Skoczogonki - małe robaczki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoczogonki

Post »

Czy skoczogonki zawsze skaczą? Zalęgły mi się jakieś robaczki w skrzynkach na parapecie zewnętrznym. Z wyglądu przypominają skoczogonki, ale są ciemnoszare i nie skaczą? Co to może być?
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoczogonki

Post »

Spotkał się ktoś ze skoczogonkami albo czymś bardzo podobnym żywiącym się kulkami nawozowymi? :shock:
Znalazłam w doniczce idealną kuleczkę kolorze pasty do zębów otoczoną przez coś przypominającego skoczogonki. Nigdzie nad ziemią nic innego nie ma, przedłubałam całą doniczkę i też nic specjalnego się tam nie ruszało/latało, roślina nie jest pogryziona.
MiejskiKnedel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2019, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia gora

Re: Skoczogonki

Post »

norbert76 pisze:Kup Bi58 Nowy i tym podlej. Po podlaniu nałóż na doniczkę worek i szczelnie zamknij. Potrzymaj tak z dzień, ew. powtórz po paru dniach.
Cześć! Po jakim czasie od podlania skoczogonki powinny przestać się pojawiać? Wczoraj wieczorem zrobiłam oprysk plus podlałam szczodrze doniczkę roztworem Mospilanu od Substrala i dzisiaj rano dalej widać żyjące osobniki. Mospilan nie pomógł, czy trzeba dać mu czasu aby zaczął działać na owady?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skoczogonki - Małe robaczki

Post »

A co ja napisałem? Jaki podałem preparat :?:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MiejskiKnedel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2019, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia gora

Re: Skoczogonki - Małe robaczki

Post »

Cześć Norbert :wit ,
Mospilan miałam akurat w domu i podlałam nim doniczki wczoraj wieczorem, przed przeczytaniem wątku. Liczyłam na to, że ktoś będzie w stanie podpowiedzieć po jakim czasie takie środki zazwyczaj działają na skoczogonki - natychmiast/po kilku godzinach/po kilku dniach. Wiem, że to pewnie zależy od wielu czynników, ale jeśli wiadomo, że Mospilan w ogóle na nie nie zadziała i nie mam na co czekać pewnie kupię to, co wymieniłeś.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skoczogonki - Małe robaczki

Post »

To nie jest tak, że dany preparat działa na wszystkie szkodniki. Konkretne preparaty działają na różne grupy szkodników.
Skuteczność czyli, w jakim stopniu oraz w jak długim okresie czasu zależy np od liczebności szkodników, rodzaju preparatu. Czasami wystarczy doba, żeby pozbyć się intruzów, a czasami więcej. Czasami trzeba powtórzyć oprysk czy podlaniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoczogonki - Małe robaczki

Post »

MiejskiKnedel na skoczogonki polecane są środki zawierające substancje aktywne acetamipryd czyli np Mospilan, powinien zawierać 20% acetamiprydu ( Mospilan 20 SP). Sprawdź jaki masz, bo może dawka była za słaba.
Poza tym mospilan (acetamipryd) działa na szkodnika kontaktowo i żołądkowo. Jak trafiłaś to ubiłaś od razu, ale też na roślinę działa systemicznie - czyli przemieszcza się z sokami po całej roślinie i wtedy działa na owady które na niej żerują.
Dobrze zrobiłaś, że opryskałaś i podlałaś.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skoczogonki - Małe robaczki

Post »

To może podasz wiarygodne źródło swoich informacji, gdzie podają że Mospilan zwalcza skoczogonki? Z chęcią się zapoznam.

Z kolei znalazłem informację, że można je zwalczyć używając także Nomolt 150sc.
Oprócz chemii można prościej spróbować je zwalczyć. Jedną z metod jest wstawienie doniczki do miski i zalanie wodą powyżej krawędzi na kilka godzin. Jeszcze inną jest wymiana podłoża, najlepiej na innego producenta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skoczogonki - małe robaczki

Post »

A może sam sobie poszukasz? Mam Ci wszystko jak na talerzu podawać? poza tym nie odpowiadam Tobie tylko @MiejskiKnedel
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skoczogonki - małe robaczki

Post »

Właśnie specjalnie szukałem i nigdzie nie znalazłem, ale spodziewałem się że nie podasz jakiegokolwiek wiarygodnego źródła. Na marginesie zauważyłem, że dość często polecasz Mospilan nawet tam, gdzie nie ma potwierdzenia że jest dedykowany. Stąd moje pytanie, bo bez dowodów jest to po prostu wprowadzanie w błąd mniej doświadczonych hodowców, a to dość istotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skoczogonki - małe robaczki

Post »

Żeby znaleźć takie info wystarczy wejść na kt?rąkolwiek stronę czy poczytać u producenta opisy.
Wyszukiwarka pełna takiej wzmianki.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skoczogonki - małe robaczki

Post »

Tak, tylko to co podaje producent nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Np. bodajże ten sam producent podaje, że Mospilan zwalcza przędziorki, co jest kompletną nieprawdą, więc ja szukam potwierdzenia na portalach ogrodniczych i oto mi chodziło w moim wcześniejszym pytaniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skoczogonki - małe robaczki

Post »

Niemniej jednak ja stwierdzam tylko prosty fakt - jest to napisane na wielu portalach, ogrodniczych rolniczych, stronie producenta. ? to jest informacja kt?rą można otrzymać jako pierwszą po wbiciu hasła w wyzszukiwarkę.

Zmoderowano zbyteczny komentarz/mod.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”