Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Emilia, prosta odpowiedź a ile wtedy miałaś dostępnych roślin doniczkowych? Nie było roślin produkowanych na taką skalę jak obecnie? Nie było takich różnych hybryd, jak dzisiaj. Proste. To tak, jak porównać np. poziom medycyny 100 lat temu i obecnie, czy używając dzisiejszych leków, niedostępnych kiedyś, to też wg Ciebie cudowanie? Przecież jakoś ludzie żyli. A nie do końca. Wybór roślin był bardzo mały, stare odmiany roślin dostępnych jeszcze dzisiaj różniły od tych współczesnych. Dzisiejsze rośliny po prostu nie poradziły by sobie w takiej zwykłej ziemi ogrodowej. Ot i masz odpowiedź.
Problem leży nie w "cudowaniu", jak piszesz tylko w dwóch a w zasadzie trzech błędach: posadzenie do samej ciężkiej ziemi, gdy roślina potrzebuje lekkiej, podlewania za często gdy roślina potrzebuje np. umiarkowanego, oraz wstawienie do osłonki. Jednak właśnie najważniejszym czynnkiem jest przede wszystkim odpowiednia ziemia. I każdy doświadczony hodowca roślin tak samo albo podobnie napisze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Norbert, nie pomyślałam o tym, jak obecnie pozyskiwane są rośliny. Kiedyś się brało od sąsiadki, babci szczepkę i rosły w bele czym od pokoleń. Masz rację.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Fortes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 wrz 2018, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ziemia do uprawy/różnice = nowa osoba w botanice=

Post »

Witam. Jestem nowa w grupie i chcę zacząć swoja przygodę z botaniką. Moje pytanie jako początkującego brzmi czym różni sie ziemia z biedronki (sam torf, a jak wszyscy dobrze wiemy torf to nic innego jak rośliny, które umarły) od zwyklej kupionej w centrum ogrodniczym? Pani powiedziała, że jest lepsza

Pani z ogrodniczego powiedziała mi, że z biedronki ziemia jest zła bo to sam zwykły suchy torf, wiec cziemu jest zły skoro to obumarłe rośliny?
Moja pierwsza roślina ktora hoduje od sadzonek ma byc żyworódka.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Zacznij od lektury tego wątku do którego przeniosłem Twój post.
Każda ziemia dostępna w handlu opiera się w większym lub mniejszym stopniu na torfie.
Sukulenty sadzisz do mieszanki dedykowanej do nich ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1 - 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zdzich
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 wrz 2010, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witaj Norbert,
jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy o roślinach. Czytając Twoje różne posty wiele się nauczyłem. Dziękuję! Wiele razy pisałeś o ziemi do kwiatów, więc mam nadzieję, że i mi poradzisz, co robić. Otóż kupiłem w "Dino" po promocyjnej cenie ziemię (kilkanaście worków), a ściślej "uniwersalne podłoże kwiatowe" firmy "cdn" (do zastosowania w doniczce i na rabatach), o składzie: torf wysoki, torf niski, wapno, pH 5,5-6,5. Mam work perlitu 2-6 mm. Chciałbym w tej ziemi posadzić moje kwiaty doniczkowe, m.in. zamiokulkasy, fiołki afrykańskie, cibory, hippeastrum (kilkadziesiąt sztuk), zielistki, trzykrotki, sansewierie, epipremnum, hoffmanie królewskie, skrzydłokwiaty, bilbergie, a także w ogródku: lilie, piwonie, na jesieni tulipany i inne cebulowe. Czy po dodaniu nawozu mineralnego będę miał dobrą ziemię, czy muszę dodać coś jeszcze do niej, np zwykłej ziemi z kretowisk?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

