Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Witam, mam takie małe pytanko. Czy da się rozmnożyć sansevierię hahnii z sadzonek z pociętego liścia? Podobno jest taki sposób ale prosiłbym o opinię jak to wychodzi i ile trzeba czekać na to, aby z takich sadzonek pojawiły się młode roślinki? Może ktoś z was już tak rozmnażał i ma gotową receptę jak to zrobić aby były młode roślinki?? Kolega mi to rozmnaża na moją prośbę w skrzynce z seramisem. A jakie są wasze sposoby i co z tego wyszło?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Można w ten sposób rozmnożyć sansevierię hahnii ale na efekt czeka się dość długo bo około 2 miesięcy pod warunkiem że cięte liście są umieszczone w mnożarce w stałej temp. oraz wilgotności powietrza i podłoża. O wiele łatwiej rozsadzić młode rozety. :D
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Jeśli to sansewiera hahnii o liściach zabarwionych na żółto to rozmnażając ją z sadzonek liściowych otrzymasz roślinkę zieloną. I faktycznie wyhodowanie rośliny w taki sposób to zajęcie dla bardzo cierpliwych :)
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ale jak to możliwe żeby z rośliny żółto obrzeżonej oraz z białymi nieregularnymi poprzecznymi pasami na liściach wyrosła nagle cala zielona?? Przecież to nie jest ingerencja w genetykę rośliny!! Jak to się dzieje? Mi chodzi właśnie o takie same roślinki żeby były i to dość szybko a dwa miesiące to bardzo długo, z kolei rozet małych nie ma za wiele bo to wolno rośnie!
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A może to tylko jako małe te sanseviery będą całe zielone a potem nabiorą wybarwień jakie ma roślina mateczna??
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Ziel-ona ma rację. Rozmnażając z sadzonek liściowych zawsze uzyskasz zieloną roślinkę.
Twoja sansewiera może posadzona jest do dużej donicy i dla tego wolno ci rośnie. One lubią mieć ciasno. Wtedy wypuszczają dużo maluchów :wink:
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To jest sanseviera kumpla ale masz rację, że jest posadzona do dośc dużej donicy więc pewnie dlatego ma tylko 3 małe odrosty. Chyba będę musiał wziąć od niego taki jeden odrost.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

By uzyskać roślinkę identyczną jak mateczna trzeba wziąć od niej odrost. I tak jak pisała Tulipanka - płytka i ciasna doniczka, sansewiery mają korzonki jak niteczki, wiec nie potrzebują dużo miejsca. Natomiast brak miejsca w doniczce sprzyja wytwarzaniu nowych odrostów.
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Możliwe że masz taką odmianę, bo tutaj wszyscy co piszą to mówią że mają duzo odrostów jeśli doniczka jest przyciasna. To może po prostu taki egzemplarz który nie wypuszcza. A może być też tak, że teraz nie wypuszcza a potem zaroi się od małych sansevier hehe. Ja jak na razie chcę mieć choćby jedna i postaram się wtedy żeby puściła jak najwięcej do rozsadzenia, może się uda.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Może mają lenia :D Ja miałam kiedyś taką doniczkę jak miska i wsadziłam do niej 4 roślinki, za 2 miesiące nie mieściły mi się w doniczce. Potem przesadziłam "maluchy" do doniczki w kształcie korytka i ...stoją tak do dziś bez żadnych odrostów. Może czekają na wiosnę.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

To na pewno "leń" :;230
A może ją przesadzić do jeszcze mniejszej doniczki ?
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Nie wiem Gabrysiu, a masz jakąś fotkę? Ja moim dam jeszcze trochę czasu, a doniczkę maja taką
Obrazek
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Może na tym zdjęciu będzie lepiej widać, sama nie wiem czy ta doniczka jest za duża czy nie :(

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”