Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

- dość długo wyczekiwany:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Mietku,
Jak zawsze pokazujesz fantastyczne rośliny.
U mnie troszkę skromniej ;)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Aleksandro - pokazany przez Ciebie kwiat Adenium na pierwszej fotce, jest wyjątkowej urody i w pewnym stopniu przypomina nasze barwy narodowe ;:333. Wszystkie pokazane Adenium, mają jako niewielkie rośliny, ;:oj imponującą ilość kwiatów i przygotowujących się do rozkwitnięcia pąków kwiatowych, ;:138 super rośliny.


---24 sie 2018, o 18:50---

Z przyczyn niezależnych, od mojej osoby, przez kilka dni nie mogłem uczestniczyć aktywnie w Tym wątku. Po powrocie do moich roślinek, takim widokiem zostałem zaskoczony - "przywitany", przez podopieczne:

Obrazek

- kwiat kwitnie na Adenium Thai socotranum, zaszczepionym zrazem z Adenium obesum z mojego wysiewu nasion w 2010 r, kwiat jest dużej średnicy - około 7,6 cm i jego płatki, nie są jeszcze całkowicie w pełni rozłożone.

- drugim pozytywnym zaskoczeniem jest, bardzo dobry stan drugiego kwiatuszka, na Adenium obesum Golden Year:

Obrazek

- nie spodziewałem się, że roślina przebywająca w ukropie, zdoła w takiej formie utrzymać jakość płatów, oraz ich kolorystykę. Obawiałem się, że kwiat zostanie "poparzony" i płatki - cały kwiat, opadnie. Jest jeszcze bardzo ciekawa kolorystycznie zapowiedź kwiatuszka, chociaż z "uchwyceniem" ostrości na tym kwiatuszku w takim kolorze, mam troszeczkę kłopotu.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Słoneczna, bardzo ciepła pogoda, jaka zagościła nad naszym krajem w ostatnich dniach, bardzo korzystnie wpłynęła na szybkość rozwoju pąków kwiatowych. 24.08.2018 roku, na roślinie kwitł jeden kwiat, a w zasadzie dorastał największy kwiat. Do rozkwitnięcia szykowały się dwa pąki kwiatowe (widoczne nad dwoma górnymi płatkami), były w fazie wzrostu:

Obrazek

Obrazek

- temperatura wśród moich Adenium, na obudowanym balkonie, przy otwartych oknach wynosiła w dniu 30.08.2018 r:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Kielonek212
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 sie 2018, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam Was wszystkich. Jestem tu nowa. Moje adenium ma już około 6 lat. Niestety nie pielegnowalam ich zbyt dobrze i dlatego wyglądają jak wygladaja. Przez długi czas rosły 3 w jednej małej doniczce, w zwykłej ziemi do kaktusow.
Przekopalam prawie wszystkie wątki i postanowiłam o nie odpowiednio zadbać. Przesadzilam je w podłoże z agroperlitem, zwirkiem, keramzytem i ziemia do kaktusow.
Największy wyglada tak:

http://imagizer.imageshack.us/a/img924/6250/zQ8ZnL.jpg

Tutaj jego kaudex:

http://imagizer.imageshack.us/a/img924/9701/MQh60Q.png

Na wiosnę zamierzam go przyciąć i z tego co wyczytałam powinnam go też nawozic bo liście ma zdeformowane.

Mam nadzieję że kiedyś beda równie piękne jak Wasze
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ok., wrzuciłeś zdjęcie no i?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kielonek212
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 sie 2018, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Już edytowałam. :) Wybacz ale troszkę nie ogarniam forum i tak wyszło.

Tutaj drugi:

http://imagizer.imageshack.us/a/img923/4498/ksFUHm.jpg

http://imagizer.imageshack.us/a/img924/7359/YQZQbR.jpg
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tak, tak idzie, ale niech się bardzo nie spieszy, zdąży do nas "dojść", oby niezbyt wcześnie. Czekam jeszcze na kwiaty na kilku moich Adenium z mojego wysiewu nasion, a chciałbym zobaczyć kwiaty, bo na części roślin, będą to ich pierwsze kwiaty. Póki co, oglądam i cieszę się kwiatami na roślinach, które teraz postanowiły pokazać swoje kwiaty:
Słoneczna pogoda pobudza i przyspiesza rozwój pąków kwiatowych, dojrzewają znacznie szybciej:

Obrazek

- jest jeszcze kilka pąków w różnej fazie wzrostu liczę, że jeszcze zdążą dorosnąć, przed nadciągającymi chłodami.

