Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

raflezja pisze:.. Podłoże produkcyjne .. trzeba wymienić. Jest nasycone chemią, nawozami, często zasolone.
Jeśli korzenie przerosły podłoże to resztki podłoża trzeba usunąć.
norbert76 powiem Ci tak, o torfie wiem wszystko, no prawie. To co napisała raflezja (z całym szacunkiem) mógłbym rozłożyć na czynniki pierwsze, ale czy jest sens ?? Nie wiem. Wobec tego wspomnę tylko, że to, co nazywacie podłożem produkcyjnym to torf wysoki, w mieszance o różnym stopniu rozłożenia (oznacza sie symbolem H od1-10). Nasycone chemią??? Tzn. śor? W produkcji lany na prawo i lewo? Podłoże zasolone?? A na jakiej podstawie to stwierdzenie? Zasolenie widać od razu po liściach.

I teraz idziemy kupić worek z ziemią, żeby to produkcyjne wymienić (najczęściej naruszając korzenie). Większość osób nie odróżni torfu wysokiego od niskiego, bo w workach (od uniwersalnego do specjalistycznego) każde podłoże jest na bazie torfu +wapno aby podłoże miało odpowiednie pH + nawozy. Jeśli w worku nie ma, to z ręki dodajecie perlit, który zrobił furorę na rynku (chociaż można dodać wiele różnych rozluźniaczy od rozdrobnionego styropianu począwszy). Jeszcze ok jeśli w worku będzie torf wysoki, ale niestety najczęściej jest niski, potem zazwyczaj się zaczyna - śor bo coś nie halo i nawozy bo może pomogą. Aaa jeszcze często dodajecie włókno kokosowe (żeby się różniło od produkcyjnego :wink: ) które oczywiście powoduje zwiększenie pojemności wodnej.
Można samemu wnioski wyciągnąć.

Ja nie twierdzę, że jeśli ktoś jest w stanie na oko stwierdzić, że podłoże w którym znajduje się kupiona roślina jest kiepskiej jakości (np zlewne, błotniste), powinien tak to zostawić. Ale ja coś takiego zauważyłem tylko w tzw jednorazówkach. A torf jak każde podłoże, z czasem się mineralizuje.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Myślę, że nie ma sensu dalej kontynuować tej kwestii, szczególnie że dyskusja zaczyna wykraczać poza temat tego wątku.
Zarówno ją, czy Iwona i najprawdopodobniej Ty mamy określone doświadczenie z różnymi podłożami.
Tym samym wiem jak zachowuje się zarówno podłoże produkcyjne, jak i przygotowane przeze mnie. Dzięki temu wiem, że podłoże produkcyjne bardzo niestabilnie przesycha, często spotkałem się nawet trzymając krótki okres czasu, że na dnie było mokro, a na wierzchu lekko wilgotne, a nawet przesuszone. Jeśli taką doniczkę wstawisz do szczelnej osłonki, co dużo ludzi robi, kończy się zalaniem korzeni i ich gniciem.
Jeśli nie widzisz różnicy między takim podłożem, a kupionym w sklepie dedykowanym do konkretnych roślin, no cóż...
Podłoże produkcyjne, jak słusznie zauważyła Iwona zawiera duże ilości nawozów. To akurat nic dziwnego, bo powszechnie wiadomo, że producenci "pędzą" rośliny przez sprzedażą - a niby chociażby dlaczego tak ładnie wyglądają, mają np. duże liście, których potem często trudno jest uzyskać w warunkach domowych nawet regularnie nawożąc?
Kolejny powód przesadzenia, to to że praktycznie w 90% przypadków bryła korzeniowa sprzedawanych roślin jest mocno przerośnięta.
Podsumuwując, możesz sobie uprawiać rośliny w podłożu produkcyjnym, Twój wybór, ale tym samym my też go mamy, żeby od niego odradzać bazując na naszej wiedzy i zdobytym doświadczeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Norbert, ale dlaczego nie ma sensu kontynuować dyskusji? Jest merytoryczna i Pelikano ma bardzo dużą wiedzę. Ja jestem przekonana o tym ze robię dobrze przesadzajac rosliny po zakupie, umiem to robić, ale chetnie poznam inne zdanie naszego kolegi.
Przyznaję rację że wielu "przesadzaczy" działa nieudolnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

Mam obawy, że i tak każde z nas pozostanie przy swoim zdaniu. :wink:
Ale ok., przeniosłem dyskusję do odpowiedniego wątku, może tutaj więcej dowiemy się od Pelikano.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

Powtórzę więc - tutaj więcej nie dowiemy się od Pelikano, bo to nieodpowiedni wątek.
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

