Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
andpia
 Tytuł: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych
PostNapisane: 23 cze 2018, o 22:26 
200p
200p

1 szt.
Zacznę tak górnolotnie, żeby było poważnie: Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu... a guzik zacznę normalnie, tak po mojemu... żeby się nie udławić tą górnolotnością :;230

Miałem otworzyć ten wątek dopiero na jesień, bo przecież u mnie po sezonie, ale widzę, że miłośnicy tych roślin miotają się po wątkach i wszędzie są ograniczenia, a tu będzie można przedstawić na zdjęciach wszystkie NN i opisać cechy charakterystycznej jak wymiary kwiatka, kolor (ten prawdziwy, bo aparat jak wiadomo przekłamuje kolory) i inne... (taką mam cichą nadzieję), bo Zwartnice potrafią kwitnąć cały rok o różnych porach.
Nadmienię, że nie będzie to wątek 'osobisty' tylko dla wszystkich którzy mają problemy z nazwaniem odmiany kwitnącego kwiatka i odpowiadać mogą wszyscy którzy mają wiedzę na ten temat.
Ja sam też będę korzystał z tego wątku, żeby rozwiać moje wątpliwości, bo przecież nikt nie jest Alfą i Omegą nawet w wąskim zakresie spektrum jakim są zwartnice, a co dopiero być na bieżąco z rynkiem nowości rozhukanej hybrydyzacji.

Prosiłbym też o odrobinę samodyscypliny, by poruszać tylko tematy dotyczące rozpoznawaniu Hippeastrum.
Jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakieś sugestie dotyczące klarowności wątku - temat otwarty, ale wydaje mi się, że im prościej tym będzie klarowniej.
W konsekwencji widzę ten wątek jako zbiór wiadomości zebranych w jednym miejscu do których będzie można wrócić i przypomnieć sobie jak dana hybryda ma wyglądać i czym się charakteryzować, jeśli będzie ustalona jej nazwa.

No i tyle tytułem wstępu... - i co Wy na to??? :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

rena77
 Tytuł: Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych
PostNapisane: 24 cze 2018, o 20:15 
500p
500p

1 szt.
Andrzeju, bardzo dobry pomysł! Oczywiście jestem na tak!

Fafka
 Tytuł: Re: Hippeastrum (Zwartnice) identyfikacja odmian, wymiana uwag o cechach charakterystycznych
PostNapisane: 14 gru 2018, o 22:20 
500p
500p

1 szt.
To żeby ożywić wątek, wrzucę mojego jedynego NN-a, ale zdjęcie sprzed dwóch lat. Obecnie jest w formie dwóch przybyszówek, mateczną w ubiegłym roku załatwiła pobzyga.

Obrazek

Obrazek

W zapiskach mam tylko: wysokość 35 cm, średnica kwiatu 16 cm. Jak widać mocno falbaniasty.

A tu w towarzystwie 'Sao Paulo'. Nie wiem, czy temu czerwonemu falbaniastemu dobrze zmierzyłam kwiat, bo wydaje się niedużo mniejszy od kolegi, którego zapisałam 19 cm.

Obrazek

andpia
PostNapisane: 15 gru 2018, o 13:15 
200p
200p

1 szt.
Jolu , moje typowanie to 'Red Rival', rzuć okiem na kwitnienie falkenburg z 2015 roku...
viewtopic.php?f=18&t=73735&start=140#wrapheader

Fafka
PostNapisane: 15 gru 2018, o 18:38 
500p
500p

1 szt.
Podobne, nie da się ukryć. Jeśli pójdziemy dalej tym tropem (czerwień wpadająca w pomarańcz) i dodamy ofertę producenta (van Velden), to wówczas oferowali z czerwonych jeszcze odmianę 'Olaf'. Z tym, że oni sprzedawali zarówno oznaczone odmiany, jak i miszmasz z metką "red" i toto było z tego drugiego sortu.
Ciężko identyfikować tylko ze zdjęć sprzed lat. Były to początki (takie niespodziewane prezenty) i jeszcze nie wiedziałam, że staną się pasją i na co zwracać uwagę, to i zdjęcia z tych bardziej "artystycznych", a nie wychwytujące istotne szczegóły. Nawet nie jestem w stanie przypomnieć sobie rzeczywistego odcienia czerwieni. Pamiętam tylko, że uderzyła mnie jego falbaniastość.
Następne kwitnienie za lat...?

Wygrzebałam jeszcze takie zdjęcie pod światło. Jest pomarańczka.

