Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Śniedek (Ornithogalum dubium) i (Ornithogalum thyrsoides)

Post »

Dzisiaj kupiłem Ornithogalum dubium i nie wiem jak się nim opiekować.

Pomocy
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zupełnie odmiennego traktowania wymagają śniedki. W doniczkach uprawia się śniedek wiechowaty (Ornithogalum thyrsoides) 'Stam 90' i 'Eloff' oraz mniej znany O. dubium (fot. 5). W ostatnim roku dużą popularnością cieszyła się odmiana tego drugiego gatunku 'Cape Star', której udział w sprzedaży wszystkich śniedków wyniósł ponad 20%.
Cebule śniedków przechowuje się w temperaturze 25–30°C. Na 3 tygodnie przed sadzeniem cebule śniedka wiechowatego poddaje się działaniu temperatury 17°C. Dla Ornithogalum dubium powinna być ona obniżona do 13°C przez 3–5 tygodni. Termin sadzenia to, dla pierwszego gatunku, okres od połowy stycznia do początku maja, a dla drugiego — od połowy grudnia do połowy maja. Zalecana wielkość cebul wynosi w przypadku O. thyrsoides 3–4 cm dla odmiany 'Stam 90' i 5–6 lub >5 cm dla odmiany 'Eloff'. Przedział dla cebul O. dubium może być większy — od 2–3 do >6 cm. Z jednej cebuli śniedka uzys­kuje się 1–3 kwiatostanów. Uprawa tych roślin w szklarni jest znacznie dłuższa niż innych drobnocebulowych. W zależności od planowanego terminu kwitnienia, trwa 12–20 tygodni.

Info z www.ho.haslo.pl
Awatar użytkownika
Marryann
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 lis 2006, o 22:23
Lokalizacja: warszawa

Post »

Na wstępie witam wszystkich mam na imie Ania i mam nadzieje że wiele sie od Was naucze! od dawna śledze forum, jest skarbnicą ogromnej wiedzy, ale nigdy sie dotąd nie odważyłam napisac, niesmiała jestem z natury :oops: no ale dzis jest ten dzien :D nie moge znaleźć informacji na temat sniedka wiechowatego ornitogalum thyrsoides, chciałabym wiedzieć czy mozna go wysadzic do ogrodu i mniej więcej kiedy, tzn domyślam sie skoro to roślina uprawiana przede wszystkim na kwiat cięty w szklarni w związku z czym nie toleruje zimna. Ale może ktoś ma z nim jakieś doświadczenia jakieś rady, a może zamiast do ogrodu do donicy na balkon ?
pozdrawiam Ania N
Awatar użytkownika
eukomis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4134
Od: 13 sty 2008, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post »

znalazłam taką informację:Ornithogalum Thyrsoides- Śniedek jest wyśmienity na kwiat ciety, jego kłos ścięty ma trwałość do trzech tygodni w wazonie, uprawia się go w pomieszczeniach oszklonych wys.30-45cm jest roślina cebulową. Ja go kiedyś miałam trzymałam w donicy na balkonie bardzo nasłonecznionym i zacisznym, jak była piękna pogoda to go wystawiałam do ogrodu kwitł pięknie i długo a jak zapowiadali ochłodzenie lub deszcz to go zabierałam z powrotem na zaciszny balkon i mu nic nie było. Na jesień zapomniałam, że donica stoi na balkonie i mróz zrobił swoje.Teraz go już nie mam, zdjęcia nie posiadam tylko mam go w książce "Letnie rosliny cebulowe", pozdrawiam Halina
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Czarodzieju czy któryś z nich może kwitnie na pomarańczowo?
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Tak Ornithogalum dubium ma kwiaty na dłuższych szypułkach zebrane w grona. Występuje w kolorach kwiatów: żółtym, pomarańczowym i czerwonym. :wink:
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Śniedek Arabski - Ornithogalum Thyrsoides

Post »

Szukałam, jednak wyszukiwarka nic nie znalazła...

Jeśli jest jeszcze pod jakąś inną nazwą, to proszę o przekierowanie.

Nie wiem czy w odpowiednim dziale, jeśli nie proszę o przeniesienie.



Śniedek Arabski - Ornithogalum Thyrsoides


(fotki z netu)
usunęłam zdjęcia a także tekst,pochodzą z... sieci.KaRo
to co znalazłam:



Jakiś czas temu, w zasadzie to na początku roku, kupując cebule Hippeastrum, kupiłam również cebulkę Śnieżka Arabskiego, skuszona jego obrazem kwitnienia i czystą ciekawością.

Wsadziłam do ziemi, mijały dni, tygodnie, miesiące, a tu nic kompletne zero... Nie wiem czy to prawda, gdzieś wyczytałam, że mogą minąć nawet dwa lata, jak coś wykiełkuje :roll:


W końcu powiedziałam mu co o nim myślę i wystawiłam na lato doniczkę na słoneczny balkon. Praktycznie do tej pory na nim stał. Nie dawno - bo jakieś góra 3 miesiące temu, ku mojemu ogromnemu zdziwieniu i radości WRESZCIE pojawiło się coś zielonego na cebuli.

