Fikus sprężysty gubi liście

Rośliny doniczkowe
attina13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 sty 2019, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Jako osoba z wykształceniem fizycznym nie zgodzę się co do kwestii światła i jego natężenia.
Argument z osłonką trochę trzyma się kupy, ale wg tej teorii wystarczyłaby po prostu osłonka większa, która zapewni dopływ powietrza -aczkolwiek spróbuję przestawiać się na podstawkę.
Kolejna kwestia - czy przesadzać do większej doniczki?
Fantastycznie, że przeczytałeś ten stos książek, ale to nie daje Ci prawa oceniać cudzego podejścia, szczególnie w wypadku, gdy zdecydowałam się roślinę uratować przed śmietnikiem, sprawdziłam podstawowe informacje na starcie jakie podrzuciły mi trzy artykuły w internecie, a kiedy pojawiają się problemy szukam pomocy =)
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Weź luksomierz i zmierz natężenie światła. O tej porze roku roślinom na parapecie niekiedy brakuje światła, co dopiero takim stojącym nieco dalej od okna.

Fikusy najbardziej nie lubią przelania - wskazane jest niezbyt ciężkie (w sensie zawartości składników) podłoże, czyli np. mieszanka ziemi tzw. uniwersalnej z czymś rozluźniającym: żwirek, perlit. Na dno doniczki gruba warstwa drenażu i przede wszystkim nie przelewać zimą. Im oszczędniejsze podlewanie, tym lepiej dla rośliny. Nie przepada też za (ewentualnymi) mroźnymi podmuchami powietrza przy wietrzeniu pokoju, za zbyt wysoką temperaturą i za zbyt wysuszonym powietrzem.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Jeśli faktycznie masz wykształcenie fizyczne to wykres rozkładu światła powinien być Tobie znany, jeśli nie zgadzasz się to zaprzeczasz podstawowe zasady... :wink:


Obrazek

Dla mnie istotne jest dobro rośliny, niestety dzisiaj dużo ludzi nie potrafi ich pielęgnować i potem są takie skutki jak z tym fikusem powyżej. To ewidentne błędy uprawowe.
I żeby było jasne, oprócz przeczytanych poradników, mam za sobą już kilkanaście lat doświadczenia w uprawie roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
attina13
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 sty 2019, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Dzięki Basia za pomoc. :) Że generalnie wszystkiemu i wszystkim brakuje światła o tej porze roku to niestety smutna prawda i niewiele się na to nie poradzi. Pożyczę sobie luksomierz z pracy i popatrzę jak się sprawy mają.

A co do wykresu oświeteleniem, wygląda jak niezbyt dokładne prawo odwrotnych kwadratów/ prawo lamberta, ale to ma zastosowanie jedynie przy źródłach idealnie punktowych. Jeśli za źródło światła uznajemy słońce - no to przepraszam, ale metr w tą czy w tamtą...
A jeśli istotne jest dla Ciebie dobro rośliny - to podziel się swoja wiedzą, a nie bądź od początku niemiły, bo tylko zniechęcasz do doszukiwania informacji.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Nie, akurat wykres jest z książki poświęconej uprawie roślin i tak się składa, że dotyczy okna południowego. Oczywiście wartości są uśrednione, bo wszystko zależy od tego czy są firanki w oknach, co jest za oknem itd.
Niestety wnętrza mieszkań są za ciemne dla dużej ilości roślin, zwłaszcza tych światłolubnych jak fikusy. Umieszczając roślinę z dala od okna, to dla niej wyrok który w końcu kończy się jej śmiercią.
Niestety, wielu ludzi nie rozumie istotnej kwestii, że do prawidłowego procesu fotosyntezy, roślina musi dostawać określoną ilość światła. A odpowiedniej ilości nie dostanie w ciemnym kącie z dala od okna. To są fakty, które znajdziesz w każdym poradniku i również w tym wątku. W zasadzie jakbyś go od razu przeczytała - najprawdopodobniej wtedy cała ta dyskusja nie miałaby miejsca.

Na marginesie fikusy potrzebują około 2 tys luksów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
javelin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 wrz 2018, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Elo, kupiłem fikusa elastica, mały 30 cm kilka liści, podłoże produkcyjne. W leroyu jest ziemia do roślin zielonych i palm, ponoć jest odpowiednia dla fikusów. Czy ona będzie też dobra do zwykłych kwiatów ? Muszę wymienić ziemię też do 2 innych. Nie wiem czy wziąć ziemię uniwersalną czy tą do roślin zielonych i palm, trochę żal kupować 2 różne wory.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Ziemia uniwersalna bardzo często = ziemia do roślin zielonych. Ziemia do palm ma nieco inny skład. Kup ziemię uniwersalną i zmieszaj ze żwirkiem albo perlitem. Na dno doniczki daj warstwę keramzytu. Oczywiście nie wkładaj doniczki do osłonki tylko postaw na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
javelin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 wrz 2018, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Nie wiem, czy się dobrze zrozumieliśmy, chodziło mi o jeden worek, który ma ziemię do roślin zielonych i palm (Compo Sana). W opisie jest: "Ziemia przeznaczona do wszystkich roślin zielonych, zwłaszcza do juk, dracen, palm i fikusów. Zawiera aktywator korzeni (agrosil) oraz dodatek wulkanicznego perlitu, który rozluźnia strukturę podłoża."

Nie wiem czym się różni od ziemi uniwersalnej, która też jest do roślin zielonych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Javelin, napisałem wyraźnie - ziemia do roślin zielonych czy uniwersalna to jedno i to samo. W zależności od producenta różni się tylko nazwą handlową i czasami nieco innym składem.
Druga sprawa, nieważne jaki ma skład taka ziemia zawsze mieszasz ziemię z rozluźniaczem, gdyż w kupnej ziemi jest go za mało.
Czy teraz zrozumiałaś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
javelin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 wrz 2018, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Tak jest, mam perlit ekspandowany z obi, a tak wygląda te cudo, jutro dostanie nową ziemię i donicę :)

Obrazek
DolceMagda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 wrz 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Prośba o poradę. Pień korzenia zrobił sie wątły, cienki, ciemny. Liście od dołu odpadły. Odpadały zielone, wszystkie pozostałe także są zielone. Stoi w dość dużej donicy, która ma wkład do 1/3 wysokości, wykonane dziury na odpływ. Dodatkowo wkład wypełniony do połowy kermazyrem. Czy to może być wina nadmiernego podlewania? Czy da sie uratować roślinkę ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Chyba wynik zbytniego "zagłaskania" - za dużo wody plus zbyt torfowe podłoże.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Ten fikus cały czas stoi w tym ciemnym kącie z dala od okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”