Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kolena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 lip 2019, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Żaluzja jest zaslonieta tylko na noc, cały dzień jest odsłonięta. Południowa wystawa. Mam ewentualnie możliwość wystawienia jej na dwór gdzie słońce jest od samego rana do wieczora, ale nie wiem czy by przetrwała na zewnątrz. Ziemię ma do kaktusow, a wierzchnia warstwa ostatnio teściową dosypala jak byłam na urlopie :/ więc to nie tak ze stoi ciągle w zwykłej ziemi. Ale może faktycznie przesadze i przy okazji ten ukorzeniony posadze w tej mieszance i zobaczymy co z nimi będzie
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Kolena, gratuluję, że udało Ci się ukorzenić pęd Adenium ;:333 , to nie jest prosta sprawa. Musisz mieć bardzo ciepło w domu. Przy odpowiedniej opiece Twoje roślinki mogą jeszcze być ślicznotkami.

U mnie dwuletni maluch zakwitł. Niczym się nie wyróżnia, poza tym, że zakwitł.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Opiekuję się Adenium już ponad dziewięć lat, ale tak rosnących od ponad cztery lata od wysiewu nasion Adenium, jak pokazała kolena - jeszcze nie widziałem i nie spotkałem, żeby ktoś takie rośliny pokazywał na Forach o tych roślinach. Został popełniony jakiś bardzo poważny błąd w opiece nad tymi roślinami, które "szukają" - wyciągają się w poszukiwaniu naturalnego światła i wyglądają na "zagłodzone" lub zaatakował rośliny jakiś wirus.
barbra13 pisze:Kolena/ ... / Przy odpowiedniej opiece Twoje roślinki mogą jeszcze być ślicznotkami.
- bardzo wątpię, że te rośliny zaczną "normalnie" rosnąć. Ukorzenioną sadzonkę można posadzić w luźne, przewiewne podłoże i jeżeli rozkorzeni się i przeżyje, ale nie wytworzy typowego caudexu, takiego jak ta pokazana młoda sadzonka:
barbra13 pisze:Obrazek
barbra13 pisze: / .../ Niczym się nie wyróżnia, poza tym, że zakwitł.
- tak, kwiat to wyjątek, że w tak młodym wieku w naszej strefie klimatycznej rozkwitł, ale sadzonka jako całość wyróżnia się - ładnie wykształca caudex i nie jest wyciągnięta, ma dobre warunki i opiekę ;:215 .

Drugi kwiat na moim Adenium obesum Snow White dzisiaj pokazał w pełni cały swój urok:

Obrazek

- jest ładniejszy, bardziej uwidocznił - "rozdzielił" wewnętrzne płatki kwiatowe, ale jest nieznacznie mniejszy, od starszego "braciszka".
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
kolena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 lip 2019, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Zawalcze jeszcze o te roślinki ale jak się faktycznie nie uda to zacznę od nowa. A te pozostawie w ramach eksperymentu i poprzycinam, może się chociaż rozkrzewi. :)
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A ja liczę na to ,że mi w końcu zakwitnie ale nadzieja to złudna i nie ma ...Boję się,że i moje będzie wyciągnięte o ile już takie nie jest .Zasilam regularnie. Może za często podlewam.Ciągle gubi liście albo susza i bardzo nasłonecznione miejsce szkodzi roślinie i ja spala.Czy bezpośrednie nasłonecznienie im szkodzi ?
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przecież to roślina rosnąca w pełnym słońcu, to jak ma jej ono zaszkodzić...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W tym sezonie nie mogę narzekać na małą ilość kwiatów na moich Adenium. Zarówno te zakupione w Tajlandii, jak i Adenium z mojego wysiewu nasion, pokazują kwiaty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jestem bardzo ciekawy, jakimi kwiatami zakwitnie to Adenium obesum z mojego wysiewu nasion. Na nim próbowałem zaszczepić siewkę, Adenium obesum "albinos", niestety bez pozytywnego wyniku.
Wszystkie gałązki tego Adenium, są przygięte do poziomu i wgięte w łuki. Rosną cztery pąki kwiatowe, na trzech gałązkach. To Adenium tworzy pąki kwiatowe, na bardzo krótkich - kilkumilimetrowych gałązkach:

