Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
lucasio82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 maja 2016, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Myślałem nad pałeczkami ale czy zdają egzamin w Jerzykowym podłożu??? bo wszystkie adenium mam właśnie w takim podłożu... A tym spirytusem to rozumiem że rozrobionym?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Pałeczki powinny zdać egzamin w każdym podłożu. Co do spirytusu używałem nie rozcieńczonego, ale możesz dać troszkę wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lucasio82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 maja 2016, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

No to sprawdzę bo zostały mi jeszcze po walce z tarcznikami, gdzie okazały się skuteczne.Wielkie dzięki za rady Norbercie76.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

... po sporych perypetiach rozkwitł pierwszy pąk kwiatowy, na jednym z moich najstarszych Adenium z mojego wysiewu nasion w 2010 roku. Płatki kwiatowe są częściowo zdeformowane, roślina w pewnym stopniu nie przezwyciężyła niedogodności - prawdopodobnie początek inwazji przędziorków, (Adenium jest po oprysku środkiem przeciw tym pajęczakom). Może drugi pąk kwiatowy, po rozkwicie będzie bardziej typowo uformowany, wszystkie płatki kwiatowe będą miały jednakowy wygląd ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... w najbliższym czasie - po przekwitnięciu, to Adenium muszę przesadzić do większej rozmiarowo doniczki.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Pogoda nie sprzyja,ale kwiatom to nie przeszkadza :)

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Kwiat Adenium na ostatniej fotce super. Środkowe płatki jeszcze ściśnięte, ale z czasem zapewne rozłożą się i kwiat będzie jeszcze bardziej ładny. Ten na przedostatniej również bardzo ładnie ;:138 . Jaką mają średnicę ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Z upływem czasu, najstarsze kwiaty pod wpływem czynników atmosferycznych, pozbywają się swojego pierwotnego uroku - płatki kwiatowe tracą swoją intensywną barwę, ich obrzeża obumierają, brązowieją ... Balkon na którym stoją obecnie moje Adenium w bardzo gorące, słoneczne dni mimo, że dość intensywnie staram się wymieniać nagrzane gorące powietrze, wydaje mi się, że nie jest zbyt idealnym miejscem dla moich Adenium, ze względu na zbyt wysoką temperaturę, która często przekracza +40 st C.

Obrazek

"Najmłodszy" rozkwitnięty kwiat, jest bardzo intensywnie wybarwiony, ale nie wszystkie jego płatki, są już w pełni rozłożone:

Obrazek

Rozkwita pierwszy pąk kwiatowy, na zrazie Adenium obesum, zaszczepionym na podkładce Adenium Thai socotranum.

Obrazek

Obrazek

Do rozkwitnięcia szykują się również następne pąki kwiatowe na kolejnych zrazach, zaszczepionych na tym Adenium:

Obrazek

Obrazek

Pierwsza moja próba szczepienia, nie należy do zbyt udanych, jest troche, może nawet troche więcej niż troche, nieudolna :oops: , tz. miejsce szczepienia niezbyt "elegancko" się prezentuje - potrzebna z mojej strony spora korekta postępowania przy następnych szczepieniach, natomiast efekt, jak dla mnie bardzo zadowalający, mimo niezbyt wizualnego efektu, następne próby szczepienia, będą bardziej "estetyczne" ...

Obrazek

Mój błąd przy szczepieniu polegał na tym, że po umieszczeniu zraza w podkładce, nie zastosowałem, nie obwiązałem miejsca połączenia, podkładki ze zrazem, taśmą foliową. Nie przypuszczałem, że na "ranie" - szczepieniu, powstanie taka "wyrazista" blizna. Trudno, na popełnianych błędach, najlepiej się uczy i zdobywa właściwą wiedzę :wink: .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Akwelan_2009

Mieczysławie napisałeś mi na koniec maja, że ...
" Jerzy - dziękuję za odpowiedź na moje pytanie.
Pokazane Adenium w ubiegłym roku bardzo obficie kwitło - w tym sezonie przesadzając, a w zasadzie naruszając jej bryłę korzeniową i bardziej eksponując korzenie rośliny, brałeś pod uwagę, że w jakimś stopniu wpływasz na produkcję pąków kwiatowych przez roślinę i ewentualnie brak kwiatów czy, ta Twoja ingerencja nie będzie miała wpływu na jakość i termin kwitnienia tego Adenium ?"

Obrazek

Całkowite oczyszczenie kaudeksu i korzeni.

Obrazek

Po niecałych dwóch miesiącach roślina wygląda tak.

Obrazek

Druga strona. Często podawałem mu sól epsom + fosfor i potas + Hesi Boost, na kwitnienie.
Dzięki temu mam ładnie wystawione korzenie, kaudeks niczego sobie no i będzie dużo kwiatów.

Obrazek

W tej roślinie szczepionej rzuca się w oczy chyba najbardziej ciemny fiolet.

