Fikus cyathistipula - opadanie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus cyathistipula - opadanie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Hej, zakładam nowy temat, bo w wyszukiwarce owszem są tematy na temat fikusów, ale innych rodzajów niż mój.

Potrzebuję pomocy tym razem z moim ukochanym fikusem. Kupiłam go w październiku razem z szeflerę, o której już pisałam (niestety szeflera padła - łodyga zaczęła od góry robić się czarna aż do korzenia- mimo, że kwiat nie był przelewany, bryłę korzeniową miał ok). No ale trudno. Stała ona obok fikusa, z którym aż do ostatniego miesiąca nie było problemów. Zraszałam mu liście codziennie, podlewałam raz na tydzień, tak co 2 miesiące na 1,5 litra wody rozcieńczałam trochę nawozu do fikusów firmy Agrecol. Nie wlewałam wszystkiego do fikusa, po prostu tyle co zwykle, a resztą wody z nawozem podlewałam inne kwiatki. Więc fikus nie był nawożony co tydzień. Ok, stoi co prawda blisko kaloryfera, ale jest blisko okna, więc ma światło. Poza tym kaloryfer nie jest odkręcony jakoś bardzo, przez 4 miesiące fikusowi nie przeszkadzało jego towarzystwo. Zmieniło się coś, gdy brat miesiąc temu na chwilę przeniósł go do swojego pokoju (miał rozmowę w sprawie pracy przez Skype i kwiatek miał robić za ładne tło... no ale nieważne). Po rozmowie odniósł go na miejsce, jednak zauważyłam po kilku dniach, że ustawił go odwrotnie niż był wcześniej (liście były inaczej odwrócone), więc przekręciłam go tak, jak był wcześniej. Dokupiłam też jakoś z miesiąc temu fikus sprężysty, który stoi nieopodal niego (wypuszcza nowe liście, więc ma się dobrze, ale ma na liściach dziwne żółte plamki, wkleję zdjęcie).

Ale wracając do ficus cyathistipula - nie jest przelewany, nie był od zakupu przesadzany (bo ładnie rósł, doniczkę ma większą, a nie chciałam mu naruszać korzeni jak szeflerze), jest zraszany, dostawał nawóz, stoi blisko okna. Warunki ma ok. Minusem jest kaloryfer, ale nie lubię ciepła, więc nie grzeję mocno). Myślałam, że winą jest zmiana otoczenia, ale to już było z miesiąc temu. A fikus od miesiąca systematycznie traci po liściu lub dwa w tygodniu. Stają się one mniej intensywnie zielone, potem lekko żółte i odpadają. Nie zauważyłam niczego dziwnego na liściach, ale wkleję zdjęcia. Co mam zrobić, żeby zahamować opadanie liścia i uratować fikusa?

liście, które odpadły:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek - liście są ciemnozielone, potem niektóre jaśnieją i odpadają

A tu zdjęcia fikusa sprężystego, który stoi nieopodal. Nie wiem, czy te żółte plamki to norma, miał je od dnia zakupu, ale dla pewności zapytam

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: fikus cyathistipula

Post »

Po pierwsze, sama sobie odpowiedziałaś - jak wszystkie fikusy nie lubią nie tylko przestawiania, ale i gwałtownego obracania.
Po drugie nie podlewamy roślin cyklicznie dokładnie co do dnia, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy podłoże wolniej przesycha, a większość roślin ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę. W przypadku fikusów może to doprowadzić do przelania i żółknięcia oraz opadania liści.

Jeśli chodzi o fikusa sprężystego mamy inny wątek, o tu:

viewtopic.php?f=19&t=37660&hilit=Fikus+ ... %C5%BCysty
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Ok, czyli ta zmiana miejsca mogła zaszkodzić (choć dziwię się, bo po zakupie i przetransportowaniu do domu nic mu nie było, a zmiana miejsca była gwałtowniejsza -miesiąc temu został tylko na godzinę przeniesiony). Czy można jakoś mu pomóc, czy tylko czekać w nadziei, że mu się polepszy?

