Fikus cyathistipula - opadanie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Korzenie wydają się w porządku, ale bryła korzeniowa jest przerośnięta i zbita. Rozluźniłaś ją trochę i usunęłaś nieco starego podłoża?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

No miał chyba trochę za małą doniczkę, teraz ma większą. Właśnie nie rozluźniałam nic, żeby nie uszkodzić korzeni. Wyciągnąć jeszcze raz i rozluźnić, czy już zostawić tak, jak jest?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Zostaw już jak jest, fikusy są dość wrażliwymi roślinami, a kolejne przesadzenie to tylko niepotrzebny stres. Trzeba teraz zapewnić stabilne warunki uprawy i dać czas na regenerację, co może potrwać nawet kilka tygodni. Obserwuj czy nie zaczną pojawiać się w coraz większej ilości nowe przyrosty. Jeśli tak, pomimo tego że wcześniej może stracić jeszcze trochę starych liści, przez lato powinien nabrać sił.
Na przyszłość po prostu pamiętaj, żeby podczas przesadzania zruszyć trochę bryłę korzeniową.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Ok, będę pamiętać. Właśnie problemem jest to, że on od momentu zakupu nie miał ani jednego nowego przyrostu, co aż dziwne (5 miesięcy minęło już od zakupu). Czy można jakoś czymś stymulować roślinę, by zaczęła rosnąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

W okresie jesienno-zimowym część roślin wstrzymuje albo spowalnia wzrost. Jeśli dodatkowo były nieprawidłowe warunki pielęgnacji i uprawy to również wpływa na rozwój rośliny. Tak więc w ciągu najbliższych kilku tygodni powinno się wszystko wyjaśnić. Nie nawoź tylko przez około parę tygodni po przesadzeniu. Ewentualnie możesz w tym czasie podlać Biohumusem, jest to naturalny i w zasadzie bezpieczny nawóz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Ok, dzięki za rady, mam nadzieję, że roślinka się podniesie :)
Kinga2508
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2017, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Hej, chciałam napisać, że rady pomogły, półtora tygodnia po przesadzeniu fikusa do większej doniczki i ziemi wymieszanej z perlitem zauważyłam już 6 nowych przyrostów. A to duży sukces, bo od momentu zakupu przez 5 miesięcy nie było ani jednego. Także dzięki jeszcze raz za porady i uratowanie roślinki :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wiedzma
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 maja 2018, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Obrazek


Obrazek

Liście mojego fikusa są jakby spocone, ale nie da się tego zmyć :( i są lekko lepiące. Co może mu być? Jak mu pomóc?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

To może być tylko gutacja, albo obecność szkodników - sprawdź czy ich nie ma.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
10vittoria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 maja 2019, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Fikus cyathistipula

Post »

Cześć,
Potrzebuje pomocy ze swoim fikusem. Przygarnęłam go i nie do końca jeszcze rozumiem jego potrzeby. Podlewam go w taki sposób że leje mu wody dość obficie (ma ok 1.5m) raz w tygodniu jak przeschnie mu ziemia. Ale nie jest to nigdy na tomie dużo żeby wyleciało przez otwór w doniczce (boje sie ze go przeleje). Nawoże raz w tygodniu nawozem do roślin zielonych. Niektóre liście które mu się rozwijają sa poskręcane czego może to być objaw? Złego nawożenia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus cyathistipula - opadanie liści

Post »

Kiedy był przesadzany, jakie ma stanowisko? Przydałyby się też zdjęcia. Ale i tak pewnie nie obędzie się bez przesadzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Muffinkonator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 lis 2019, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus sprężyste potrzebuje ratunku

Post »

Dzień dobry
Po kilku miesiącach odkąd kupiłam owego kwiatka, zaczęły mu wypadać liście. Kupiłam go wiosną, a liście zaczęły wypadać jesienią. Wyczytałam, że ze względu na gatunek tak się może dziać. Liście rzeczywiście dorosły, tylko, że malutkie i tylko kilka i utrzymuje się już taki od roku. Co robić? Dlaczego tak się stało?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Fikus sprężyste potrzebuje ratunku

Post »

Przede wszystkim nie jest to fikus sprężysty, ale najprawdopodobniej Ficus cyathistipula. Najprawdopodobniej, bo marny wygląd rośliny, ma duży wpływ na dokładniejszą identyfikację, niemniej to i tak będzie fikus.

Przeczytaj ten wątek, do którego przeniosłem Twój post oraz drugi ogólny poświęcony warunkom uprawy:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=9010

Skup się na podłożu, oświetleniu, podlewaniu i nawożeniu. Większość figowców ma podobne wymagania uprawowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”