Obrazek

Ten baran po wystawieniu korzeni przyjął się doskonale więc puszcza oczka swoimi rogami.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk pisze:Po niecałych dwóch miesiącach roślina wygląda tak.
- Jerzy, zadając pytanie o naruszeniu przez Ciebie ciągłości struktury bryły korzeniowej przy przesadzaniu tego Adenium, wziąłem pod uwagę warunki w jakich rosną moje Adenium zapominając, że Ty dysponujesz całkowicie innymi warunkami dla swoich roślin i w warunkach jakie mają Twoje rośliny, zachowują się zdecydowanie bardziej inaczej i szybciej regenerują stres po przesadzeniu.
Masz wspaniałe rośliny, pięknie kwitnące i super kształtujące, pod Twoje dyktando korzenie i kaudexy. Ja bardzo dużo korzystam z Twoich podpowiedzi, którymi tak chętnie dzielisz się w tym wątku, na temat opieki - dokarmiania, jak również kształtowania - układania korzeni i z tych podpowiedzi, jak również osiąganych wyników przez moje rośliny, jestem bardzo zadowolony, no moje rośliny jeszcze bardziej, za co dziękujemy.
Jerzy - widzę, że obecnie swoje rośliny sadzisz do typowych doniczek, chociaż wcześniej rosły chyba w doniczkach typu misa, co zadecydowało, że teraz częściej stosujesz typowy wzór doniczek, dla swoich roślin ?
Obecnie mam trochę kwiatów, może nie są zbyt wyszukane kolorystycznie i w kształcie - budowy kwiatu, ale cieszą że są:

Obrazek

Obrazek

- rozkwitł pąk kwiatowy, na kolejnym zrazie zaszczepionym na Adenium Thai socotranum:

Obrazek

- nie jest to pod względem estetyki, zbyt udane moje pierwsze szczepienie kwiatów - roślin o miękkich tkankach, ale jak na pierwszy raz, "wybaczam" sobie te niedociągnięcia najważniejsze, że na szczepionych zrazach, rosną i rozkwitają pąki kwiatowe.

- dzisiaj w godzinach rannych rozkwitł pąk kwiatowy na Adenium z wysiewu nasion w 2010 roku. Jest to Adenium, które ma jedne z ładniejszych pojedyncze kwiaty. Dla porównania pokazałem zachowanie kwiatu - jak roślina zmieniła kształt - układ płatków w bardzo krótkim czasie:

Obrazek

Za jakiś czas, powinienem mieć kwiaty bardziej kolorystycznie zróżnicowane i o większej ilości płatków, ale to jeszcze trochę potrwa.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Zapomniałem o nim

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Rozkwitł ostatni pąk kwiatowy na tym Adenium:

Obrazek

- kaudex rośliny udaje się formować, układać w dość nietypowym położeniu, które roślina akceptuje i kaudex zwiększa swoje rozmiary mimo, że w tym sezonie obficie kwitnie:

Obrazek

- najprawdopodobniej, na tej roślinie nie będzie już w tym sezonie kwiatów.


--- 25 lip 2018, o 09:59---

Bardzo powolutku rozwijał się - dorastał pąk kwiatowy na tym Adenium. Jest to roślina z mojego wysiewu nasion w 2010 roku. W tym sezonie miała jakiś "przestój". Wytworzyła bardzo skromną koronę z nowych, młodych gałązek i liści, nie wiem z jakiego powodu, tak się zachowuje. Możliwe, że jest to efekt zbyt wysokiej temperatury, jak panuje w miejscu w którym stoi, jest to miejscówka najlepiej oświetlona przez promienie słoneczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- przyrosty na długość, młodych rozgałęzień są bardzo skromne.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Akwelan_2009

Z tym sadzeniem jest troszkę inaczej, teraz ostatnio wszystkie adenium sadzę w "misę" zarówno mniejsze jak i większe. Poprzednio było inaczej ponieważ zawsze w większe doniczki wkładałem parę mniejszych aby zawsze łatwo wysuszały się i miały doskonały dostęp powietrza.

Obrazek

W 2015 roku rozpocząłem przesadzanie wszystkich adenium w podłoże mineralne.
To adenium posadziłem w armatę pod odpowiednim kątem bo miało niedługo wystrzelić, ale kwiatami. Armatą było kawałek starego pieńka z wykruszonym twardzielem, w które wrosło adenium.
Pierwsze sadzenie wyglądało tak.

Obrazek

Obok na suchej gałązce tego samego pieńka umieściłem drugie adenium.

Obrazek

Pod koniec maja wystawiłem im obu korzenie, ten najdłuższy miał mało ciekawe, poprzedni wyglądał ciekawiej.

Obrazek

Armata.

Obrazek

Kwiat wystrzelił.

Obrazek

Tak wygląda.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy - gratuluję pomysłu z "armatą", a "wystrzelony" kwiat - piękny "pocisk" ;:138 .
Dziękuję za odpowiedź na moje zapytanie, bardzo dobra podpowiedź o sposobie prawidłowej uprawy Adenium.

- wśród moich "podopiecznych", jedni tracą kwiaty "inni" kwitną, "inni" przygotowują się do kwitnienia. Intensywnie i w dość szybkim tempie dojrzewają i rozkwitają pąki kwiatowe na zrazie pobranym z Adenium obesum z mojego wysiewu nasion, zaszczepionym na podkładce - Adenium Thai socotranum:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- szczepienie - miejsce szczepienia niezbyt :oops: efektowne, następne (bo planuję) będą bardziej poprawne, bardziej poprawne wizualnie.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”