Fikus sprężysty gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Supertommy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2017, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Cześć,

przygarnąłem pozostawionego przez sąsiadów fikusa sprężystego. Jak widać roślina straciła już bardzo dużo liści. Czy Waszym zdaniem da się ją jeszcze odratować? Czy jest jakaś szansa na to, aby z głównej łodygi wyrosły młode pędy? Czy powinienem przesadzić ją do większej doniczki?

Obrazek Obrazek Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Ziemia do wymiany, a rozmiar doniczki musisz dopasować do wielkości bryły korzeniowej.
Czy jest jakaś szansa na to, aby z głównej łodygi wyrosły młode pędy?
Przecież już wyrastają, więcej raczej nie wypuści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Mój ładnie rośnie w doniczce "palmowej", chociaż nie jest dla fikusów dedykowana.
Obrazek

Na dno daj drenaż z keramzytu. Do podłoża dodaj rozluźniacza, np. wermikulitu, tak 1/3 objętości. Nie stawiaj go w ciemnym kącie pokoju, ale też nie wystawiaj na pełne słońce. Umyłabym też liście. Najlepiej wodą destylowaną, by nie było brzydkich białych plam. Nie mam aż tyle doświadczenia, ale warto zastanowić się nad skróceniem tego łysego patyka. Może uda się ukorzenić tą zieloną górę? Niechaj mądrzejsi się wypowiedzą. Roślinka jest zaniedbana, ale widać, że chce żyć. Zawalcz o nią. Powodzenia.
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

W grudniu stałam się posiadaczką ficusa elastica belize. I zaraz niedługo pojawiły się czarne plamy na kilku liściach. I teraz już wiem dlaczego - musiałam go przelać :/ Na szczęście teraz już nowe się nie pojawiają, a tamte się nie powiększają. A czy ten fikus też jest tak wrażliwy na przestawianie jak benjamin?
Marta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Może nie aż tak bardzo, ale również nie lubi zmian stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Daricia115
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 sty 2018, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam ;:7 Bardzo zaniedbałam swojego fikusa i zastanawiam się czy da się go jakimś cudem odratować? Był przestawiany w różne miejsca i opadały mu liście, aż nic nic z niego nie zostało. Myślę, że go przede wszystkim przelałam :? Słyszałam, coś o namoczonych wacikach przywiązanych do miejsc, z których opadły liście, ale nie wiem czy roślinie w takim stanie to coś da, czy już po prostu go wyrzucić :?

Tutaj zdjęcia:
https://imageshack.com/a/img922/9600/rvOcxU.jpg
https://imageshack.com/a/img924/3629/w4xNpb.jpg
https://imageshack.com/a/img922/5007/1iLLFR.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

To już nic nie można zrobić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mariusz198787
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2018, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam,

Od jakiegoś czasu liście mojego fikusa obwisaja a od dołu żółknął. Co z tym zrobić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

To normalne zjawisko, fikusy to w naturze drzewa i gubią z czasem dolne liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mariusz198787
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2018, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Ale liście to chyba tak nie opadają i się nie zwijają...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Generalnie ten fikus źle nie wygląda, ale warto go by było przesadzić do nowego podłoża. Nie widzę dokładnie, ale widzę że doniczka wstawiona jest do osłonki. Poza tym nic nie napisałeś o podlewaniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mariusz198787
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2018, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Raz w tygodniu jest podlewany, raczej sowicie. A sam kwiat był już przesadzany do doniczki. Rozumiem, że należałoby go przesadzić do większej? A co do tego ze nie wygląda źle- jednak wcześniej liście były skierowane do góry i były bardziej rozłożyste, teraz opadają w dół...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Nie napisałeś czy doniczka wstawiona jest do osłonki albo co gorsza została posadzona bezpośrednio do niej czyli w dnie nie ma otworu odpływowego.
Jeśli tak i tak, to bardzo źle. W dodatku zbyt regularne i zbyt obfite podlewanie o tej porze roku = przelanie.
Nie powinno wsadzać doniczek do osłonek, a stawiać na podstawek. W pojemniku bezwzględnie musi być otwór odpływowy.
Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia korzeni. A pomijam już pewnie posadzenie do samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i rozluźniacza w postaci żwirku albo agroperlitu.
Niestety wskutek ewidentnych błędów uprawowych nie ominie Cię kolejne przesadzenie do właściwego podłoża i pojemnika.
Fikusa sprężystego w okresie jesienno-zimowym podlewasz oszczędniej - wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem. I nie podlewaj cyklicznie tylko obserwuj wysychanie podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”