Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

To i ja pochwalę się moimi kwiatami. Adenium Angel kończy kwitnienie, natomiast Triple Amazing po ostrym przycięciu na wiosnę wypuszcza pączki kwiatowe z każdej gałązki

Obrazek Obrazek

Tak kwitło adenium Triple Amazing w ubiegłym roku

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje najstarsze z wysiewu (2014)
Obrazek


Kwiaty podobne, różniące się jednak nieco kształtem i rozmieszczeniem kolorów; po kolei od lewej

Obrazek

Obrazek

Obrazek
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Kolejny kwiat rozkwitł. Pięknie pachnie!!

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Aleksandro - wspaniałe kwiaty i jeszcze z dodatkowym plusem - efektem. Do jakiego aromatu można porównać, wydzielany przez kwiat na Twoim Adenium, zapach ?

Rozkwit, kolejny pąk kwiatowy na Adenium z mojego wysiewu w 2012 roku:

Obrazek

Obrazek

- jak wszystko będzie "szło bez przeszkód", to za jakiś czas będę miał możliwość, pokazania kolejnych rozkwitniętych pąków kwiatowych.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
AleksandraBdg

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jak dla mnie pachnie troszkę lilią :)
Jego won jest bardzo przyjemna dla nosa, nie jest drażniąca tylko delikatna.

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Aleksandro - dziękuję za odpowiedź.
Za kilka sezonów wegetacyjnych, jak roślina rozrośnie się - powstanie wiele bocznych gałązek i na nich rozkwitną w dużej ilości pąki kwiatowe, to będzie bardzo fascynujący widok.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jaka może być przyczyna tego że adenium ma pomarszczony kudex mimo iż było podlane, jest w przepuszczalnym podłożu a korzenie ma w dobrym stanie? Dziś przesadzam i każde ma zdrowe korzenie, parę "napęczniało" ale kilka dalej jest pomarszczone. P.S. były w przepuszczalnym od tamtego roku, podlałam parę dni temu a dziś przesadzam do świeżego podłoża
Czy perlit ekspandowy nadaje się do Adenium? (3:1)
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A u mnie rośliny "wychodzą ,,z doniczki,ich korzenie są zielone i "rozpychają '' je .Czy to znaczy,że je przesadzić?
Obrazek
Kinia34
lucasio82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 maja 2016, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam i wstawiam kilka fotek kwitnących...



Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
To adenium jak prawie wszystko co mam miało wełnowce... Po wyjęciu z podłoża,cięciu i kąpieli korzeni w wodzie z płynem do naczyń zakwitło jak jeszcze nigdy...
Obrazek


Na koniec zdjęcie adenium o bardzooo ciemnych listkach,pąki są praktycznie czarne ale nie mogę koloru kwiatu oddać zdjęciami (trzeba kupic porzadny aparat).Jest to jego pierwsze kwitnienie,więc myśle że dlatego tak słabe na razie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jak wcześniej dodałem cały czas borykam się z wełnowcami i jeszcze przędziory doszły tak więc chyba nie jest najgorzej z kwitnieniami.Pozdrawiam Wszystkich.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

lucasio82 pisze:Na koniec zdjęcie adenium o bardzooo ciemnych listkach,pąki są praktycznie czarne ale nie mogę koloru kwiatu oddać zdjęciami (trzeba kupic porzadny aparat).Jest to jego pierwsze kwitnienie,więc myśle że dlatego tak słabe na razie...
- to co piszesz o kolorze kwiatu - pąków kwiatowych, to jest efekt zaniedbania roślin i dopuszczenie do takiego już obecnie zmasowanego rozwoju przędziorków, już czują się jak u "siebie w domu", widać oprzęd i różne formy rozwoju przędziorków, to co określasz jako "czarne", to zniszczony pąk kwiatowy lub stożek wzrostu:

