Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
jolka009
 Tytuł: Re: fikus i yukka - białe owady w ziemi
PostNapisane: 22 sty 2010, o 09:47 
50p
50p
No więc w końcu jest tak:
Zrobiłam zdjęcia owadów pod fikusem benjaminem.
Niestety owady sa mikroskopijne i cały czas chodzą więc nie udało mi się uzyskać lepszego zdjęcia. To me małe biale kreseczki oznaczone strzałkami:
Obrazek

A tutaj poglądowe zdjęcie całego benjamina:
Obrazek

A tu widac że "wewnątrz żółkną liście"
Obrazek

A tu obrazek z juccą. Miała najwięcej owadów, ale też bardzo mokrą ziemię - być może to nie owady ją zniszczyły ale przelanie. Teraz ziemię wymieniłam na nową.
Obrazek

Tutaj yucca z bliska. Te duże chyba przetrwały, ta mała niestety oklapła najbardziej. Niestety zarówno te duże jak i mała yucca potraciły te małe zielone"odrosty". Sporo dolnych liści powiędło i pousychało - teraz tego nie widac bo je poobrywałam.
Obrazek

Tutaj mam jeszcze drugiego ficusa benjamina, tego miniaturowego. Ten nie ma robaków ani nie został przelany a też traci liście. Stąd mam wątpliwości czy te owady to w ogóle są szkodniki.
Obrazek

x-C-j
 Tytuł: Re: fikus i yukka - białe owady w ziemi
PostNapisane: 22 sty 2010, o 22:29 
---

więcej niż 1 szt.
Szkodniki to skoczogonki, kochają wilgotną ziemię, zresztą rośliny mają za mokro, należy zdecydowanie ograniczyć podlewanie zarówno jukom jak i fikusom. Każda z tych roślin powinna dostać również nową ziemię gdyż obecna jest strasznie zasolona najprawdopodobniej przez podlewanie twardą nieprzegotowaną wodą o dużej zawartości związków wapnia i do tego pewnie z nawozami. Jak przesadzisz w nową ziemię (fikusy szczególnie należy ustawić ta samą stroną jaką stały w stronę światła - nie lubią przestawiania i obracania stąd też lecą liście - jako jeden z powodów) odczekaj ze trzy dni i podlej woda z Nomoltem (1 ml na 1 l wody). Oszczędniej z wodą i dawaj im tylko przegotowaną i odstaną minimum 12h. Nawożenie możesz zacząć od marca. Jak coś pytaj. :wink:

ewakr
 Tytuł: Jak zwalczyć mszyce ?
PostNapisane: 25 kwi 2010, o 22:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Mam prośbę. Czy ktoś mógłby polecić sposób na zlikwidowanie mszyc w ziemi w doniczkach.Preparaty, które kupowałam w sklepie nie skutkują, mszyce przenoszą się do kolejnych kwiatów. Może trafiałam na nieefektywne preparaty. Prosze polećcie, co najlepiej kupić lub jakiś domowy sposób.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Nalewka
 Tytuł: Re: Jak zwalczyć mszyce ?
PostNapisane: 26 kwi 2010, o 09:42 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Mszyce w ziemi w doniczkach? Czy to nie są ziemiórki? Małe, białawe, skacząco-fruwające owady?
Wpisz w naszej szukajce hasło "ziemiórki" i sprawdź, czy chodzi właśnie o te "mszyce" :)

ewakr
PostNapisane: 26 kwi 2010, o 20:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
wyglądają jak małe białe kreseczki i chyba skaczą-bo wglada to jakby ruszała się ziemia w doniczce, ale nie wiem, czy to ziemiórki-czytałam o ziemiórkach i wszędzie piszą ,ze one także fruwają a u mnie nic nie fruwa-zupełnie nic

arkandor
PostNapisane: 26 kwi 2010, o 20:45 
500p
500p
Skoczogonki, nie ma co panikować, są niegroźne, przetwarzają tylko materię organiczną. A jak chcesz to wstaw roślinę z doniczką do wody, tak żeby lustro wody było powyżej doniczki. Skoczogonki wypłyną na wierzch, wtedy zlejesz je wraz z wodą.