W chwili obecnej, przyrost ma może jakieś 5 cm, zaczyna się oddzielać jeden liść, co w środku jeszcze nie wiem. Ciekawostką jest, że roślina zaczęła wypuszczać, od spodu cebuli coś zielonego - nie wiem jeszcze co to będzie, ale jest dużo cieńsze, od tego co wyrasta z samej cebuli.

Postaram się Wam pokazać w najbliższym czasie, zdjęcia tego co u mnie po woli rośnie. Mój ma być biały.


Tymczasem, czy ktoś z Was może mi coś podpowiedzieć o jego uprawnie? Może dysponujecie jakimiś informacjami - jak to się "je"? Długo czekałam, aż coś się zacznie z nim dziać i nie chciałabym teraz tego zmarnować, a kompletnie nie mam o nim żadnych informacji. Czy traktować go z zasady jak Hippeastrum?

Proszę pomóżcie, za każdą informacje o uprawie będę wdzięczna. Może macie jakieś zdjęcia swoich?
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Post »

Z tego co wiem to śniedek arabski Ornithogalum arabicum, śniedek thyrsa Ornithogalum Thyrsoides i śniedek pomarańczowy Ornithogalum dubium
to są trzy różne śniedki. Wszystkie trzy są wrażliwe na mróz choć ponoć dwa pierwsze w 8 strefie można przezimować w ziemi pod dobrą ściółką
i gałęziami. Normalnie żyją w strefie 9 do 10. Ten ostatni jest najbardziej wrażliwy na zimno i trzeba go wykopać na zimę. Cebulę trzeba
przechowywać w suchym i chłodnym miejscu i sadzić wczesną wiosną a najlepiej na początku trzymać na werandzie.
Mam tego pomarańczowego od wiosny. Szybciutko przekwitł, ususzył liście i teraz będę go wykopywała na zimę. A już o nim zapomniałam :!: :!: :!:
Dzięki za przypomnienie :lol: :lol: :lol:
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Też mam pewien problem z tymi śniedkami. Te pomarańczowe widziałam wiosną i latem w kwiaciarniach. Podejrzewałam, że w przypadku posadzenia w gruncie trzeba na zimę wykopać. We wrześniu na targach udało mi się kupić cebulki obu roślin i pani sprzedająca twierdziła, że bez problemu zimują u nas. Sama nie wiem...Cebulki białego już posadziłam, a z sadzeniem pomarańczowego wstrzymam się chyba do wiosny. Również szukałam informacji w necie, ale są bardzo skąpe.
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

tu.ja pisze:. We wrześniu na targach udało mi się kupić cebulki obu roślin i pani sprzedająca twierdziła, że bez problemu zimują u nas. Sama nie wiem....
Sprzedawca powie ci nawet że te cebulki latają jeśli to sprawi że je kupisz. U nas niestety, sprzedawcy powiedzą to co chcesz usłyszeć. Pomarańczowe są zbyt wrażliwe na mróz by je zimować w gruncie.
Kin14
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1325
Od: 27 sie 2008, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śniedek Arabski - Ornithogalum Thyrsoides

Post »

Kupiłam kwitnącego śniedka pomarańczowego w 2008 roku na wiosnę, chyba przeszło 2 miesiące mi kwitł, jesienią zasuszyłam,trzymałam go w suchej ziemi, w temp 12-15*do kwietnia, wysadziłam do doniczki i trzymałam na tarasie. Dopiero w lipcu pojawiły się liście i po niedługim czasie pąk kwiatowy.Bardzo różnił się od tego z poprzedniego roku. Był mały i szybko przekwitł, cebulka zaś zrobiła się mniejsza niż była przed posadzeniem. Tym razem przechowywałam go w torebce papierowej w lodówce /+7*/,na pocz. marca posadziłam do doniczki, jest na parapecie, czekam.
Awatar użytkownika
spagusia
200p
200p
Posty: 211
Od: 4 maja 2010, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Śniedek Arabski - Ornithogalum Thyrsoides

Post »

Dostałam tydzień temu pięknego Śniedka Wiechowatego w doniczce. Chciałabym w przyszłym roku wsadzić go do ogrodu, bo ponoć pięknie się rozrasta. Jednak jestem ogrodniczym laikiem i zupełnie nie wiem jak się do tego przygotować? Tzn mam po kwitnieniu odciąć liście, nie podlewać, schować kwiatek do piwnicy, czy jak? Pomocy!
Agnieszka/Adzia
Duc in altum!
Adziowa Chwaszczoria
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Śniedek Arabski - Ornithogalum Thyrsoides

Post »

Ja mam śniedka pomarańczowego Ornithogalum dubium. Teraz już mu liście zasychają. Co dalej powinnam z nim zrobić? Stoi u mnie w domu na oknie. Wykopać go i zasuszyć i na wiosnę znów do doniczki? Poradźcie. :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”