Obrazek

Tego 'Red Rival' zanotuję, bo ten trop wydaje się słuszny. ;:180

Fafka
PostNapisane: 16 gru 2018, o 15:45 
500p
500p

1 szt.
Andrzej, a co myślisz o tej drugiej sugestii - 'Olaf'?
Dwa lata temu nie było w sieci tyle zdjęć tej odmiany, co teraz, a te co były, nie ułatwiały identyfikacji. Teraz 'Olaf' jest dość popularną zwartnicą. Te materiały, które przejrzałam, zaczynają mnie przekonywać, że ten mój to może być 'Olaf", bo tego producent miał w ofercie.
Tu jeden z przykładów:
https://vimeo.com/257173818

rena77
PostNapisane: 29 gru 2018, o 18:32 
500p
500p

1 szt.
Proszę o pomoc w indentyfikacji. Może to Luna? W realu kwiat jest lekko seledynowy, ale przy tym świetle trudno zrobić adekwatne zdjęcia. Średnica kwiata- 15 cm.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

andpia
PostNapisane: 29 gru 2018, o 22:13 
200p
200p

1 szt.
Renatko, moje przypuszczenia to 'Green Goodness':

Obrazek

Odmiana która ma kwiaty do 15 cm. średnicy, ponadto charakteryzuje się tym, że płatki są odwrotnie jajowate, zewnętrzne są szersze niż wewnętrzne. Pyli dość grubą frakcją, porównując do innych hybryd i słupek z pylnikami przy gardzieli zielonkawe , później białe...

To jest moje typowanie, jeśli ktoś ma inne propozycje - zapraszam porównamy ...

rena77
PostNapisane: 30 gru 2018, o 11:54 
500p
500p

1 szt.
Andrzeju, bardzo dziękuję. :D Twoja wiedza jest niesamowita. ;:138 Jeszcze inna osoba typowała Green Goddess- robię fiszkę cebuli!

Febronia
PostNapisane: 1 sty 2019, o 22:04 
200p
200p

1 szt.
NN do identyfikacji, kwitnienie z poprzedniego sezonu, kolor pomarańczowy, ciut ciemniejszy od Celiki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

andpia
PostNapisane: 2 sty 2019, o 22:17 
200p
200p

1 szt.
Elu, brałem pod uwagę 3 odmiany: 'Naranja', ' Orange Sovereign' i 'Desire'
'Naranja' zbyt pomarańczowa, też pokrój kwiatka zbliżony do koła, 'Orange Sovereign' - grupa Galaxy bliżej mu do 20 cm średnicy, a 'Desire' najbardziej prawdopodobny i w pokroju i w dużych czerwono- łososiowych kwiatach żyłkowanych ciemniejszym odcieniem pomarańczowym. Gardziel też pasuje z tym ciemnoczerwonym odcieniem, a jeśli pamiętasz, że pachniał to by było to... :D

Febronia
PostNapisane: 3 sty 2019, o 16:44 
200p
200p

1 szt.
Andrzej, dzięki serdeczne za typy. Desire na pewno nie, mam 2 cebule tej odmiany i kwiaty były trochę inne. 2 pozostałych nie mam.
Kwiat był duży, ale czy pachniał nie pamiętam. Wydaje mi się, że charakterystyczne jest te grube pylenie, ale jaka odmiana tak ma ?
Mam jeszcze taką fotkę z Celiką:

Obrazek

Obrazek

andpia
PostNapisane: 3 sty 2019, o 17:51 
200p
200p

1 szt.
Trzeba też jeszcze brać pod uwagę odmiany sondażowe, wypuszczane przez producentów na rynek, pod różnymi nazwami, podobne do już istniejących odmian, różniące się niuansami, które trzeba wyłowić. Odmiany takie niezarejestrowane, mają wiele cech wspólnych z hybrydami już istniejącymi i stąd też trudność zaszufladkowania tychże. Więc apel o cierpliwość i obserwację rynku, nowe krzyżówki które ugruntują się, otrzymają nazwę i może się okazać , że taką nowość mamy już w swojej kolekcji... :D ;:oj

Febronia
PostNapisane: 3 sty 2019, o 18:18 
200p
200p

1 szt.
Coś w tym jest co piszesz, Andrzej. Cebulę tą kupiłam pod nazwą Orange, sprzedająca miała także w ofercie Orange Souvereign i Naranję, więc to może faktycznie jakaś nieznana nowość?

9 sty 2019, o 18:46---

Kolejny NN do rozpoznania z ubiegłego sezonu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 26 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: honorata0 i 31 gości