajdzie się ktoś wątpiący. Lipo łatwo się ukorzenia.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dzień na północy jest dłuższy, ale ilość energii niesiona przez słońce dużo mniejsza.
Gdyby było inaczej to u nas by szybciej dojrzewały winogrona niż na Węgrzech.
Ukorzeniam nie pierwszy raz, choć pierwszy raz z podgrzewaniem. Skoro się lipo łatwo ukorzenia to super, ukorzeni się nawet jeśli warunki nie będą idealne :)
Anka11012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 lut 2019, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

U mnie po 2 tygodniach mojej cytryny z nasionka która straciła wszystkie listki takie postępy. Nie jest to jakaś wielka różnica ale moje nadzieje rosną z dnia na dzień. Czy teraz jak przez 2tyg nie podlewalam jej to mam ją podlać?
Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Możesz podlać ale w ten sposób, aby woda przelała się na podstawkę, będziesz mieć pewność że woda dotarła do wszystkich korzeni. Po podlaniu zrób znowu przerwę dwutygodniową. Gdy liści będzie więcej (parowanie) możesz powoli zwiększać częstotliwość podlewania.
Jesteś na najlepszej drodze aby uratować cytrusa.


---25 lut 2019, o 17:19---

Anka11012 trzymaj cytrusa cały czas w woreczku. To jest ukorzenianie za pomocą tych małych listków. Nadmiar wody ze spodka wylej.
Anka11012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 lut 2019, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Senior tak też zrobiłam jak piszesz. Dziękuję za radę. Moje nadzieję rosną, liczę że uda się ją uratować.
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Hej. Mam pytanie - zakupiłem rocznego cytrusa który powstał metoda ukorzeniania. Mam problem z przycięciem, bo nie wiem jak to zrobić i kiedy... Czy powinienem przyciąc stare przyrosty przed sezonem, gdy drzewko wypuści nowe pędy, czy poczekać gdy nowe pędy wyrosna i te pędy przyciąć? Zauwazyłem, że od kilku dni nowe pędy zaczeły się bardzo szybko rozwijac... co robić? Z gory dzięki.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Możesz przycinać już teraz ponieważ cytrusy ruszyły z wegetacją. Ja formuję cytrusa poprzez przycinanie tak jak chcę go ukształtować, niezależnie czy są to stare przyrosty czy nowe. Wszystko zależy czy chcemy mieć drzewko z wysokim pniem czy krzaczek.
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze problem z nawożeniem, bowiem na opakowaniu jest tylko napisane by nawozić roztworem kilka razy w tygodniu. Ale ile ja mam tego nawozu wlewać? Tyle co normalna dawka wody przy podlewaniu? Np 300ml?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Na to pytanie nikt ci nie odpowie ponieważ nie napisałeś jaki to nawóz. Nawozimy nie częściej jak co dwa tygodnie - ja robię to raz w miesiącu.
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Nawóz to Biopon.

Używaj wszystkich polskich liter - poprawiłem ostatnie dwa posty.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Masz na myśli "Biopon do cytrusów" o NPK 9:4:6? Nawożenie kilka razy w tygodniu bardzo szybko skończy się przenawożeniem. Raz na 2 tygodnie, jak napisał wyżej Senior będzie optymalne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Tak, biopon do cytrusów. Tylko co znaczy "nawozić raz na 2 tygodnie"? Że mam wlać 2 razy w tygodniu roztwór 1,5l tak jak na opakowaniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”