Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Justyna96
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 mar 2019, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze koniecznie przesadź i zobacz jak tam z korzeniami.
Moja diffenbachia, którą wzięłam od mamy, wyglądała podobnie, tylko miała nieco więcej liści. Poucinałam góry tak mniej więcej do połowy, przesadziłam do nowej ziemi i teraz praktycznie z każdego "segmentu" na łodydze powychodziły mi zalążki małych listków :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podłoże musi być przepuszczalne, standardowa mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 3:1.

I wywal tą osłonkę, doniczka ma stać na podstawce.

Szanse na uratowanie jednak dużych nie ma.

Poczytaj ten wątek w kwestii rozmnażania/cięcia:

viewtopic.php?f=19&t=6476&hilit=Difenba ... %C5%BCanie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aagnieshka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 maja 2020, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obserwując difenbachię mam wrażenie, że po przesadzeniu jest lepiej jednak dostrzegam uszkodzenia, których mam wrażenie wcześniej nie było.
Najgorsze jest to że widzę teraz mikro czarne robaczki, pod światło czarne. Myślałam że to ziemia ale się jedna z plamek poruszyła. Pod światło też są czarne. Nie mam lupy żeby dokładnie je zobaczyć. Czy to mogą być mszyce? Co najlepiej rozpylić teraz na te robaczki?

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Agnieszka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie przesadzajmy. Jeden robaczek albo nawet pojedyncze sztuki można zebrać wilgotnym wacikiem, nie ma potrzeby od dawać chemii. Obserwuj tylko na razie czy nie pojawią się nowe. Szczerze mówiąc po tak małej kropce ciężko stwierdzić czy to mszyca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aagnieshka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 maja 2020, o 09:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, pozbieram i będę obserwować.
razzia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 kwie 2013, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - szkodniki

Post »

Witajcie,
kolejna chora difenbachia się zgłasza. Dostałam ją kilka dni temu, od razu czuć było od niej dziwny zapach. Nie wyglądała zdrowo, jeden liść jakby zgnił, inne są suche. Po 3 dniach prawie wszystkie liście dolne zrobiły się miękkie w dotyku, a górne są suche jak wiór. :( Nie miałam wcześniej takiej rośliny i nie mam pojęcia, co to jest. Znalazłam jednego malutkiego, okrągłego jakby pajęczaka (szary, może 1 mm). Wszystkie młode listki zrobiły się jakby wypełnione żelem. jak mogę pomóc tej roślince?
Z góry dziękuję.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - szkodniki

Post »

Zgnilizna, jakaś infekcja grzybowa weszła.
Spróbuj wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni, ale obawiam się że jest za późno na cokolwiek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
razzia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 kwie 2013, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - szkodniki

Post »

Dziękuję, spróbuję to zrobić.
Faktycznie wygląda bardzo źle :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W ostateczności proponuję pociąć łodygę na mniejsze kawałki i je ukorzenić. Poczytaj ten wątek:

viewtopic.php?f=19&t=3428&hilit=Juka+rozmna%C5%BCanie

Nie patrz na jego tytuł, oprócz juki czy draceny w ten sam sposób można rozmnażać difenbachię.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
DorotaKW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sie 2020, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, mam problem z zakupioną przed miesiącem Diefenbachią Green Magic. Roślina ze sklepu internetowego przyszła do mnie już chora - miała żołto-różowe plamy na jednej łodydze.

Ok. tydzień temu postanowiłam ją przesadzić, żeby zobaczyć stan korzeni. Przesadziłam ją w przepuszczalne podłoże, korzenie są OK, nie ma śladów szkodników na liściach. Zainfekowaną łodygę odcięłam i zasypałam cynamonem. Niestety kilka dni po przesadzeniu, większość liści zżółkła i opadła. Roślina stała się wiotka. Po oderwaniu jednego z liści zauważyłam kolejną żółto-różową plamę (ok. 2 cm) na dużej łodydze. Zdjęcia poniżej.

https://imagizer.imageshack.com/img922/1274/t6Epxb.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img923/2316/hdJuAQ.jpg

Czy według Państwa uda się ją uratować? Czy powinnam odciąć chorą łodygę pomimo, że roślina jest teraz w złym stanie?

Dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli przesadziłaś tydzień temu, to akurat trafiłaś w okres upałów. Roślin nie powinno się w tym czasie przesadzać.
Upały dotyczą również okresu, tuż po tym.
Jeśli podlałaś odpowiednią ilością wody, to niestety ale roślina odchoruje to mocniej niż gdybyś zrobiła to wcześniej. Generalnie powinnaś przesadzić niezwłocznie po zakupie, zwłaszcza jeśli roślina przyszła już z plamami i żółtymi liśćmi. Oczywiście stopniowe żółknięcie najstarszych liści jest rzeczą normalną.
Jeśli żółknie ich więcej, to nie musi być efekt żerowania szkodników, ale również efekt nieprawidłowych warunków uprawy i pielęgnacji, co prowadzi do załapania infekcji. Ciemne plamy, zwłaszcza z charakterystyczną żółtą obwódką świadczy o chorobie grzybowej. Wtedy trzeba było zrobić oprysk preparatem grzybobójczym tuż po zakupie. Samo odcięcie pędu było niewystarczające.
Ciężko tutaj wyrokować, czy roślina przeżyje jeśli popełniłaś szereg błędów uprawowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kris94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 wrz 2020, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Difenbachia żółkną liście

Post »

Cześć, od półtora roku posiadam difenbachię i od kilku tygodni (3-4) żółkną liście, była trochę przelana więc ją przesuszyłem, teraz podlewam 2 razy w tygodniu dosyć umiarkowanie a liście nadal robią się trochę żółte. Dziś zobaczyłem jak wyglądają korzenie i są białe, ziemia na moje oko wygląda na suchą, nie do końca wiem co teraz zrobić podlewać czy nie bo ostatnio jak trochę podlałem to znów 1-2 listki zaczęły robić się żółte.

Obrazek

Obrazek

https://www.fotosik.pl/zdjecie/52e0c5501ec6b22c
https://www.fotosik.pl/zdjecie/ffdb10ef8d7603ef
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podłoże do wymiany. Nie sadzimy roślin doniczkowych do samej ziemi, tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza. W przypadku difenbachii, stosujemy standardową mieszankę ziemi i żwirku w proporcji około 3:1.
Sprawdź czy nie ma szkodników.

Podlewanie dwa razy w tygodniu to zdecydowanie za często. Raz naokoło tydzień wystarczy, podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne, można dopuścić do przeschnięcia wierzchniej warstwy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”