Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Re: Sansewiera-ukorzenieniae sadzonek liściowych

Post »

Niektóre fragmenty i tak pogniły, a tak poza tym mam ją ciągle bez folii i spryskuje dość często wodą. Mam nadzieje że wszystkie sadzonki się ukorzenią. Nie wiem tylko ile czasu im to zajmie (czytałem że około 2-3 miesiące)
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Ja zawsze rozmnażałem sansevierię z sadzonek liściowych. po prostu odcinałem liść od rośliny matecznej i wsadzałem do wody. Najcześciej był to flakon na kwiaty, albo słoik. A swoją drogą taki flakon na kwiaty, a w nim kilka długich liści sansevierii jest bardzo dekoracyjny. Wodę zmieniałem na świeżą 1 raz w tygodniu. Po ok. 1 miesiącu liście sansevierii wypuszczały korzonki, a potem z liścia wyrastały zalążki kłącza z nowymi liśćmi. Wtedy sadziłem do ziemi uniwersalnej i podlewałem wodą wodociągową, nie przegotowaną (sansevierie taką właśnie wodę lubią). Kiedy chciałem rozmnożyć sansevierię w ziemi, to zawsze liść mi gnił. Niepowodzeniem też kończyło się cięcie liścia na kawałki. Najszybciej ukorzenia sie cały liść w wodzie, nie pocięty na kawałki. Takie są moje doświadczenia z rozmnażaniem sansevierii.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
zanetap
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 5 sie 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Sansewiera-ukorzenieniae sadzonek liściowych

Post »

Hej, no strasznie długo, tak jak napisałes: 2-3 miesiące. Roślinka da rede;)
Pozdrawiam
Żanea
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Re: Sansewiera-ukorzenieniae sadzonek liściowych

Post »

Właśnie czytałem że tyle się Sansewiera ukorzenia (dałem ukorzeniacz w pudrze). Doniczki są na podstawce. Na podstawkę wlewam nieco wody żeby woda podsiąkając zwilżała mi podłoże. Jak na razie nic się nie pokazuje. Jak coś się zmieni to dam znać
zanetap
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 5 sie 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Sansewiera-ukorzenieniae sadzonek liściowych

Post »

Dobra w takim razie trzymam kciuki I CZEKAM NA ODP;)
Pozdrawiam
Żaneta
maciek_maku
100p
100p
Posty: 117
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Re: Sansewiera-ukorzenieniae sadzonek liściowych

Post »

Ostatnio pozwoliłem sobie wyjąć 3 sadzonki z podłoża sprawdzając czy się ukorzeniły (miałem wiecej sadzonek ale niestety pogniły). Jedna wypuściła już dość ładne korzonki, druga zaczeła wypuszczać natomiast trzecia (najmniejsza) jeszcze nic nie wypuściła. Jak na powierzchni pojawią się liście to dam wam znać przedstawiając fotografie.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Sansewiera-ukorzenieniae sadzonek liściowych

Post »

Nie lepiej zrobić sadzonki od doroslej rośliny
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

A ja w tym roku zrobiłem nowe sadzonki liściowe Sansevierii w lutym, a już po dwóch miesiącach ukorzeniania w piasku listki puściły malutkie korzonki :-) Na początku lipca wyciągnę znowu jedną z sadzonek i sprawdzę jak korzonki podrosły. Ciekawe kiedy wypuszczą małe rozety :-)

Rozmnażam w ten sposób Sansevierię żółto obrzeżoną ale wiem, że w taki sposób nowe roślinki wyjdą jednolicie zielone ale o to mi właśnie chodzi, bo chcę mieć różne Sansevierie.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Ja podobnie rozmnażam sansewierię 'Moonshine' - właśnie pojawił się odrost, ale trwało to ponad 6 miesięcy. Nie należy zaczynać ukorzeniania zimą - chyba raflezja o tym kiedyś pisała.

B.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Kilka moich sansewierii z sadzonek liściowych, może kogoś zainteresuje, co można otrzymać, rozmnażajac rośliny w ten sposób.

Obrazek

Tę mam już od kilku lat - z liścia S.t.'Moonshine'
Obrazek

Liść S.t.'Gold Flame' i i nowe roślinki. Liście zawsze ukorzeniam w wodzie (1 -2 cm) po wcześniejszym kilkudniowym podsuszeniu. Ten wypuścił korzenie z boku i od spodu
05.2018
Obrazek

I dzisiaj
Obrazek

S.t.hahnii Silver marginata, widać jeszcze liść mateczny, choć już zzieleniał
Obrazek

S.t. 'Banded Nelsonii' - porażką zakończyło się ukorzenianie sadzonki od miłej forumki (miałam niemiłą przygodę z felerną ziemią) , uratowałam tylko kawałek liścia
Obrazek

S.t. 'Whitney'
04.2017
Obrazek

Obrazek

08.2017
Obrazek

04.2018 - z wąskiego "kolorowego" paseczka też wyrosła sadzonka, taka sama, jak z zielonej części, prawdopodobnie na pasku zostały jej komórki
Obrazek

I dzisiaj
Obrazek
Awatar użytkownika
minioli
50p
50p
Posty: 55
Od: 24 lut 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Od wczesnej wiosny eksperymentuję z ukorzenianiem liści. Najlepsze rezultaty mam z ukorzeniania w wodzie. Trwa to długo, ale warto. Zwłaszcza teraz w maju, liście puszczają korzenie jak szalone. Liście uzyskałam z odmiany 'golden futura, ta odmiana osiąga wysokość 50-60 cm. Mam na celu, uzyskać z tych liści rośliny o tym samym pokroju, ale całe zielone. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia? Czy uda się wyhodować roślinki o takim pokroju, czy raczej wyjdą "szabelki" jak 'black coral?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Z sadzonek liściowych, zawsze wyjdą liście całe zielone. Pokrój powinien odpowiadać roślinie matecznej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
minioli
50p
50p
Posty: 55
Od: 24 lut 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Właśnie taką odpowiedź chciałam otrzymać, dzięki!
Chodzi mi o uzyskanie zielonych roślin, ale niższej wysokości i o liściach w kształcie tych które ma odmiana 'golden futura. Wiem, że może to potrwać, ale jestem ciekawa efektu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”