Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Z gotowymi podłożami jest tak, że tego perlitu jeśli jest, jest go zbyt mało. Jest co prawda sprzedawana chyba też Composana również z innymi dodatkami, ale ja z doświadczenia wiem, że lepiej jest przygotować samemu mieszankę. Wtedy wiem czego dokładnie w nim jest i jaka będzie jego przepuszczalność.

Ilość ziemi do wymieszania biorę w zależności od tego ile i jakie rośliny będę przesadzać. Niektóre rośliny wymagają nieco mniej, a inne nieco bardziej przepuszczalnego podłoża.
Np., Zamiokulkas czy Sansewieria potrzebuje bardzo przepuszczalnego podłoża, czyli mieszanki ziemi i rozluźniacza w proporcji około 1:1, Fikusy, Szeflery, itp. 3:1. Do epifitów, jak Filodendrony, Monstera, dobrze dodać jeszcze podłoża do storczyków albo kory czy chipsów kokosowych.
Ziemię z dodatkami mieszam normalnie w misce, a potem sadzę w tej mieszance rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Napisz jeszcze jak przechowujesz mieszanke, ktora przygotujesz i nie zuzyjesz danego dnia. Z tego co wiem to ziemia kupiona w markecie moze lezec w worku do roku (w suchym miejscu). Tylko, ze mieszanki juz z miski z powrotem do worka nie ma sensu przesypywac ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Normalnie w worku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Dzięki za pomoc :)

Co jeśli ziemia trochę postoi i wyschnie na wiór? Można w niej przesadzać rośliny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

A jakie ma to znaczenie, jak wszystkie rośliny za wyjątkiem sukulentów podlewasz od razu po przesadzeniu?...
Z kolei dla sukulentów to nawet o wiele lepsza sytuacja, gdy sadzisz w całkowicie suche podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
drakoo320
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 lut 2022, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przepisy na podłoża dla danych gatunków roślin doniczkowych

Post »

Cześć,
jestem początkującym 'ogrodnikiem' i chciałbym zebrać do kupy jakieś podstawowe informacje na temat w miarę optymalnego na początek (dla początkujących) składu podłoża dla danego gatunku rośliny. Może tak zebrane informacje jeszcze się komuś przydadzą :) Czytając różne blogi poradniki, jeśli chodzi o opis podłoża często czytam, przepuszczalne, próchnicze, nie przepuszczalne takie i owakie, tylko że nie mam pojęcia jak takie podłoże przygotować. Mieszanki gotowe też są różne, można oszaleć i się pogubić z natłoku informacji, przynajmniej ja tak mam :) Gdzieś wyczytałem, że do pachiry nada się ziemia do palm i dracen to posadziłem a teraz patrzę, że ziemia ta ma pH 6-7 nie wiem czy to nie za dużo.
Jeśli to nie jest problem to proszę o informację jak mieszać i z czym dane podłoże, chodzi mi o bazowe komponenty dostępne w popularnych sklepach budowlanych. W kilku przepisach widziałem "ziemię kompostową", ale w żadnym sklepie typu obi, castorama itp nie znalazłem takiej ziemi, może jeszcze nie są wystawione?
Nie wiem jeszcze jakby to pogrupować czy per nazwa konkretnej rośliny, czy może gatunek + kilka przykładowych popularnych roślin?
Może na początek spróbowalibyśmy przygotować takie podłoże dla: aloesu, pachiry, lucky bamboo, wilczomlecz segmentowy (Euphorbia tirucalli) potocznie patyczak. Nie ukrywam że są to rośliny które mam w domu i planuje w najbliższym czasie przesadzić i nie chce ich zabić ;)
Chciałbym uzyskać informacje typu"
Aloes pH podłoża XX-XX
Ziemia XX 50%, Torf Odkwaszony pH XX-XX, 20%, perlit XX%, włókno kokosowe XX%, keramzyt jako warstwa drenażu itp.

Liczę, że myślicie, że ten wątek ma racje bytu :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przepisy na podłoża dla danych gatunków roślin doniczkowych

Post »

Mamy już taki wątek: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=10852

Najlepszym podłożem, jest... najprostsze.

Do większości roślin doniczkowych, pomijając rośliny kwaśnolubne, czy storczyki, sprawdza się mieszanka zwykłej ziemi uniwersalnej, której pH jest w zakresach uprawy w/w roślin. Ziemię mieszasz ze żwirkiem albo perlitem. W przypadku epifitów/aroidów do w/w mieszanki trzeba jeszcze dodać podłoża do storczyków/chipsów kokosowych. Poszczególne składniki mieszasz w równych proporcjach.

Do sukulentów stosujemy za bazę również wyżej wymienioną ziemię (albo dedykowanej do sukulentów) i oczywiście żwirek albo perlit, tylko z o wiele mniejszym udziałem tej pierwszej. Optymalna to mieszanka gdzie udział rozluźniacza jest 2 - 5 razy więcej niż ziemi. Więcej rozluźniacza dajesz w przypadku kaktusów, w przypadku pozostałych sukulentów, nieco mniej.

Większość komponentów, o ile nie wszystkie dostaniesz w praktycznie każdym markecie budowlanym.

I tyle, żadnej filozofii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tomaszek303
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 mar 2022, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

podłoże uniwersalne SUBSTRAL osmocote 3w1

Post »

Witam.

Zakupiłem podłoże substral uniwersalne 3w1 osmocote,

Podłoże ma w sobie kuleczki z nawozem osmocote o przedłużonym uwalnianiu.

Problem w tym, że substral został przejęty przez nową firmę. Podłoże które zakupiłem nie ma daty produkcji ani daty ważności.

Nie wiem kiedy ta ziemia została wyprodukowana.

Obawiam się czy te kuleczki osmocote nie wypuściły już zbyt dużej dawki nawozu, nawozu który mógłby zabić młode siewki.

Zależy mi na tej ziemi gdyż bardzo dobrze trzyma wilgoć.

Co Państwo o tym sądzicie?

Czy możecie polecić jakieś podłoże o właściwościach podobnych do substrala? Tzn. długo trzymająca wilgoć?

dziękuję
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Ja używam od pewnego czasu podłoży Hartmann Delux. Mieszankę do wysiewów też mają. Jest tańsze niż Substral czy Compo, a doskonale sprawdza mi się w doniczkach. Nie kupuję podłoży bardzo tanich, nieznanych firm (albo marketowych), ale przy mojej liczbie roślin muszę patrzeć na cenę :) Niezłe są też podłoża Kronen.
podlej
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 kwie 2022, o 04:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy można przechowywać ziemię w szczelnie zamkniętych plastikowych pojemnikach?

Post »

Czy można przechowywać ziemię w szczelnie zamkniętych plastikowych pojemnikach? pytanie dotyczy ziemi uniwersalnej, do kaktusów i tej do dracen/juk
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Powiem tak. Jak zostaje mi podłoże (jakiekolwiek) worek zawijam i już. Nie stosuję żadnych szczelnych pojemników. Staram się tylko, by podłoże niepotrzebnie nie wysychało. Trzymam w zwykłej szafce razem z perlitem i keramzytem, doniczkami, itp. Z podłożem nic się nie stanie, spokojnie :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Ziemia powinna oddychać. Nawet worki w którym kupuje się ziemię mają otwory wentylacyjne.
Jak dasz do szczelnego pojemnika to prędzej czy później pojawi się pleśń.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

To prawda. Ja ziemię zamykam od góry gumką, worek nakłuwam w kilku miejscach nożyczkami. Jak tych dziurek nie robiłam, to w ziemi pojawiała się pleśń.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”