Wysiew,ukorzenianie,przesadzanie- jak, kiedy, w czym

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
michalchrzanow
50p
50p
Posty: 66
Od: 4 sty 2008, o 21:00
Lokalizacja: Chrzanów

Wysiew,ukorzenianie,przesadzanie- jak, kiedy, w czym

Post »

Witam,
Pozwoliłem sobie założyć temat,( w którym chciałbym żebyśmy się wymieniali doświadczeniami udzielali rad i zadawali pytania) dotyczący siania, sadzenia, przesadzania, odszczepiania itp ROŚLIN DONICZKOWYCH hodowanych w domach. Od dwóch lat zajmuje (właściwie to są takie próby na razie) się hodowlą roślin. Kupuje nasiona, odszczepiam od znajomych i swoich starszych roślin pędy, liście itp. Staram się je rozmnażać, żeby później móc się wymieniać i nie ukrywam zarobić "kilka groszy". Zawsze mam jednak wiele pytań, trudności itp.

To nie wiem kiedy najlepiej zabrać sie za posianie czy rozmnożenie danej rośliny, jakiej użyć ziemi, jak postępować z młodymi, dopiero co wykiełkowanymi kwiatkami i temu podobne problemy. Mam nadzieję że każdy z nas w tym temacie znajdzie odpowiedzi na podobne pytania. Ja z pewnością będę zadawał wiele pytań i mam nadzieję że pomożecie :wink:

Przez ten czas jak staram się rozmnażać rośliny w większości zajmowałem się roślinnością ogrodową. Ale prawda jest taka że ludzi zajmujących się tym jest bardzo dużo i przy głównych drogach co kawałek można spotkać sklepy ogrodnicze, a z doniczkowcami w domu jest troszke inaczej, choć oczywiście też jest tego sporo, ale co swoje to swoje :wink:


Ja już posiałem pierwsze rośliny w tym roku :)
W tej chwili czekam na pierwsze kiełkowanie Szeflery. Zrobiłem także sadzonki z Fikusa benjamina, Grudnika i zielistki. Wszystko jest trzymane na parapecie w mini szklarenkach. Temperatura w środku waha się od 20 do 23 stopni. Ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych (tu nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem). Raz zroszona tuż po wsianiu i wsadzeniu młodych odszczepek. Szklarenka jest tylko lekko uchylona więc nie trzeba za często zraszać ziemi.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Z ziemią nie do końca dobrze bo do wysiewu jest specjalne podłoże a jeśli takiego nie ma akurat w sprzedaży trzeba je zrobić samemu. :D Co do hodowli z nasion służę pomocą większość moich roślin jest z nasion (no może poza kaktusami i jakimiś wyjątkami wśród zielonych). :D
michalchrzanow
50p
50p
Posty: 66
Od: 4 sty 2008, o 21:00
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Tak więc to co już zrobiłem napisałęm, a teraz co bym chciał zrobić i tu proszę o pomoc, ale po kolei, co chciałbym posiać.
Przede wszystkim to jakąś palme :) (tu mam nadzieję Przemo coś od siebie napisze :) ). Przydało by się żeby był to gatunek łatwy w uprawie i hodowli. Niezbyt wymagający. Przede wszystkim jakiej ziemi należałoby użyć pod nasiona a jakiej do późniejszego przesadzenia sadzonki. Samą uprawę i hodowlę z pewnością znajdę tutaj na forum, ale prosiłbym o początkową fazę rozwoju :)

Będę także musiał rozsadzić swoje skrzydłokwiaty, bo mają bardzo ciasno. W tamtym roku wypuściły mnóstwo młodych roślin. Myślę, że zwykła (uniwersalna) ziemia będzie ok do rozsad.
Na razie tyle żeby nie zaśmiecić. Mam nadzieję że ktoś będzie znał odpowiedzi na te pytania. Jak tylko pojawi się tu jakaś wiedza (a mam taką nadzieję:) ) to z pewnością jeszcze będę miał kilka pytań. na razie dziękuje z góry za pomoc:)

A czy ktoś może ma podobne zainteresowania i plany??? :) (znaczy dużo z was się tym zajmuje, ale czy ktoś chciałby np wiązać z tym swoją przyszłość, np jakaś działalność czy coś :))
Przemo pisze:Z ziemią nie do końca dobrze bo do wysiewu jest specjalne podłoże a jeśli takiego nie ma akurat w sprzedaży trzeba je zrobić samemu. :D
A coś więcej o tym tajniku z ziemią??? :wink: jak ją przygotować??? Pewnie byłoby taniej niż kupno gotowej
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

