Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zawsze sprawdzam palcem :wink:
Nie tylko wierzch, ale i głębiej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może zbyt małą ilością wody? Jak masz przepuszczalne podłoże, czyli standardową mieszankę ziemi i żwirku to można w sezonie podlewać większą ilością, zwłaszcza wtedy jak jest ciepło w pomieszczeniu. Ważne jest wielkość doniczki, żeby była dopasowana pod wielkość bryły korzeniowej oraz podstawka nie osłonka.
Z drugiej strony, trzeba sprawdzić czy korzenie są w przypadku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadzę ją na dniach. Zobaczę jak wyglądają korzenie. Choć teraz przyjrzałam się i jeden pień, w sensie łodyga miała taką pomarańczową plamę, chyba zgnił. Pozbyłam się tej części. Obawiam się, że korzenie mogą być zgniłe.
Karolina_Krk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 maja 2022, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, trafiłam do Was szukając informacji co zrobić z moją difenbachia ,która bez podpierania przekrzywia się na wszystkie strony. Czy możecie poradzić czy i jak powinna być rozsadziła? Przycięta? Załączam zdjęcie :)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak rośnie w ciemnym kącie, a nie przy samym oknie to będzie się do niego wyciągać. Oczywiście tak czy owak Difenbachia tworzy z czasem łodygę.
Z kwestii estetycznych i praktycznych (jeśli urośnie zbyt wysoko) zawsze można przyciąć wierzchołki (z trzema liśćmi) i je ukorzenić.
Resztę można przyciąć podobnie i zrobić tak samo.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku albo perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeżeli mogę coś dodać. Też miałam diffenbachię, która wywracała mi się na boki. Pocięłam i ukorzeniałam ją w wodzie. Odcięłam wierzchołek ostrym nożem i wstawiłam do słoika z wodą. Szybko puściła korzenie, choć miała więcej niż trzy liście. Karolino, jak chcesz, to możesz ukorzenić i posadzić kilka do jednej doniczki, albo każdą do osobnej doniczki. Norbert ma rację, koniecznie zmień podłoże na mieszankę z rozluźniaczem, bo to, w którym jest teraz nie wygląda dobrze. Przeczytaj ten wątek, to pomoże Ci zadbać o roślinę. Powodzenia.
Konrad2207
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 gru 2017, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szkodnik di zidentyfikowania

Post »

Hej, proszę o pomoc w identyfikacji i wskazaniu ścieżki działania aby pozbyć się problemu. Zaczyna przenosić się na inne rośliny. Z góry dzięki!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tarczniki, poczytaj ten wątek: viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Harey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 kwie 2019, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wciornastki, czy nie

Post »

Dzień dobry. Jakiś miesiąc temu moja difenbachia zaczęła żółknąć. Jeden liść na raz, zaczynając od dołu. Dość szybko zorientowałam się, że winowajcami są wciornastki i zaaplikowałam, specyfik polecony mi przez Panią ze sklepu ogrodniczego; substral na mszyce w postaci saszetki do rozpuszczenia w 1 litrze wody. I miałam podlać albo spryskiwać kwiat. Ponieważ robaczków był cały rój podlałam raz, a następnie spryskiwałam. Wciornastki zniknęły szybko, ale zżółkły mi jeszcze dwa liście, więc pryskałam dalej, sądząc, że są jeszcze jakieś niedobitki. Przez ostatni tydzień w dalszym ciągu nie zauważyłam żadnego nowego osobnika, ale żółknie mi kolejny liść i zaczynam mieć wątpliwości: czy to w dalszym ciągu mogą być wciornastki czy już coś innego ? Poniżej zdjęcie żółtego liścia.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wciornastki, czy nie

Post »

Przede wszystkim nie wolno tak często powtarzać chemii. Na wciornastki wystarczy oprysk, bo te rośliny żerują na roślinie, a nie w podłożu. Oprysk powtarzasz po upływie tygodnia czasu, a potem ewentualnie jeszcze jeden również po takim samym czasie, a nie wiadomo ile razy.

Żółknięcie liści może mieć wiele przyczyn, od właśnie zbyt częstych oprysków, stresu związanego z atakiem szkodników, po błędy uprawowe.
Polecam lekturę tego wątku, gdzie dowiesz się o prawidłowym podłożu, podlewaniu, czy stanowisku.
viewtopic.php?f=19&t=11127
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przeczytałam cały wątek i nie znalazłem odpowiedzi na moje może dość dziwne pytanie dotyczące difenbachi. Otóż denerwują mnie jej kwiaty, gdyż zawsze cierpią na tym liście mojej rośliny. Staram się je wyłamywać w jak najwcześniejszym stadium. Czy można coś zrobić aby roślina straciła chęć wypuszczania kwiatków?
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Prawie każda roślina kwitnie i jest to normalny cykl rozwoju. W przypadku takich roślin jak Difenbachia jedne kwitną łatwiej, inne mniej. Jak nie chcesz mieć kwiatów, to pozostaje je tylko na bieżąco wyłamywać/odcinać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
TM_Lucidus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 lis 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Difenbachia

Post »

Cześć,

Mam tę roślinkę od kwietnia. Przesadzona z ziemi produkcyjnej do nowej doniczki od razu po przyniesieniu do domu Kilka miesięcy temu zżółkł liść (odciąłem). Teraz żółkną kolejne. Poza tym niektóre z górnych liści wyglądają podejrzanie.

Sytuacja taka jak na zdjęciu. Co robić?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”