Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Aż mi serce mocniej zabiło na widok Twoich adenium a oczy wyszły na wierzch, aż brakuje słów na widok takiej kolekcji. Ja moje pierwsze adenium próbuję ukorzenić (na razie minęły 3 tygodnie i chyba nic się nie dzieje prócz tego, że odpadły wszystkie listki, ale cierpliwie jeszcze czekam).
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na czym polega to "ukorzenianie", tz. ukorzeniana jest sadzonka Adenium po odcięciu całej bryły korzeniowej z dolną częścią kaudexu, gałązki pobranej z innego Adenium w czym ukorzeniane ?
Jeżeli mogę podpowiedzieć, najlepszym sposobem na otrzymanie ładnych Adenium, jest wysiew nasion, zajęcie dla cierpliwych, chcących mieć "swoje Adenium". Dlaczego najlepszym - bo od samego początku uczymy się jak zaspokoić wymagania roślin, od momentu wysiewu nasion, przez opiekę nad siewkami, następnie sadzonkami, a w konsekwencji dojdziemy do "wprawy", jak opiekować się, formować dorosłe rośliny, tak żeby nam się podobały.
Adenium, nie są trudnymi roślinami w opiece, może w początkowej fazie wzrostu jako siewki, później młode sadzonki, wymagają trochę więcej doglądania. Gdy wyrosną z fazy sadzonek i staną się "dorosłymi" roślinami, wymagają jedynie od Opiekunki/Opiekuna bezwzględnej dyscypliny - nie lubią, jak są zbytnio "dopieszczane", otoczone nadopiekuńczym dozorem. To są "twarde" rośliny, pochodzące z surowej strefy klimatycznej - dużo słońca, gorąco, mało opadów atmosferycznych. Już chyba nieraz pisałem: lepiej opóźnić podlanie Adenium o 2 - 4 dni, a nawet tydzień, niż dokonać tego jeden - dwa dni wcześniej.
Gdy nie planowany jest wysiew nasion, to zakup dorosłej rośliny jest "poprawnym wyjściem", ... ale nie mamy doświadczenia, co taka roślina od nas wymaga, a efektem może być jej utrata.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ninia pisze:..
niestety mam tylko jedną, malutką odnóżkę, która ma ok. 8-10 cm:

Obrazek
To jest ta moja ukorzeniana gałązka pobrana od innego adenium.
Ukorzeniam w ziemi kaktusowej z bardzo dużą przewagą piasku i żwirku akwarystycznego, doniczka jest nakryta przezroczystą doniczką z dziurką dla zwiększenia wilgotności. W ten sposób z powodzeniem ukorzeniłam tzw. drzewko szczęścia rok temu - ukorzenianie też przypadło na okres zimowy - pamiątka z cieplejszego kraju. Nie wiem czy uda mi się z adenium (bardzo chciałabym mieć choć jedno a nie wiem gdzie można je zdobyć - jakoś nie mam zaufania kupić na allegro - choć nigdy nic tam nie kupowałam - to jakoś tak mi nie w smak) i wpadło mi w oko w tym roku w cieplejszym kraju - (miało sporo gałązek - takie ok.80cm drzewko, ale pobrałam tylko jedną - najmniejszą) tak kwitło:
.Obrazek
Dlatego jak zobaczyłam u Ciebie las tych roślin - to zbladłam z wrażenia - śliczne wprost.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ninia, i ja powtórzę za Akwelanem, że najlepszym sposobem na zdobycie Adenium jest wysiew nasion. Każda roślina jest inna, inaczej buduje swój kaudeks, inaczej się krzewi (albo wcale nie chce się krzewić :lol: ), rośnie wolniej, albo szybciej. Jak wysiejesz, to możesz sobie wybrać te, które się Tobie najbardziej podobają. Na allegro można kupić 10 nasion za 4zł. Kwiatami raczej się nie sugeruj :wink: .
Ciekawa jestem, jak uda Ci się ukorzenianie tej sadzonki. Mnie na wiele prób udało się tylko raz. I nie potrafię powiedzieć, dlaczego się udało, albo dlaczego się nie udało.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

barbra13 pisze: Każda roślina jest inna, inaczej buduje swój kaudeks, inaczej się krzewi (albo wcale nie chce się krzewić :lol: ), rośnie wolniej, albo szybciej.
- dodam jeszcze, tak ukorzeniona sadzonka nie będzie "budować" - tworzyć typowego dla Adenium kaudexu. Korzenie mogą i będą grubieć, ale nie będzie to typowy, efektowny "brzuszek" taki, jak "budują" rośliny otrzymane z wysiane z nasion. Plusem w ukorzenianiu sadzonki - gałązki Adenium, jest możliwość wcześniejszego, szybszego doczekania się kwiatów, pod warunkiem udanego ukorzenienie sadzonki.