Obrazek

Obrazek

----16 lip 2019, o 12:44---


Po raz pierwszy kwitnie to Adenium. Rozkwitł jeden z kilu pąków kwiatowych, jakie rosną na tej roślinie - pozostałe dorastają:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- kwiat kolorystycznie - rysunkiem wewnątrz "kielicha", bardzo podobny do kwiatu, jakim zakwitło Adenium u barbra13.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jestem zaskoczony, takim "wysypem" kwiatów i pąków kwiatowych dorastających do rozkwitnięcia, zarówno na Adenium z mojego wysiewu nasion, jak również na Adenium zakupionych w Tajlandii. Wydaje się, że tegoroczne gorące, suche lato przyspieszyło, sprzyjało adaptacji roślin do naszego klimatu. Ciekawe jest, szybkie dorastanie pąków kwiatowych do rozkwitania:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednoczesne rozkwitnięcie dwóch pąków kwiatowych, trwało mniej niż 24 godziny, a do pełnego rozkwitnięcia szykuje się, kolejny czwarty pąk kwiatowy. Niestety kwiaty Adenium w kolorze białym, nie są zbyt trwałe.
Czekam na następne, ciekawe kolorystycznie kwiaty, czy powtórzą cechy kwiatów z ubiegłego sezonu.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Obrazek

Kwiaty na tej samej roślinie, powinny być jednakowe, a różnią się szczegółami. Ten jest "najbogatszy" w ilość płatków kwiatowych i największy z dotychczas rozkwitniętych:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
gosia0110
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 sie 2019, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam, szukam pomocy dla mojego Adenium obesum.
Mam zdjęcia ale nie potrafię tutaj ich dodać.
Kaudeks jest wyschnięty i pomarszczony, listki spadły na wiosnę. Roślinka ma już 5 lat ale wcale nie rośnie - cały czas ma około 5 cm wysokości.
Rośnie na ziemi od kaktusa, podlewana dopiero po przeschnięciu podłoża. Teraz (sierpień) wypuszcza nowe listki ale też bardzo powoli. Próbowałam stawiać na różnych oknach, zachodnim, wschodnim i południowym ale efekt jest ten sam - nie rośnie, opadają liście i kaudeks się marszczy. Najlepiej rosła na oknie zachodnim nad grzejnikiem w okresie zimowym ale na wiosnę gdy przestałam regularnie ogrzewać mieszkanie zrzuciła liście i właśnie kaudeks się pomarszczył.
Proszę pomóżcie mi uratować roślinkę, marzę też o tym żeby zobaczyć jej kwiaty.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nieodpowiednie podłoże. Nie sadzimy roślin, a zwłaszcza sukulentów do samej ziemi, nawet tej dedykowanej do nich. A do adenium podłoże powinno składać się z bardzo małej ilości ziemi - 1/5, a reszta inne dodatki: żwirek akwarystyczny (kwarcowy), a oprócz niego np. seramis, wermikulit, lawa. Żwirek kupisz w każdym sklepie akwarystycznym, pozostałe składniki na allegro. Oczywiście na razie możesz spróbować tylko ze żwirkiem. To i tak będzie lepsze podłoże niż to obecne.
Druga sprawa, nie możesz przestawiać rośliny ot tak sobie. Jeśli problem występuje od dłuższego czasu, to już dawno trzeba było zadać tutaj pytanie, a nie robić coś na własną rękę, jak się nie ma większego doświadczenia, bo można tylko zaszkodzić roślinie.
Adenium = południowa wystawa, a zimą powinna mieć chłodniejsze stanowisko, a nie nad grzejnikiem - to jest okres spoczynku. Wtedy ograniczasz podlewanie do minimum.
Natomiast jeśli kaudeks jest miękki pomimo podlewania, to doszło do uszkodzenia korzeni. Trzeba bezwzględnie wyciągnąć z doniczki i sprawdzić ich stan.

Ps. Dodawanie zdjęć jest banalnie proste. Poczytaj tutaj:

viewtopic.php?p=6129713#p6129713
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gosia0110
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 sie 2019, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Zmieniłam podłoże według zalecenia. Podleje dopiero za kilka dni. Przy okazji sprawdziłam korzenie. Są jasnego koloru, twarde i wyglądają na zdrowe. Dlugość głownego korzenia jest praktycznie równa długości części nadziemnej rośliny. Moim zdaniem trochę mało korzonków bocznych. Postawiłam na oknie południowym. Co mam robić dalej?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Daj roślinie czas na regenerację, która może trochę potrwać. Pierwsze podlanie zrób delikatne, potem możesz podlewać większą ilością wody. Tylko zasada jest jedna, do następnego podlania podłoże musi całkowicie przeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”