Pozdrawiam.

luczek95
PostNapisane: 27 kwi 2010, o 20:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nalewka ziemiórki nie skaczą :wink:

x-C-j
PostNapisane: 27 kwi 2010, o 22:18 
---

więcej niż 1 szt.
ewakr napisał(a):
dziękuję bardzo, spróbuję sposobu z wodą :)

Mało skuteczne jeśli kolonia jest duża, kup sobie Confidor 200 SL lub Actellic 500 EC i podlej nim roślinę dawka 1 ml na 1 l wody. :wink:

ewakr
PostNapisane: 17 maja 2010, o 08:00 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
O! dobrze, spróbuję dziękuję bardzo:)

Los Kamilos
 Tytuł: "Robaczywa" ziemia
PostNapisane: 20 maja 2010, o 00:53 
50p
50p

0 szt.
Witam. Zwracam się z prośbą o pomoc, gdyż zauważyłem w doniczce małe (ok. 1mm), kremowe robaczki, które biegają po powierzchni ziemi. Chciałem wkleić zdjęcia, ale robaczki są tak małe że mój aparat ich nie "chwyta". Co to są za stworzonka? Jak myślicie? Czy zmiana ziemi załatwi sprawę czy trzeba użyć chemii?

x-C-j
 Tytuł: Re: "Robaczywa" ziemia
PostNapisane: 20 maja 2010, o 06:56 
---

więcej niż 1 szt.
Zapewne skoczogonki, kup sobie Confidor 200 SL i podlej roślinę roztworem 1 ml chemii na 1 l wody. :wink:

zjawka
 Tytuł:
PostNapisane: 2 sty 2012, o 14:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Bardzo proszę o pomoc.
Dostałam dwa stroczyki i aż było biało w doniczce po chwili były już w każdej doniczce :roll:
W każdej doniczce takie białe mikroskopijne robaczki żyjące w koloniach są bardzo ruchliwe i skaczące koloru kremowego - najwięcej jest ich tam gdzie ziemia jest wilgotna...
Czy to na pewno skoczogonki ?
Wyczytałam o skoczogonkach że są pożyteczne ale czy w za dużej ilości nie zaszkodzą?-Jak na razie kwiaty pięknie rosną
Będę wdzięczna za pomoc ;:180

11krzych
 Tytuł: Re: Czy to skoczogonki co z nimi zrobić ?
PostNapisane: 3 sty 2012, o 14:53 
zjawka napisał(a):
Wyczytałam o skoczogonkach że są pożyteczne ale czy w za dużej ilości nie zaszkodzą?

Podobno nie szkodzą. Nie podlewaj za mocno. Można to wytruć Nomoltem (tzn. tak mi powiedzieli w sklepie ogrodniczym).

paninzynier
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lut 2016, o 19:43 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam wszystkich - od razu zaznaczam jestem totalnie zielony w temacie ogrodnictwa. Posiadam jednego kwiatka jeśli można tak to nazwać - paprotkę :) I niestety nie jest z nią najlepiej. Od jakiegoś czasu zaczyna gubić liście i więdnie. Zalęgły się w niej takie białe robaczki przypominające larwy jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=HPrC1N_oDy0 Dziwne trochę bo ma słońce i często ją podlewam.
Czytałem trochę na ten temat o wlaniu wywaru z czosnku, petów z papierosów, herbaty itp. ale jak się z tym przesadzi to trzeba wymieniać ziemię - a tego za wszelką cenę chciałbym uniknąć:) Prosiłbym o podanie jakiegoś preparatu chemicznego, że sobie opryskam paprotkę czy tam podleje ją czymś takim, że paprotka ozdrowieje :) Z góry dzięki :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 77 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości