Oleander pasożyty - tarcznik

Rośliny doniczkowe
Katkazy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2008, o 14:06

Oleander pasożyty - tarcznik

Post »

Witam, Własnie wyniosłam mojego oleandra na balkon po zimowaniu na klatce schodowej. Na liściach odkryłam paskudne szkodniki w dużej ilości - 'tłustawe plamki', które można łatwo zdrapać paznokciem.
Czy to tarcznik? Czym to zwalczać?
Oleander ma ok 1,10 m i ma kilka bardzo wybujałych po zimie gałązek - nawet 60 cm! Czy można go jeszcze ciąć?

Pomocy! :cry:

Obrazek Obrazek Obrazek
vicky_pollard
---
Posty: 116
Od: 27 gru 2008, o 16:56

Post »

Łojoj ale masz plagę!!!!
Zrób mieszaninę wody z wódką i kroplą płynu do mycia naczyń, weź waciki (takie do twarzy) i przetrzyj solidnie liście i pędy żeby te stwory zmyć. Zrób oprysk i podlej insektycydem systemicznym. Bardzo skuteczny jest Bi 58 Nowy. Pryskaj ze 3 razy co tydzień, tzn. nie Ty tylko Twój mąż, sąsiad etc bo kobietom nie wolno takiej chemii używać.
I widzę jakieś wybiegnięte pędy. Skróć je i zakop albo spal. Tylko nie wdychaj dymu jeśli je będziesz palić!!!!!!
Katkazy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2008, o 14:06

Post »

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Rozumiem, że to jednak armia tarcznika tudzież tarczników?!
Na szczęście liść na zdjęciu był najbardziej poszkodowany, może więc dam radę w tej walce.
Chemię zastosuję jak tylko ją zdobędę, pytanie mam tylko odnośnie tej mieszaniny wody z wódką.
W jakich proporcjach najlepiej to stosować?

A jeśli chodzi o te wybujałe pędy, to ciąć od razu czy dopiero po opryskach?

Będę wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam :D
vicky_pollard
---
Posty: 116
Od: 27 gru 2008, o 16:56

Post »

Tak, tak. To tarcznik.
Na szklankę wody daj kieliszek wódki albo lepiej denaturatu(tzw. pięćdziesiątkę), wódkę lepiej wypić . Przemyj roślinkę, zetnij pędy i zrób oprysk. Oczywiście tych części roślin co obetniesz nie musisz "myć".
Ten środek co Ci podałem nazwę może być niedostępny w małych opakowaniach, przeważnie sprzedają go w litrowych butelkach, ale jak na razie to najlepszy insektycyd jaki stosowałem. Nie wiem czy mieszkasz na wsi czy w mieście, ale rolnicy bardzo często go stosują więc możesz zapytać jakiegoś rolnika czy może Ci trochę go dać.
W małych opakowaniach za to kupisz Mospilan, Provado Plus... najlepiej zapytaj sprzedawcy o insektycydy systemiczne i sama sprawdź etykietę dla pewności, bo mogą Ci wcisnąć cokolwiek.
Powodzenia :D
Katkazy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2008, o 14:06

Post »

Dzięki za wsparcie.
Tarcznik został od razu wykąpany w mieszaninie wody i denaturatu ;) Za diabła nie wiem jednak w jakim stężeniu stosować ten Mospilan 20 SP, ktory kupiłam. Wymienione są tylko ziemniaki, jabłoń, czereśnia i truskawka - niczego podobnego do oleandra nie ma. Poza tym nie ma tu żadnej miarki (opakowanie 2,4 g) - będę to mierzyć 'na oko'.
Czy jest jakieś standardowe stężenie na rośliny takie jak oleander? Nie chciałabym go 'sparzyc'.

Jeszcze jedno - część z liści jest do połowy sucha. Czy to wynik tarcznika, przesuszenia, czy może jeszcze jakieś inne choróbsko?

Z góry dzięki za pomoc!
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Co do oprysku Mospilanem należy go wykonać w stężeniu 0,02% (0,2g środka w1 l wody) więc jeśli masz opakowanie 2,4 grama to na litr wody nasyp dosłownie na czubku łyżeczki od herbaty lub wysyp sobie proszek na stół podziel go mniej więcej na 10 części i jedną z nich daj na wodę a resztę z powrotem do opakowania. Uschnięte liście poobcinaj całkowicie a te które są częściowo uschnięte obetnij tak by został pasek 3 mm suchej tkanki przy dalszej zdrowej. Co do tego że liście schną jest to zapewne i wpływ przesuszenia i szkodnika. Jeśli coś niejasne śmiało pytaj. :wink:
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Czarodziej_ pisze:Co do oprysku Mospilanem należy go wykonać w stężeniu 0,02% (0,2g środka w1 l wody) więc jeśli masz opakowanie 2,4 grama to na litr wody nasyp dosłownie na czubku łyżeczki od herbaty lub wysyp sobie proszek na stół podziel go mniej więcej na 10 części i jedną z nich daj na wodę a resztę z powrotem do opakowania...
Krótka, praktyczna, uwaga techniczna (zrymowało się nawet :D ) - jeżeli Mospilan zostanie, umieść go w szczelnie zamkniętym pojemniczku, ponieważ bardzo szybko wietrzeje i traci swoje właściwości
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Katkazy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2008, o 14:06

Post »

Wielkie dzięki za podpowiedzi. Teraz już wszystko jasne:) Będę czekać, aż 'Olek' wydobrzeje.

Jak widać Forumowicze nie tylko służą konkretną informacją, ale i wierszem od czasu do czasu potraktują ;)
mavika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 cze 2009, o 17:04

Coś dziwnego na moim oleandrze pomóżcie w diagnozie

Post »

Na moim oleandrze pojawiły się dziwne narośla na głązkach roślina póki co cay czas zielona nie gubi liści ale się martwię że ta zaraza ją zniszczy co to ??? i co z tym robić ????

pomóżcie proszę w imieniu własym i pięknego oleandra Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Po mojemu, to tarczniki.
Wacik z denaturatem i zbierać ile się da.
mavika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 cze 2009, o 17:04

Post »

zdrapałam jeden
wyglada jakby ktoś poprzecinał ziarenka czarnego pieprzu na pół podoklejał je do łodygi. w środku znalazłam jakiś dziwny rudo brązowy proszek
to chyba nie są tarczniki bo te narośla mają ok 4mm średnicy czyli są jakby większe
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To misecznik dębowy, który bardzo często lubi zasiadki na oleandrach, tak czy inaczej to ta sama rodzina co tarczniki i sposób usuwania identyczny jak podała hanka55. Najlepiej wodę z denaturatem dobrać w proporcjach 1:1 zmyć wszystkie szkodniki a dla pewności wykonać oprysk Actellic 500 EC (1 ml na 1 l wody) lub Mospilan 20 SP (0,2 g na 1 l wody), oprysk powtórz po 6 dniach. :wink:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A jakby na tego tarcznika dać do ziemi kilka solidnych tabletek przeciw paskudom? Nie pałeczki, tylko właśnie tabletki.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”