Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
springyouth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 mar 2019, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo. Rozumiem, że poza przekrzywieniem łodygi i liśćmi spragnionymi słońca, to wygląda na to, że roślinka jest w dobrej formie :)?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli chodzi o część nadziemną to raczej tak. Dolne liście będzie pojedynczo z czasem gubić i jest to normalny proces.
Jak będziesz przesadzać to ocenisz stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
springyouth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 mar 2019, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pięknie dziękuję, Norbercie.

Mam jeszcze takie pytanie (chociaż wydaje mi się, że znalazłem odpowiednie stanowisko dla roślinki), a'propos doświetlania difenbachii taką oto lampą:

Link do allegro usunąłem - regulamin/mod.

Czy przy takiej mocy ma to jakiś sens, czy w ogóle zakup takiej lampy do difenbachii, w razie gdyby w dalszym ciągu miała zbyt ciemne stanowisko, jest zakupem sensownym?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Najlepiej będzie jak zapoznasz się z tym wątkiem:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... o%C5%9Blin

Niemniej jeśli difenbachia będzie stała na parapecie, doświetlanie nie jest potrzebne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
klaudialuiza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 lip 2019, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

:wit Witam wszystkich,
ja również mam problem ze swoją difenbachią. Dostałam ją w marcu na dzień kobiet i już wtedy miała delikatnie podeschnięte liście i niewielkie brązowe plamki, myślałam, że może się odbije - owszem, urosła sporo i ciągle wypuszcza nowe liście, jednak to przysychanie liści postępuje. :(
Zraszam ją codziennie od jakiegoś czasu, bo wyczytałam, że problemem może być zbyt suche powietrze w mieszkaniu, jednak... martwią mnie również twarde zgrubienia na powierzchniach liści :?
Czy to jakaś choroba, antraknoza? Ja i moja difenbachia bardzo prosimy o pomoc. :wink:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
KlaudiaLuiza
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka ma odpływ? Jak często podlewasz?
Zgrubienia na liściach mogą wskazywać na nieprawidłową gospodarkę wodną.
Schnięcie liści może także od zbyt suchego powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
klaudialuiza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 lip 2019, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podlewam ze dwa razy w tygodniu, jak przeschnie ziemia i tak, doniczka ma odpływ. :wink:
KlaudiaLuiza
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wiem czy dwa razy w tygodniu, to nie za często.
Czyli albo problem leży w zbyt zbitym podłożu, albo w zbyt suchym powietrzu. Wyciągnij delikatnie z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Jeśli wszystko z nimi ok., znaczy się trzeba podnieść wilgotność powietrza. Możesz wtedy spróbować postawić doniczkę z podstawką na większej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
matus1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 gru 2019, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to za choroba?

Post »

Hej, jestem nowy na forum.

Czy ktoś może mi pomóc w identyfikacji choroby mojego kwiatka. Na spodzie liściach (spód i góra) oraz łodygach pojawiły się brazowe grudki ktora jak sie mocniej przejedzie to schodzą. Jestem troche zaniepokojony bo to drugi kwiat który mi na to choruje - niestety tamtego nie mogłem uratować. Pytanie czy ktoś może wie co to jest i jak to się leczy? W załącznikach przesyłam zdjęcia rośliny oraz lisci z widoczną zmianą.

Z gory Dzięki za pomoc :)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Difenbachia - szkodniki

Post »

To są tarczniki. Można usuwać patyczkiem umoczonym w denaturacie lub zastosować oprysk środkiem chemicznym na tarczniki. Doglebowo można zastosować brykiety przeciw tarcznikom.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - szkodniki

Post »

Poczytaj też ten wątek:
viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

ponad miesiąc temu zgarnęłam ze śmietnika 3 wielkie, rozłożyste difenbachie. Podejrzewam, że zmarzły. W pierwszej dobie wszystkim opadły liście. Jedna zaczyna puszczać nowe liście, drugiej nie jest ani lepiej, ani gorzej. Trzeciej pień zaczyna mieć drobne zgniłe kawałki. Najgorszy moment widać na zdjęciu. Nie ma bardzo mokro, nie przelewam. Co z tym zrobić? Wyciąć? Pociąć ją i ukorzeniać kawałki pnia?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Difenbachia - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A więc wpierw przygotuj ostry nóż i oczyść ostrze spirytusem. Załóż najlepiej rękawiczki jednorazowe, bo sok w przypadku tych roślin jest trujący.
Odetnij górę, jakieś około kilkanaście cm i zobacz przekrój. Nie powinien mieć żadnych plamek. Jeśli będą tnij dalej aż przekrój będzie bez nich. Taką sadzonkę przed posadzeniem dobrze wymoczyć przed posadzeniem w preparacie grzybobójczym, np Topsin. Potem przygotuj dołek, nasyp do niego trochę ukorzeniacza do sadzonek zielonych i w tym umieść sadzonkę. Resztę pędu, jeśli jest zdrowy, też możesz pociąć naokoło 10 cm kawałki i położyć poziomo w doniczce na podłożu lekko zakopując. To tylko jedna z metod, możesz też próbować metody wodnej. Difenbachia dość dobrze rozmnaża się z sadzonek pędowych.
Ważne żeby zapewnić ciepło i wyższą wilgotność powietrza.

Szczegóły rozmnażania znajdziesz tutaj:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... hilit=Juki
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”