Nolina - schnące liście

Rośliny doniczkowe
grzegorz8236
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 gru 2008, o 15:00

Nolina - schnące liście

Post »

Witam wszystkich.

Proszę o pomoc w sprawie mojej noliny. Pień ma około 1 m. Ostatnio zaczęły obsuszać się liście. W sumie odciąłem już chyba 20 takich. Dodatkowo w wielu pozostałych pojawiają się suche końcówki. Stoi ona u mnie koło okna - miejsce dosyć jasne. Podlewam raz na tydzień około 200-300 ml. Niestety w zimie czasami w pokoju było około 16 stopni - nie wiem czy to miało jakiś zły wpływ. Jeśli nie to co? Posiadam zdjęcie ale robione przed tymi problemami. Ja trzeba to wstawię aktualne.
Obrazek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeżeli opadają usychają dolne liście to wszystko jest OK.
Nolina powinna mieć zimą chłodno, ale należy wtedy ograniczyć podlewanie.
Pewnie ma za mokro...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Chyba warto ją spryskiwać.
Waleria
grzegorz8236
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 gru 2008, o 15:00

Post »

Przyznam się, że rzadko ją spryskuję... (1 na tydzień). Faktycznie usychają i odpadają dolne liście. Martwi mnie tylko, że niektóre górne mają końcówki suche... Czyli zimą jak często podlewać?
Kadanama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sie 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nolina-czerwonawe listki

Post »

Witajcie!

Od niedawna mam Nolinę. Jednak zauważyłam że listki zmieniają kolor na czerwowawy. Co to może być? Jakaś choroba? Proszę o odpowiedź :) Kolor zaczyna się przy pniu końce liści nie są zasuszone.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nolina-czerwonawe listki

Post »

Liście są koloru czerwonego, czy usychają, bo jedno i drugie to nie to samo. Czerwony kolor może być wynikiem słonecznego stanowiska, a usychanie zbyt niskiej wilgotności.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Kadanama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 sie 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina-czerwonawe listki

Post »

Całkiem możliwe że kolor czerwony jest spowodowany nasłonecznieniem bo stoi cały czas w słońcu, tylko nie wiem czy to dobrze czy źle? ;:223
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nolina-czerwonawe listki

Post »

Jeżeli chodzi tylko o to, że liście zmieniły kolor na bardziej czerwony, to problemu nie widzę. Gdyż roślina po prostu zaaklimatyzowała się do tego stanowiska. Jeżeli liście (głównie końcówki) usychają, to jest to spowodowane, albo zbyt małą ilością wody, albo zbyt suchym powietrzem. Zbytnio bym się tym jednak nie przejmował, u takich roślin jak draceny, juki, noliny usychanie końcówek liści jest częste, ważniejsze niż liście u tych roślin są pędy, lub w przypadku noliny pień główny, ważne aby nie gnił gdyż nawet bezlistna nolina z czasem wytworzy nowy "pióropusz", a pozbawiona zdrowego pnia, obumrze. Najlepiej jakbyś wstawił/a zdjęcie.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Nolina-czerwonawe listki

Post »

U mnie co roku gdy wystawiam w lecie nolinę na bezpośrednie słońce (na balkon), liście mu czerwienieją. Wygląda jakby była amatorką opalania, LOL. W każdym razie żadnych skutków negatywnych nie ma, wręcz przeciwnie, rośnie jak szalona.

Pozdrawiam!
LOKI
sadam8806
100p
100p
Posty: 152
Od: 30 lis 2011, o 00:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: nolina-usychają liście

Post »

W/g mnie spowodowane jest to zbyt niską wilgotnością powietrza, postaw ja dalej od kaloryfera i spryskuj częściej niż to robisz do tej pory. Niewiele to da ale powinno być trochę lepiej.
Awatar użytkownika
rentgen
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 lis 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: nolina-usycha

Post »

Podsychające zimą końcówki liści mogą świadczyć o małej wilgotności powietrza.
Roślinkę trzeba mniej podlewać a częściej zraszać.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: nolina-usychają liście

Post »

Niestety w wielu przypadkach jest to nieuniknione. Niekiedy usychające końcówki, tak jak to jest w przypadku rodzajów z rodziny Araceae są powodem usychania, lub gnicia końcówek systemu korzeniowego tych roślin. Żeby uniknąć niszczenia końcówek korzeni musielibyśmy mieć maksymalnie dużą doniczkę i wiecznie wilgotny substrat w dolnej partii ziemi, na tyle aby końcówki nie gniły, ani nie usychały. A to jest niestety ciężkie. Pocieszę, że w naturze rośliną tym jeszcze silniej usychają końcówki i jest to proces prawie naturalny, przejdź się po trawniku (najlepiej wiosną) i zobacz, które źdźbła trawy mają idealnie zielone końćówki :D chyba tylko te, które wyrosły w poprzednim tygodniu. Tak samo jest z nolinami, jukami, dracenami, agawami, aloesami i wszystkimi innymi roślinami, niektórzy hodowcy nawet nie przycinają tych końcówek, bo i tak liście po pewnym czasie odpadną, a nie raz rośliny z dolnymi uschniętymi liścmi wyglądają bardzo naturalnie, jak na naturalnych stanowiskach.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Orleya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 sty 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, jestem tu nowa i chciałbym poradzić się Was w sprawie mojej roślinki. Moja nolina jest u mnie ok 5lat, nigdy nie miałam z nią problemów, rok temu przeżyła przeprowadzkę i od jesieni tamtego roku zaczęła mi marnieć. Zaczeły schnąć liście i jej kolor zbladł. Zawsze podlewałam ją tak samo raz w tygodniu czasem żadziej ale nie częściej. I nie wiem co mam robić bo ginie w oczac, może ktoś wie co jej dolega i potrafi mi pomóc?


https://imageshack.com/i/p7FRfB1aj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”