Od kilku lat opiekuję się i oglądam kwiaty na moich z własnego wysiewu Adenium. Muszę napisać nie wiedziałem, że wśród roślin, wśród kwiatów na jednej gałązce, jest również rywalizacja do pokazania, że jest się tym najładniejszym największym. Takiej "przepychanki" w wykonaniu kwiatów, jeszcze nie obserwowałem. Dwa kwiaty, które rozkwitły nieznacznie później, rozmiarowo "gonią" swojego poprzednika i coraz bardziej starają się rozłożyć płatki, przed "braciszkiem", już im rozmiarowo dużo nie brakuje, do najstarszego z nich. W pokazie swoich kwiatów, wzajemnie sobie trochę "przeszkadzają":

Obrazek

- tak dużymi kwiatami, to Adenium jeszcze nie kwitło, a kwitło już kilka razy i kwiaty miały spore rozmiary. Czekam, na kwiaty Adenium z którego pobrałem zraz do szczepienia, może pąki kwiatowe zdążą dorosnąć i rozkwitnąć. Chciałem zmierzyć rozmiary każdego kwiatka, niestety nie mogę, płatki kwiatowe "podwijają" się wzajemnie, a na "siłę" nie chcę ich rozkładać w obawie przed ich uszkodzeniem.


---2 wrz 2018, o 18:57---


Dzisiejszy dzień w moim, małym zbiorku Adenium, zostanie szczególnie zaznaczony.
Codziennie przeglądam rośliny, może niezbyt dokładnie, dlatego już przez kilka, a może nawet kilkanaście dni nie zauważyłem rosnącej ;:oj "niespodzianki", jaką zafundował mi zraz Adenium obesum, zaszczepiony na Adenium Thai socotranum. Kwiat na tym zaszczepionym zrazie rozwiną się w sierpniu:

Obrazek

- niezauważona niespodzianka tak się prezentuje:

Obrazek

Obrazek

- rozkwitające grupowo kwiaty, odwracały moją uwagę od pozostałej części rośliny, która częściowo za swoimi liśćmi skrywała to, czym mnie niezmiernie zaskoczyła. Zbyt krótko uprawiam Adenium i na dodatek w warunkach niezbyt odpowiednich dla tych roślin, tym bardziej jest to dla mnie zaskoczenie i ogromny znak ? co doprowadziło, że roślina tworzy nasienniki.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje roczne rośliny przyciąłem na wiosnę i zaczęły się rozkrzewiać, jednocześnie trochę przyhamowały że wzrostem. W sierpniu mocno ruszyły i z liśćmi i z kaudeksem. Korzenie tak się rozrosły, że doniczki robią mi się coraz bardziej okrągłe. Ponadto przez keramzyt od spodu przecisnęły się korzenie. Pierwsza myśl - przesadzić do większej doniczki, ale czy to już nie za późno na takie zabiegi we wrześniu? Co myślicie?
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Bardzo fajnie grubaski ;:215 , jak na roczne rośliny wyglądają super. Ja bym ich już nie ruszała, teraz jeszcze trochę zgrubieją (najwyżej doniczka pęknie :) ), a później będą odpoczywać.
Jeżeli teraz przesadzisz, to zahamujesz wzrost, a później niepotrzebnie zaczną rosnąć w zimie. Chyba że doswietlasz.
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Golden Year- cudowna kremowo buraczkowa kolorystyka
Zdjęcie nie do końca oddaje kolory.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Aleksandro - super, że pokazujesz kwiaty na swoich roślinach, bo warte pokazania. Ten kwiat jest bardzo ciekawy kolorystycznie. Adenium, którego kwiat pokazujesz, ma już bardzo ładnie ukształtowaną - rozgałęzioną, gęstą koroną i widać, że ten kwiat nie będzie osamotniony na tym Adenium. Rośnie jeszcze kilka młodych pąków kwiatowych, chociaż wszystkich pąków zapewne nie widać na fotce, mają dobrą osłonę z liści.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”