Przekonałem się, że osobiście, że przesadzanie na szybko do "własnej ziemi" niekoniecznie jest dobre, kupiłem kaktusy w Lidlu i miały dobrą ziemię, kupiłem aloes w Ikei i też ma dobre podłoże - po podlaniu momentalnie nadmiar wypływa wypływa. Ziemia do kaktusów zmieszana z piaskiem z kolei jest tragiczna, woda stoi na niej wchodzi do rozety aloesa przy podlewaniu.
Dodam że ta ziemia do aloesu zawiera jakby drobną korę, kupiłem kiedyś podobną ziemię kwiatową.
Wszystkie mieszanki z żwirem to już totalna porażka, ostre cieżkie...
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

MrKsawery pisze:Ziemia do kaktusów zmieszana z piaskiem z kolei jest tragiczna, woda stoi na niej wchodzi do rozety aloesa przy podlewaniu.
Na to czy zalejesz rozetę ma wpływ raczej sposób podlewania a nie skład mieszanki.
Wszystkie mieszanki z żwirem to już totalna porażka, ostre cieżkie...
A co, pokaleczyłeś sobie palce? 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

Nie, ale taka ziemia jest po prostu nienaturalna i średnia, ciężka, na szczęście w porę to zrozumiałem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

MrKsawery pisze:Przekonałem się, że osobiście, że przesadzanie na szybko do "własnej ziemi" niekoniecznie jest dobre, kupiłem kaktusy w Lidlu i miały dobrą ziemię, kupiłem aloes w Ikei i też ma dobre podłoże - po podlaniu momentalnie nadmiar wypływa wypływa. Ziemia do kaktusów zmieszana z piaskiem z kolei jest tragiczna, woda stoi na niej wchodzi do rozety aloesa przy podlewaniu.
Dodam że ta ziemia do aloesu zawiera jakby drobną korę, kupiłem kiedyś podobną ziemię kwiatową.
Wszystkie mieszanki z żwirem to już totalna porażka, ostre cieżkie...

Onectica ma rację. Nieprawda, że kaktusy czy inne sukulenty kupione w jakimkolwiek markecie mają dobrą ziemię, bo tak nie jest ze względu na to że jest to czysty torf. Dwa, kupiona ziemia do sukulentów nie musi być dobra, czasami lepsza jest zwykła ziemia uniwersalna, tylko wtedy trzeba dać więcej żwirku. Są też tacy którzy od początku do końca robią własną mieszankę o czym mowa jeśli chodzi o sukulenty znajduje się tutaj: viewtopic.php?f=30&t=29595
Trzy, drobny piasek dodany w większej ilości pogarsza przepuszczalność podłoża powodując zastoiny wodne. Dlatego ja nigdy go nie dodaję, a zamiast niego dodaję żwirek o frakcji 2-4 mm.
Cztery, po prostu masz jeszcze za krótkie doświadczenie w uprawie roślin i potrzebujesz go więcej, np wiążąc go z odpowiednim podlewaniem. Bo źle podlewasz, skoro woda dostaje się do środka rozety, tego nie wolno robić, bo to pierwszy krok do gnicia rośliny.
Ciężka ziemia, nienaturalna? A czysty torf będącym podłożem produkcyjnym jest naturalnym podłożem :?:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

MrKsawery pisze:kupiłem kaktusy w Lidlu i miały dobrą ziemię, kupiłem aloes w Ikei i też ma dobre podłoże - po podlaniu momentalnie nadmiar wypływa wypływa.
Jeszcze jedno - przelanie wody przez doniczkę nie świadczy o tym, że roślina została podlana. Przy wysuszonym podłożu produkcyjnym woda w niego nie wsiąka a przelewa się bokami.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

Przecież to nie jest czysty torf, często jest to drobna kora, włókno kokosowe lub mieszanka, czysty torf :)
Jeśli rozeta znajduje się poniżej poziomu ziemi to trudno żeby woda się tam nie przedostała tym bardziej jeśli podłoże jest słabo chłonne.

Co takiego zrobiłem nie tak, że ziemia zmieszana z piaskiem nie chłonie dobrze wody?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

To zależy od producenta, jaka dokładnie jest mieszanka w jakich proporcjach, co nie zmienia faktu że w żadnym wypadku nie jest to naturalne podłoże dla sukulentów.
Przecież napisałem, jeśli dałeś ziemię do sukulentów zawierającej już piasek to nie powinieneś go dawać w ogóle. Trzeba było dać tylko sam żwirek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

Piasek może być tego przyczyną, tym bardziej, jeżeli jest go dużo i jest zbyt drobny. Piach powinien być gruby i niejednorodny.
Czasem to wina ziemi, która jest zbyt 'tłusta'.
Do tej ziemi z piaskiem dodaj trochę żwirku, albo jak się tak upierasz, że nie jest dobry, to agroperlitu na przykład.
Ja daję, oprócz piasku, i jedno i drugie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”