Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Jak świeżo przesadziłaś to odczekaj, w nowym podłożu są składniki odżywcze na parę tygodni, a dodatkowo jest jeszcze z nawozem. Możesz ew. spróbować zrobić oprysk nawozem dolistnie jeśli zmiany nie ustąpią w ciągu najbliższych jakichś dwóch, trzech tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Dziękuję za odpowiedź - posadziłam niecały tydzień temu. ;:304 Zatem czekamy.
Awatar użytkownika
Maniaks
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 mar 2021, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Ja po przesadzeniu tej wspomnianej kilka postów wyżej cytryny otrzymałem bardzo przykrą niespodziankę. Od połowy w górę łodyga się skręciła, praktycznie zniknęła w oczach i chyba uschła. Wraz z nią liście. Teraz zastanawiam się, czy to odbije (górna połowa z tej "chyba martwej" połowy jest wciąż zielona), czy może trzeba tę część usunąć i liczyć, że pójdą nowe pędy.

Co o tym myślicie? Czym to mogło być spowodowane?

Zdjęcie pierwsze

Zdjęcie drugie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Doniczka jest o wiele, wiele za duża. Ciężko Ci będzie utrzymać prawidłową wilgotność podłoża, albo przesuszysz albo przelejesz.
Uschnięty pęd może być z tego powodu albo skutek wcześniejszych błędów uprawowych. W każdym razie odetnij go.
Dół wydaje się być w porządku, powinien odbić z uśpionych pąków. Im więcej będzie dostawał słońca, tym szybciej powinien ruszyć ze wzrostem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maniaks
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 mar 2021, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Tak podejrzewałem, że za duża. Miała być 2-3 cm mniejsza w średnicy i pewnie byłaby okej.

Dziękuję za radę. Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 31 mar 2021, o 21:12 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Przy takiej roślinie, gdzie system korzeniowy był pewnie słabo jeszcze rozwinięty, to nie wiem czy 12 cm nie byłoby za dużą doniczką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maniaks
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 mar 2021, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

System korzeniowy faktycznie był jeszcze stosunkowo nieduży. Niepotrzebnie przesadzałem, ale chciałem, aby podłoże było takie, jak należy, ponieważ poprzednia doniczka była w osłonce, bez odpływu i wypełniona samym podłożem. W tej już dałem na dole warstwę perlitu, a resztę podłoża z nim wymieszałem.

Obecna ma 14 cm, a stara nie wiem, czy coś koło 12 cm właśnie nie miała. Mogę do niej wrócić (przewiercę tylko otwór w dnie), tylko nie wiem, czy takim przesadzaniem raz za razem nie przybiję gwoździa do trumny tej cytrynie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Uwzględniając kondycję rośliny to na razie zostaw. Będziesz musiał ostrożnie podchodzić do podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
moloscher
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 kwie 2021, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem z cytryną

Post »

Proszę o pomocy na mojej cytrynie zaczęły się pojawiać takie przebarwienia i nie wiem co mam z tym zrobić ani co to jest
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Zacząć od lektury tego wątku, do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz dużo cennych informacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maniaks
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 22 mar 2021, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Cześć!

Kilka postów wyżej (koniec marca) pisałem o problemie z cytryną, którą przesadziłem. Cytrynę odciąłem, zostawiłem zdrowe liście i odżyła. Puściła boczny pęd przy samej ziemi. Zastanawiam się, czy taki jeszcze młody wypadało by już prostować, czy jeszcze trochę zaczekać? Zdjęcie poniżej:

Foto nr 1

Foto nr 2

I tak wyprzedzając jeszcze sytuację, jak ten boczny będzie już na tyle wyrośnięty, to nie zaszkodziłoby, jakby dziabnął ten stary prawie do tego miejsca, w którym pojawił się ten młody i dosypał ciut podłoża, żeby drzewko znów było o jednym pędzie głównym?

Z góry dziękuję za radę.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Stary pęd potraktuj jako palik dla tego młodego. Oczywiście mocowanie zrób bardzo delikatnie.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Być może że cytryna wypuści jeszcze jakieś gałązki z przewodnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”