Na zaszczepionym Adenium Thai socotranum, które zaszczepiłem zrazami pobranymi z Adenium z mojego wysiewu nasion możliwe, że doczekam się kwiatów. Zalążki pąków kwiatowych zauważyłem około osiem - dziesięć dni wstecz, podczas podlewania. Nie liczyłem, że zaszczepiona roślina, będzie w stanie "wykarmić" wzrastające pąki kwiatowe. Adenium, jest na "głodzie" odnośnie dokarmiania, korzysta ze składników zgromadzonych w kaudexie. Nie mam pewności czy roślina da radę wykarmić rosnące pąki kwiatowe, które dorosną i rozłożą swoje płatki kwiatowe:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na razie poczekam i zobaczę czy się ukorzeniło. Za nasionka może wezmę się koło mają, bo niedługo wysiew kwiatów do ogródka i w związku z tym mało miejsca będzie na parapetach. Dziękuję za rady.
Awatar użytkownika
Piotrek_85
50p
50p
Posty: 88
Od: 24 sty 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witajcie, czy podlewacie adenium po przesadzeniu? Czy przesadzacie do suchego czy wilgotnego podłoża?
Pozdrawiam, Piotrek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Osobiście przesadzam moje "dorosłe" Adenium do suchego podłoża, ale nie jest wysuszone na przysłowiowy "pieprz". Podlewam bardzo delikatnie po kilku, kilkunastu dniach. Bardzo młode siewki, sadzonki przesadzałem do bardzo, bardzo lekko wilgotnego podłożą (mają mniej pojemne kaudexy w których gromadzą wodę) i wcześniej dostawały pierwszą dawkę wody.

Ostatni z pąków kwiatowych na Adenium obesum Tong Ake, które zaczęły rosnąć w końcówce ubiegłego sezonu - roku, rozkwitł i tym samym "zamyka" swoim kwiatem, sezon 2018:

Obrazek

Obrazek

- jego poprzednik, niestety kończy swoją rolę, utracił całkowicie swoje piękno, za kilka godzin opadnie z rośliny:

Obrazek

- Adenium Thai socotranum, zaszczepione zrazem pobranym z Adenium obesum z mojego wysiewu nasion o którym pisałem w swoim poprzednim poście, postanowiło mimo moich obaw czy zdoła donosić pąki kwiatowe, rozpocząć tegoroczny sezon kwiatowy, nowym kwiatuszkiem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- na drugim zaszczepionym zrazie, powolutku dorasta kolejny pąk kwiatowy. Najprawdopodobniej on również rozkwitnie, chociaż z roslinami szczególnie o tej porze roku, nigdy nie można mieć 100% pewności:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A mojej odnóżki nie udało się ukorzenić i wczoraj musiałam ją z wielkim żalem wyrzucić. No nic - trudno - może skuszę się na nasiona i gdzieś w maju pobawię się nasionkami - a może podpowiecie mi gdzie najlepiej/najpewniej można zdobyć (jakoś średnie mam zaufanie do all.)?
Awatar użytkownika
Piotrek_85
50p
50p
Posty: 88
Od: 24 sty 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dziękuje Akwelan_2009 za odpowiedź. Moje dorosłe z tym, że bieda, aż piszczy, ale mam nadzieję, że podgonimy ;) Ninia ja siałem nasiona z all i nie miałem problemu.
Pozdrawiam, Piotrek
Kazmio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lut 2019, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam, proszę o pomoc jestem początkującym w hodowli adenium. Posiadam taka roślinkę i chciałbym uzyskać informacje co dalej ? nakierować mnie w kierunku dobrego rozwoju rośliny dodam ze adenium jest w ziemi ogrodniczej wymieszanej z wermukulitem oraz perlitem w stosunku 2-1-1 czy taka mieszanka jest odpowiednia ?? dziękuje za pomoc
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Masz 10 części wątku, poczytaj chociaż dwie ostatnie.
Tu masz 9 - tą: viewtopic.php?f=19&t=94537

Podłoże w każdym razie jest nieodpowiednie.

I pisz poprawnie po polsku - zdania zaczynamy z dużej litery.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na kolejnym zrazie Adenium obesum, zaszczepionym na Adenium Thai socotranum rozkwitł pąk kwiatowy. Między kwiatami na zaszczepionych zrazach, widać znaczną różnicę, zarówno w wielkości, jak również w kształcie poszczególnych płatków kwiatowych. Kwiat rozkwitnięty dzisiaj, jest m/w o 1/2 - 2/3 mniejszy od swojego poprzednika:

Obrazek

Obrazek

- kwiat Adenium obesum Tong Ake:

Obrazek

- i wszystkie w komplecie obecnie rozkwitnięte kwiaty:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”