Rośliny, które wymieniłeś wymagają różnego podłoża.
Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe (w kwestii ogrodowych nie mam zdania), to np. sukulenty wymagają lekkiej ziemi, najlepiej takiej dedykowanej, która jest sprzedawana z dodatkiem grubszego piasku. Można oczywiście zastosować ziemię uniwersalną, o ile nie jest gliniasta albo zbyt ciężka i trzeba pozbyć się wszelkich włókien. Lepsza lekka, którą mieszasz w odpowiedniej proporcji z rozluźniaczem, minimum pół na pół, ale czasami lepiej dać 1:2, czyli dwa razy więcej żwirku/perlitu do ziemi.
Fiołki też wymagają lekkiego podłoża, ale najlepiej jakbyś zerknął do wątku im poświęconych:
search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... 9944&ch=-1
Osobiście nie posiadam tych roślin, więc nie napiszę nic z własnego doświadczenia.
Reszta roślin które wymieniłeś mogą rosnąć w tej ziemi którą kupiłeś. Ważne, żeby przed posadzeniem wymieszać, jak pisałem wyżej z rozluźniaczem, perlitem albo żwirkiem. Do roślin zielonych wystarczy wymieszać w proporcji ok. 3:1. W przypadku roślin doniczkowych nie ma zupełnie potrzeby dodawać ziemi z kretowisk.
Podobnie przed posadzeniem albo tuż po nie dajesz nawozu, a odczekujesz około miesiąca.

Taka mała uwaga na przyszłość, zanim kupisz jakąkolwiek ziemię w większej ilości, dobrze jest wpierw kupić na próbę. Podłoża różnych producentów, mogą nieco różnić się składem oraz konsystencją. Można też kupić z niechcianymi lokatorami, co czasami się zdarza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zdzich
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 wrz 2010, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

Dziękuję Norbert za rzeczowe rady :)
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 180
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Ziemia doniczkowa

Post »

Przelałam kilka swoich kwiatków, które miesiąc wcześniej przesadziłam do świeżej mieszanki. Gnijące rośliny wyjęłam i będę ukorzeniać sadzonki, ale żal mi się zrobiło tej ziemi, bo w końcu prawie nówka.

Można ją bez problemu wykorzystać ponownie ? Czy lepiej wyparzyć w piekarniku, bądź przełożyć w ciemny worek i wyparzyć na słońcu ?
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia doniczkowa

Post »

Nigdy! Taką ziemię wywalasz do śmietnika. Wyprażając w piekarniku pozbywasz się również pożytecznych bakterii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Podłoże i dodatki

Post »

Przy tej okazji mam pytanie do przedebatowania - co uważacie o dodawaniu do podłoża jako rozluźniacza dodatków jak styropian, koraliki lub nawet kulki ze zużytych filtrów.
Spotykam się z nimi nie pierwszy raz i intrygują mnie szczególnie te ostatnie. Czy one są takie neutralne? Przecież gromadzą dokładnie to co staramy się z wody odciąć .
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ziemia - rodzaje, użycie różnych dodatków do podłoża w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Jeśli te kulki z filtrów są porowate coś jak pumeks to świetnie się nadają do rozluźnienia i napowietrzenia podłoża, coś jak keramzyt. A starają się z wody odciągać to co właśnie sprzyja roślinom.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

:wit Kochani, jakiego producenta podłoża używacie do swoich roślin doniczkowych? Chcę na dniach kupić jakieś sprawdzone podłoże do swoich roślin. Nie chcę kupować malych ilości ze sklepów ogrodniczych, bo wiem, że na 100% będą znajdować się w nich jacyś lokatorzy. Możecie polecić jakieś podłoże, które zadowala was i wasze rosliny? :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jaka najlepsza ziemia dla roślin?

Post »

Do zwykłych roślin rosnących w standardowym pH (5,5 - 6,5) jako podstawę kupuję zwykłą ziemię uniwersalną z marketu - ostatnio z Tesco.
Do roślin kwaśnolubnych - np. do iglaków.

Nigdy nie miałem w kupionej ziemi z marketu/sklepu ogrodniczego lokatorów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”