Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Obrazek Obrazek

Od pewnego czasu marnieje mi cycas revoluta. Dokładniej żółkną mu końcówki liści. Wydaje mi się, że za bardzo go przesuszyłem, ale nie wiem czy na pewno.
Jak myślicie czy coś da się jeszcze z nim zrobić? Jak tak to co??? Pozdrawiam
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Umiarkowanie podlewaj i wystaw do chłodniejszego pomieszczenia może ma za suche powietrze i za gorąco, raczej nie powinieneś go przesuszyć bo cycasy tolerują czasowy brak wody, a cvzy Ty przypadkiem po tym przesuszeniu go za bardzo nie zalałeś?
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

Raczej go nie przelałem. Podlewam raz w tygodniu i nie wydaje mi się żeby była woda w podstawce. Dzięki zrobię tak jak mówisz, mam nadzieję że to mu pomoże.
izia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lut 2007, o 21:04

Cykas - żółknięcie liści

Post »

Witam użytkowników forum,

Od roku jestem w posiadaniu CYkasa Revoluta. Wciągu tego okresu kwiat nie tylko nie wytworzył nowych liści, ale dotychczasowe liście zaczęły żółknąć (jak na zdjęciach).

Czy ktoś się spotkał z podobną dolegliwością?

Co mam zrobić aby uratować roślinkę?

Obrazek Obrazek

pozdrawiam,
Izia
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Z tego co widzę to ziemia ma oznaki zasolenia poza tym jak często podlewasz i nawozisz i gdzie stoi Twój cycas jakie ma warunki- światło, temperatura? :D
izia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lut 2007, o 21:04

Post »

cykas stoi w miejscu nasłonecznionym, choc nie bezpośrednio na słońcu, okna są od strony zachodniej. Podlewany jest raz w tygodniu, lub rzadziej jeżeli ziemia jest wilgotna (wtedy czekam aż przeschnie). Temperatura około 18 stopni C.
Nawożony raz na na miesiąc.
:D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Być może główną przyczyną jest zasolenie ziemi wyjmij go delikatnie z doniczki obejrzyj system korzeniowy jak wygląda jak możesz zrób fotkę i wrzuć na forum tylko delikatnie się obchodź przy wyjmowaniu go z doniczki bo cycasy są wrażliwe na ingerencje w system korzeniowy. Z tego co wiem cycasy lubią wschodnie lub południowe okno ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko by słońce nie poparzyło liści, temp. jak na okres zimowy ok, latem musi być wyższa 25-30 stopni( jeszcze mogą być w ziemi dżdżownice lub larwy ziemiórek zobacz czy na podstawku nie ma drobinek ziemi pod otworami odpływowymi albo podczas podlewania czy na ziemi jak się dobrze przyjrzysz nie poruszają się malutkie białe robaczki takie niteczki.) :D :D :D
izia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lut 2007, o 21:04

Post »

dziękuję za szybkie odpowiedzi :D , dzisiaj popołudniu zrobię fotki korzeni i zamieszczę na forum.

pozdrawiam
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja niestety po południu nie będę na forum bo jadę znów do pracy od 14 do 2 w nocy więc dopiero jutro rano ale są przecież inni fachowcy więc ktoś na pewno Ci odpowie co się z Twoim cycasem dzieje i jak mu pomóc. :D :D :D
izia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lut 2007, o 21:04

Post »

Oto zdjęcia bryły korzeniowej mojego Cycasa. Na jednym ze zdjęć widać też prawdopodobną przyczynę zagłady: ROBALA. którego znalazłam pod doniczką.
Czy oprócz tego robaka, coś niepokojącego widać na zdjęciach?
Jak najskuteczniej rozprawić się z robalem?

Pozdrawiam IZIA

Obrazek Obrazek
Obrazek
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Ten robal jest zupełnie nieszkodliwy. Na pewno nie w tym przyczyna.
Wszystko wskazuje na błędy w uprawie. Przeczytaj i przeanalizuj. To chyba najszersze opracowania w języku polskim.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Basia pisze:Ten robal jest zupełnie nieszkodliwy. Na pewno nie w tym przyczyna.
Wszystko wskazuje na błędy w uprawie.
Nie jestem tak do końca przekonany czy dżdżownica (jeżeli to jest dżdżownica) nie zaszkodzi cycasowi , widać przerost bryły korzeniowej w dolnej partii doniczki i ewidentnie za dużo wody ta ziemia jest za mokra i to może być raczej przyczyną główną (błąd w uprawie jak napisała Basia). Przesadź do doniczki o średnicy o 4 cm większej od tej w której rósł do tej pory i rzadziej podlewaj. Przy przesadzaniu lekko skrusz tą starą ziemię i uzupełnij świeżą a po posadzeniu przynajmniej z dwa tygodnie nie podlewaj by cała bryła korzeniowa przeschła. :D :D :D
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Basia pisze:Ten robal jest zupełnie nieszkodliwy. Na pewno nie w tym przyczyna.
Wszystko wskazuje na błędy w uprawie. Przeczytaj i przeanalizuj. To chyba najszersze opracowania w języku polskim.

www.encyklopedia.multiflora.pl

http://tabaza.sapijaszko.net/modules.pH ... o&tid=4613
Kidyś był bardzo fajny artykuł w "Kwietniku" o cycasie, ale to już ładnych parę lat temu.

B.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”