Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 857
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Kozula, fajne masz pomieszczenie na zimowanie cytrusów. Widać, że bardzo jasne. Te okna to od których stron są usytuowane?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Kolega wysiał nasiono z cytryny zakupionej w sklepie (z takich większych). Roślina zakwitła mu po 7 latach. Ma niesamowity wigor, bardzo szybko rośnie i łatwo wiąże owoce. W smaku cytryna, czy cokolwiek to jest, z pierwszego owocowania była trochę lepsza niż skierniewicka. Teraz krzew jest już silniejszy i ma zawiązane 12 sztuk. Owoce powinny być być bardziej aromatyczne niż z młodego krzaczka.
Cytrus lato spędza przed domem. Do podlewania staram się używać deszczówki. Do nawożenia najlepiej sprawdzają się kurze łajna od sąsiadki (z 2 razy w roku). Robię dziury przy brzegu doniczki w wkładam po jednym dorodnym okazie do dołka. Przykrywam ziemią i mam spokój z karmieniem dłuższy czas. Czasem jeszcze w lecie daję jakiś rozpuszczalny nawóz wieloskładnikowy plus saletra wapniowa. Czubata łyżka stołowa sypkiego nawozu i 2 nakrętki saletry wapniowej w płynie na 20 litrowe wiadro. W lecie podlewam codziennie obficie. Ważne, żeby doniczka nie stała na podstawce, bo wtedy nigdy nie wiadomo ile wody wlać. Jak jest odpływ, to można sobie pozwolić na więcej.
Obrazek
ola_102
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 kwie 2018, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Rewelacja. Ależ zazdroszczę.
Podoba mi się ta marszczona skórka, chciałam kupić sadzonkę, bo pestki zawsze mnie zniechęcały długim czasem dojrzewania. Jednak od długiego czasu widzę tylko drzewka, a to już za drogo jak dla mnie. Dzisiaj zamówiłam więc nasionka, bo narobiłeś mi chęci na limonkę :D .
Obecnie mam cytrynę zwyczajną. W tym roku związała ok 30 owoców, ale wszystkie zgubiła. W przyszłym roku dostanie więc tak jak radzisz kurzego i krowiego nawozu. Może uda się chociaż jednego wyhodować.
Możesz wkleić zdjęcie całej rośliny?
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Tomekb1, okna są od wschodu i południa. Bardzo nisko usytuowane, specjalnie po to żeby zimą nisko zawieszone słońce zaglądało przez nie do środka. Im wyżej jest słońce na niebie, tym mniej go wpada do pomieszczenia, w lecie świeci tylko na skraj parapetu przy szybie. To jest docieplony ganek, który czasem służy mi za biuro. Temperatura zimą nie spada poniżej 16 stopni, teraz jest około 20. Zwykle stoi tam pełno roślin na których robię próby szczepienia o nietypowych porach, coś się ukorzenia, coś kiełkuje. Wcześniej była tu oranżeria, ale ta dobrze wygląda tylko na filmach. W praktyce wilgoć, grzyb, robactwo i syf ogólny.
Cytrus, żeby dobrze przetrwał zimę, powinien być intensywnie zielony. Wtedy zgubi mało liści.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potworek z ostatniego zdjęcia przed chwilą pojechał straszyć na Litwie. Pozostałe są jeszcze mało dojrzałe, będą nabierać wagi i aromatów.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Zakupiłam dziś takie cudo.
Obrazek

Obrazek

Ma dwa owoce, spryskalam na welnowce, bo widziałam obok na roślinie i wydawało mi się, że widzę i tu.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

To jest mandarynka. Nowo zakupione rośliny zawsze trzeba spryskiwać i poddawać je kwarantannie.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Tzn. dobrze zrobiłam ;)
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Bardzo dobrze. Klementynki mają smaczne owoce. Bardzo tanio kupiłaś tego cytrusa.
artur-kapela
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lut 2017, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Moi Mili, w lutym 2018 zakupiłem piękny krzaczek cytryny na prezent. Niestety cytrynka podupadła zimą i się nie nadawała do podarunku i została u mnie już na stałe. Potem znów liście pięknie odrosły... problem w tym, że jest okrutnie kolczasta rzez co niebezpieczna dla dzieci. Obcinam ją coraz mocniej, przestawiam z kąta w kąt .... Czy znacie macie u siebie jakieś łagodne gatunki "bezkolczaste" które ewentualnie można byłoby na niej zaszczepić/zaokulizować ?
Obrazek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Senior pisze:Bardzo dobrze. Klementynki mają smaczne owoce. Bardzo tanio kupiłaś tego cytrusa.
Było sporo różnych w takich cenach. Jeden obsypany owocami.

Lepiej ma stać w 16st, czy w pokoju ok.22st?
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Im niższa temperatura tym lepiej w okresie zimowania. Podlewaj bardzo ostrożnie. Pod koniec lutego możesz go przenieść do pokoju gdzie panuje temperatura ok. 22 stopnie. Najważniejsza rzecz to dużo światła słonecznego.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Zmieniłam mieszkanie i teraz mam okna od wschodu, duże od południa i tarasowe od zachodu.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Daj na okno południowe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”