Obrazek

Jeżeli szybko nie zadziałasz i nie wytępisz tych pajęczaków, musisz liczyć się z ciężkim uszkodzeniem roślin - ich stożków wzrostu, a nawet w skrajnych przypadkach z utratą roślin szczególnie, że tak jak piszesz, od strony podłoża Twoje Adenium atakowane są przez wełnowce.
Na dzisiaj piszesz:
lucasio82 pisze:Jak wcześniej dodałem cały czas borykam się z wełnowcami i jeszcze przędziory doszły tak więc chyba nie jest najgorzej z kwitnieniami.
- mimo, że bardzo optymistycznie oceniasz tegoroczne kwitnienie swoich roślin, to może być jedno z ostatnich takich kwitnień. Jeżeli szybko nie pozbędziesz się tych pajęczaków, to musisz spodziewać się ich na wszystkich roślinach, a to już będzie bardzo trudna "wojna", chociaż już na tym etapie rozwoju przędziorków na Twoich roślinach wnioskuję, że nie uporasz się z nimi zbyt szybko, a to będzie miało ogromny wpływ, na prawidłowy rozwój Twoich roślin. Na Twoich roślinach już są trzy formy przędziorków: formy dorosłe, larwy, jaja, masz już zapewnioną długotrwałą "wojnę" - minimum 21-en dni i brak 100% pewności, że "wojna" wygrana z przędziorkami o wełnowcach nie wspominam, bo to całkiem inna "para kaloszy".
Żeby nie zanudzać, jak szybko nie wyeliminujesz "intruzów" z liści i z podłożą, licz się z prawdopodobną utratą roślin.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
lucasio82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 maja 2016, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam Mietku i dziękuje za troskę i dobre rady które zawsze na tym forum można od Ciebie otrzymać ale muszę Cie uspokoić. Zacznę od tego zdjęcia z pąkiem gdzie jest niemal czarny... Otóż jak dobrze zauważyłeś są paprochy które wyglądają na pajęczynki przędziorów ale w rzeczywistości nimi nie są ;:185 ,są to paprochy które złapały się po pryskaniu miksturą oparta na oleju neem którą znalazłem na pewnym forum(stosuje ja właśnie na przędziorki).Liście są po niej bardzo lepkie i łapią wszystko; kurz,paprochy itd.itp. dlatego tak to wygląda ale zapewniam Cię że to adenium nie ma przędziorków. Następna kwestia-czyli czarny pąk wygląda jakby miał odpaść...ale jest to taka odmiana.Wpisz sobie w necie "nila kaan" i zobaczysz jak to wygląda piękne rośliny o bardzo ciemnych wręcz przechodzących w czerwień liściach i ciemnych pąkach,dlatego chciałem ją pokazać. Niestety jej nie zraszałem i tak to wygląda. Jeśli chodzi o wełnowca o którym wcześniej wspominałem większość roślin na których była plaga wyciągnąłem z podłoża oczyściłem i jest ok. Chodziło mi bardziej o to że go mam ale na kontrolowanym poziomie,nie mogę na razie uderzyć chemią gdyż jeszcze na mieszkaniu jestem. Skubaniec próbuje się mnożyć ale spłukuje go wodą i łapie wykałaczkami także na razie zbyt mocno roślinom nie szkodzi ale jak się przeprowadzę to koniec z nim-zatłukę,wytruje!!! :) Co do przędziorka też utrzymuje go na kontrolowanym poziomie no ale jest a lubi wszystko od portulacarii afry po plumerię a o naszych kochanych adenium już nie wspominam.Miałem go już w innych sezonach i zawsze sobie z nim radziłem,grunt nie dopuścić do takiego stanu jak wspominasz wyżej. Nim jednak też się zajmę i myślę o wypróbowaniu Nissorun Strong 250 SC a "stare" wybije mikstura neem albo spłucze się silnym strumienie wody... Także Mietku słusznie prawisz żeby to wytępić bo szkodzi strasznie i osłabia nasze kochane rośliny.Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na przędziorki kup Envidor, dwa trzy opryski w odstępie tygodnia czasu i powinieneś mieć spokój z przędziorkami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lucasio82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 maja 2016, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam, wielkie dzięki za ten envidor norbercie76!!! Wygląda na to że można by go stosować w domu... tak więc zaraz kupuję ten z bayernu. Jeszcze raz dziękuję. Na te wełnowce na młodych siewkach użyłem polysect 005sl ale strasznie drogo wychodzi bo trzeba dużego stężenia przy wełnowcu właśnie. Plus taki że niby bezpiecznie w domu można nim działać... Mam actellic,kohinor,sumi-alpha i mospilan ale w mieszkaniu nie użyje a na balkonie też nie bo sąsiedzi blisko a nocne temperatury to rosyjska ruletka....Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”