michalchrzanow pisze:Tak więc to co już zrobiłem napisałem, a teraz co bym chciał zrobić i tu proszę o pomoc, ale po kolei, co chciałbym posiać.
Przede wszystkim to jakąś palme :) (tu mam nadzieję Przemo coś od siebie napisze :) ). Przydało by się żeby był to gatunek łatwy w uprawie i hodowli. Niezbyt wymagający. Przede wszystkim jakiej ziemi należałoby użyć pod nasiona a jakiej do późniejszego przesadzenia sadzonki. Samą uprawę i hodowlę z pewnością znajdę tutaj na forum, ale prosiłbym o początkową fazę rozwoju :)
Co do wysiewu łatwej palmy która w miarę szybko kiełkuje polecam waszyngtonię a o samym wysiewie przeczytasz w temacie Wszystko o palmy......... ziemia do palm z domieszką piasku i gliny w odpowiednich proporcjach ale to zależy już indywidualnie od tego jaką z palm będziesz chciał wysiać mają różne wymagania początkowe i niewiele ale jednak różniące się troszkę w okresie późniejszym.
Będę także musiał rozsadzić swoje skrzydłokwiaty, bo mają bardzo ciasno. W tamtym roku wypuściły mnóstwo młodych roślin. Myślę, że zwykła (uniwersalna) ziemia będzie ok do rozsad.
na razie tyle żeby nie zaśmiecić. Mam nadzieję że ktoś będzie znał odpowiedzi na te pytania. Jak tylko pojawi się tu jakaś wiedza (a mam taką nadzieję:) ) to z pewnością jeszcze będę miał kilka pytań. na razie dziękuje z góry za pomoc:)
Skrzydłokwiat jest mało wymagający co do ziemi ale do zwykłej uniwersalnej można dodać odrobinę mieszanki ziemi liściowej i kompostu.
A czy ktoś może ma podobne zainteresowania i plany??? :) (znaczy dużo z was się tym zajmuje, ale czy ktoś chciałby np wiązać z tym swoją przyszłość, np jakaś działalność czy coś :) )
Ja cały czas coś wysiewam ale nie zamierzam się tym zajmować na skalę działalności. :D



Nie wiem czy taniej, podłoże do wysiewu kosztuje ok 9 zł za 20 litrów. A co do mieszanki do wysiewu ja dla różnych roślin stosuję różną mieszankę zależy co chcę z nasion uzyskać. :D
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Taniej jest kiedy masz dostęp do własnej dobrej ziemi, torfu itp... bo gdy chcesz mieszać to co kupisz to nie wyjdzie taniej.

A co do zarabiania na roślinach to chcesz to robić na parapetach?? czy może masz jakieś plany na budowę szklarni :?:
michalchrzanow
50p
50p
Posty: 66
Od: 4 sty 2008, o 21:00
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Mam trochę parapetów, ale to chyba nie byłby najlepszy pomysł :lol: :wink:
Posiadam szklarnie, ale tam na pewno nie bedę nic trzymał ze względu iż co roku mama się tam rozkłada ze swoim warzywniaczkiem:)
Ja natomiast kupiłem w tamtym roku tunel foliowy (wym: 5 m dł,2,5szer, 2,5 wys. w szczycie) Muszę jednak coś wymyślić, bo stoi on w słońcu i temperatura w gorący dzień dochodzi nawet do 40 st. Tunel pokryty jest folią przeźroczystą (lekko zmatowiona). Hodowałem tam sadzonki roślin ogrodowych i rosły bardzo dobrze, ale dla roślin doniczkowych, obawiam się że będzie tam za gorąco, no i nie każdej roślinie spasuje bezpośrednie nasłonecznienie. Szczerze mówiąc nie do końca wiem co zrobić z tym problemem. Zastanawiam się czy na dachu nie położyć folii nie przeźroczystej, która zatrzyma bezpośrednie nasłonecznienie... ale czy to dobry pomysł??? sam nie wiem... :?
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

A jakie chcesz w ogóle rosliny rozmnażać, hodować?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zawapnuj folię od góry.
michalchrzanow
50p
50p
Posty: 66
Od: 4 sty 2008, o 21:00
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

anna czarnota pisze:A jakie chcesz w ogóle rosliny rozmnażać, hodować?
Wiesz w tym roku, chciałbym jeszcze pobrównać troche tego, troche tamtego, żeby zobaczyć efekt każdej rośliny i zobaczyć co ewentualnie najbardziej się opłaca, co ładnie się rozrasta, a z czasem oczywiście wzbogacać kolekcję po kolejnych dawkach doświadczenia. Ale zależy mi na roślinach pokojowych czy szklarniowych (do oranżerii - choć tu może być problem bo nie mam ich jak przetrzymać w zimie, ale myślę o ogrodzie zimowym -oranżerii, tylko staram się zaplanować to jak najtaniej)
Przemo pisze: Zawapnuj folię od góry.
Masz na myśli żeby ją zamalować, tak jak np drzewka owocowe na wiosne???
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dokładnie wapnem z domieszką 20% emulsji. A drzewka bieli się nie na wiosnę a teraz do max 15 stycznia.
michalchrzanow
50p
50p
Posty: 66
Od: 4 sty 2008, o 21:00
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Dzięki, tak zrobie. A czy to nie uszkodzi po jakimś czasie folii???
Źle się wyraziłem z tymi drzewami, chodziło mi o przygotowanie ich do sezonu (tak to może nazwe);) Czyli pomalowanie przed nadejściem wiosny, choć muszę przyznać że zawsze robiłem to o około miesiąc później czyli do połowy lutego. Ale dzięki za informacje
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wapno co jakiś czas trzeba uzupełniać tzn. powtórnie zapryskiwać nim folię bo pod wpływem czynników atmosferycznych zacznie ci na folii ginąć, samej folii jako tak nie uszkodzi.
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Ciekawa jestem co Ci z tego wszystkiego wyjdzie :?: :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”