Fikus sprężysty gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ratownik1
100p
100p
Posty: 132
Od: 8 sty 2012, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolica Warszawy

Re: Fikus odpadające liście, chora łodyga

Post »

Dobra zmiana. ;:333
masa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 sty 2013, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam,
mam takieg oto fikusa.

Obrazek

W ostatnim czasie zgubił kilka liści u dołu. jak widać na zdjęciu kolejny liść zaczyna żółknąć. Podejrzewam, że go przelałem.
Na samej górze miał już wypuszczać kolejny liść, jednak zanim się rozwinął zaczął brązowieć. Wygląda to teraz tak (przepraszam za jakość ale widać o co mi chodzi)

Obrazek
Proszę mi doradzić co zrobić z tym czubkiem.
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Fikus gubi liście - proszę o pomoc

Post »

Czytałam kilka wątków związanych z moim problemem, żeby nie powielać tego samego tematu, ale nie natrafiłam na odpowiedni, dlatego postanowiłam napisać i prosić o radę.
Bardzo proszę o pomoc, jak uratować 5- letniego fikusa, który od dołu gubi liście. Dostałam go w prezencie, pięć lat temu kiedy dosłownie miał kilka listków. Stał na podłodze w salonie pod słonecznym oknem, strona południowo-zachodnia, przez te kilka lat rósł bardzo szybko, zrobił się szeroki. Pół roku temu zmieniłam mu doniczkę na większą i przestawiłam do kąta, ale w tym samym pokoju. Nie wiem czy ta zmiana miejsca mu szkodzi czy za dużo go podlewam. Dziś rano przeraziłam się kiedy zobaczyłam dziesięć listków na podłodze. Czy jest szansa na uratowanie go?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Strona 7 tego wątku:
stalewiak pisze:Fikus zrzuca liscie bo :
Może stać w za ciemnym miejscu
Ma za sucho albo za wilgotno
Nienawidzi przestawiania
Nie lubi przeciągów .
Edit Wg mnie ma za ciemne stanowisko plus zmiana miejsca plus pewnie przelanie.
Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Możesz określić jak duża była poprzednia doniczka w której rosła roślina?
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Dziękuję za przesunięcie mojego wątku do odpowiedniego rozdziału. Po przeczytaniu powyższych postów, wydaje się mi , że mój fikus jest przelany. Nie wiem, czy dobrze zrobiłam, ale kiedy go przesadzałam, pół roku temu to zmieniłam doniczkę na dwukrotnie większą, żeby mieć spokój na kilka lat z przesadzaniem. Ziemia jest uniwersalna, ale zawsze taką miał i przed przesadzeniem rósł szybko, widać ziemia mu służyła. Teraz kiedy go podlewam (w okresie od marca do września co tydzień, a od pażdziernika do lutego raz na dwa tygodnie) to ma wilgotną ziemię, i chyba przesadziłam z tą wodą. dodam , że w okresie letnim dodaję do wody odżywkę do kwiatów.
Teraz to dochodzę do wniosku, że zmiana miejsca mu nie zaszkodziła, tylko za duża ilość wody, bo liście zaczął gubić dosłownie kilka dni temu. ktoś tutaj pisał, że można pobudzić fikusa do opuszczenia nowych liści, w miejscach, w których zgubił liście, ( sposób z watką).
Kiedy można to zrobić, czy od razu czy poczekać do wiosny. Czy przestawić fikusa na poprzednim miejscu, czy możne zostawić tam gdzie stoi? Dziękuję za każdą odpowiedź
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Podlewanie wydaje się być w porządku, czyli problem leży po stronie zbyt dużej doniczki (powinna być o ok. rozmiar większa od poprzedniej - czyli o ok. 1,5 do 2 cm na średnicy).
Druga sprawa, zbyt ciemne stanowisko. Fikusy lubią jasne stanowisko.
Co należy zrobić?
Oczywiście z przesadzeniem można by poczekać do wiosny, ale do tego czasu fikus pewnie straci wszystkie liście. Więc lepiej teraz przesadzić, a przy okazji sprawdzisz stan korzeni. Do ziemi dodaj trochę rozluźniacza, np drobnego keramzytu, zmniejszy się ryzyko przelania. Po przesadzeniu przestaw na stare stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Fikusy lubią ciasne doniczki i powietrze w korzeniach, szczególnie wielkolistne np. elastica czy lyrata. Zawsze jakby stracił wszystkie liście można przyciąć - być może się rozgałęzi.
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Bardzo dziękuję za porady, a co z tym odbudowaniem liści po zgubieniu poprzednich, pytam o to czy teraz nakładać tę watkę na łodygę czy na wiosnę?
Awatar użytkownika
DarRoman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 11 maja 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mytarka/podkarpacie
Kontakt:

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

A co to?

Obrazek

Fikus ma ok. 180 cm. Ładnie rośnie, rozwija nowe listki, jest bardzo rozłożysty. Nie wygląda na chorą roślinę.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Podejrzewam, że jest to normalne zjawisko o ile dotyczy wyłącznie dolnych, najstarszych liści i nie gubi ich masowo. Fikusy to drzewa, więc z czasem im się kształtuje łysy pień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam serdecznie!

Mam pytanie odnośnie fikusa sprężystego łaciata wersja(chyba nazywa się tricolor) mam go od zeszłego września. Dziś zauważyłam,że dwa liście skręcają się do dołu. Czy jest to możliwe,że powodem jest zbyt słoneczne i gorące stanowisko? Roślinka stoi przy południowo-zachodnich oknie. Zmiany dotyczą młodych liści,poza tym najmłodszy z liście ma wyraźnie zaczerwieniony spód. W związku z czym nie wiem czy fikusa zostawić tam gdzie jest czy przenieść. Zdaje sobie sprawę,że rośliny po zimie i bardzo małych ilości słońca tak mogą reagować na mocniejsze promienie słoneczne i nie wiem czy to minie czy może będzie lepsza będzie wystawa wschodnia,a może po prostu odsunąć go od okna. Gdyby okazało się,że jednak wschód byłby lepszy, mam pytanie odnośnie temperatury. Przy oknie jest o tej porze roku ok 15 stopni.Czy to nie będzie za zimno dla fikusa? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Wrzuć zdjęcia i napisz jak często podlewasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”