Co do podlewania- właśnie nie podlewałam nigdy dużo, czytałam, że fikusy nie lubią przelania. Co tydzień podlewam, ale niezbyt dużą ilością wody i po tygodniu widac, ze górna warstwa podłoża jest już bardzo sucha (czy możliwe, że liście żółkną i odpadają od zbyt małego podlewania?)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Jeśli chodzi o o pierwszą kwestię, rośliny przez producentów są faszerowane różnymi nawozami i specjalnymi odżywkami, dzięki czemu nie tylko ładnie wyglądają, ale i łatwiej znoszą transport, a tym samym zmianę miejsca. Z czasem oczywiście są zużywane przez roślinę, więc ich poziom spada.
Natomiast jeśli chodzi o o podlewanie to też istnieje druga opcja, że za mało podlewasz czego fikusy również nie lubią. Po tygodniu od podlewania, wierzchnia warstwa powinna być lekko wilgotna, chociaż w okresie jesienno-zimowym można pozwolić na delikatne przeschnięcie wierzchniej warstwy. Istotne jest też jak zachowuje się podłoże w głębi doniczki.
Przesadzałaś tego fikusa po zakupie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Są jeszcze jakieś inne odżywki, które oprócz tego nawozu, który mam, należy stosować do pielęgnacji fikusa?

Teraz właśnie trochę więcej zaczęłam podlewać, bo może faktycznie za mało było wcześniej (ile wody powinno pójść na taką doniczkę średniej wielkości, rosną w niej dwa pędy fikusa, jest on już dość wysoki)

Właśnie nie przesadzałam, bo sklepowa doniczka jest dobra, jeśli chodzi o wielkość, widać, że ma taką ziemię jakąś specjalną (nie jest zbita, tylko taka jakaś bardzo przepuszczająca powietrze - tylko dziwna rzecz, podlewałam dziś, a teraz po włożeniu palca w ziemię, jest ona tylko trochę wilgotniejsza w głębi, a na wierzchu i bokach znów zupełnie sucha. Tylko nie wiem, czy dolewać więcej wody, bo może ona szybko przelewa się przez tę warstwę, a na dole doniczki gromadzi się jej za dużo?).
Poza tym przesadziłam szeflerę, to zaczęła chorować i padła. Boję się, że z fikusem byłoby to samo - znów miałby zmieniane miejsce na chwilę, byłby poruszany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Podłoże z tego co widać na fragmencie zdjęcia nie jest w najlepszym stanie. Z tego co widzę, jest osad z soli wapnia, skutek podlewania zbyt twardą wodą. Warto delikatnie wyciągnąć z doniczki i sprawdzić na wszelki wypadek stan korzeni. Przesadzenie tak czy owak nie ominie, ale z tym jeśli korzenie będą zdrowe można poczekać z kilka tygodni.
Na razie spróbuj podlewać większą ilością wody. Jeśli ziemia jest lekka i przepuszczalna, podlej kilka razy obficie niż dotychczas. Ilości nikt Ci nie poda, bo do tego trzeba dojść samemu. Do wody dodaj biohumusu, to bezpieczny nawóz który może trochę poprawić kondycję rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

podłoże wygląda tak:
Obrazek
(wziąwszy pod uwagę, że użyłam lampy błyskowej, żeby było lepiej widać) w rzeczywistości jest ciemniejsze.

Może być problem z twardą wodą. Mieszkam w Krakowie i tutaj mamy strasznie twardą wodę. Ale nie wiem, co z tym zrobić. Staram się nabierać wody do butelki wcześniej, żeby trochę postała, ale niewiele to chyba pomaga. Taką wodą też go zraszam (stojącą, ale pewnie nadal twardą). Jest lekki osad na liściach, ale nie widać go, bo często zraszam.

Wyciąganie z doniczki nie sprawi teraz, że osłabiony kwiatek zupełnie padnie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Podłoże jest do wymiany. Żeby zmiękczyć wodę trzeba albo używać przefiltrowanej albo przegotowanej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

A ok, to będę kraść z czajnika ;) dzięki za rady :)
Czyli tą ziemię wyrzucić zupełni i zastosować nową? Tylko jaką? taka zwykła uniwersalna będzie ok, czy do fikusów lepsza będzie jakaś inna? Sorry, że tak dopytuję, ale na Internecie są czasem sprzeczne i nieprawdziwe informacje
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Ziemia uniwersalna wymieszana z perlitem będzie ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

A taka ziemia specjalna dla fikusów, gdzie jest już niby mieszanka torfu, humusu, kruszywa mineralnego, perlitu oraz nawozu będzie ok? I nie trzeba będzie dokładać większej ilości perlitu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

W handlu można dostać również ziemię dedykowaną do fikusów, ale to jest taki mały "chwyt marketingowy", de facto to najczęściej ziemia uniwersalna tylko pod inną nazwą. :wink:
Do tych roślin ziemia uniwersalna, zmieszana z perlitem np. w proporcji ok. 3:1 również będzie spełniać dobrze swoje zadanie. Na marginesie każdą kupną ziemię trzeba w zależności od rodzaju rośliny wymieszać z rozluźniaczem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Dziękuję bardzo za rady, w takim razie zostanę przy ziemi uniwersalnej :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”