Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
tomek47
50p
50p
Posty: 87
Od: 4 lis 2017, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum)

Post »

Niezwykle rzadko spotykana w uprawie w Polsce cebulowa roślina pokojowo-tarasowa rośnie naturalnie na wydmach i plażach wybrzeży Morza Śródziemnego i francuskim wybrzeżu Atlantyku. Jej nasiona są przystosowane do przenoszenia przez wodę słoną. W naturalnych warunkach ma duże znaczenie w stabilizacji wydm - podobnie jak nasz rodzimy mikołajek nadmorski :)

Wyglądem przypomina ismenę - często uprawianą u nas latem w gruncie, jak i w pojemnikach w domu. Podobnie jak ona należy do rodziny amarylkowatych.

Pankracjum nadmorskie bywa nazywane morskim narcyzem. Liście, które pojawiają się jesienią, a zasychają późną wiosną rzeczywiście przypominają wyglądem liście narcyzów. Późnym latem prosto z ukrytej w piasku plażowym lub wydmowym cebuli wyrasta pęd kwiatostanowy, na którym rozwijają się białe, pachnące kwiaty. Dopiero po kwitnieniu cebula wypuszcza liście.

Zdjęcia na Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pankracjum_nadmorskie
i tu
Do napisania tego wątku zainspirowało mnie moje niedawne zainteresowanie tą rośliną. Czasem można trafić na cebulkę w sklepach ogrodniczych. Niektórzy też przywożą cebulki jako pamiątki z wakacji prosto z naturalnych stanowisk w Grecji lub Włoszech.

Po zaznajomieniu się z jej warunkami naturalnymi muszę stwierdzić, że roślina nie jest trudna w uprawie. Trzeba byłoby zapewnić jej piaszczyste podłoże, zimą temperaturę około 15 st. C, a latem dość wysoką temperaturę, dlatego wtedy dobrze byłoby wystawić donicę na słoneczny balkon lub taras, albo też na poddasze, gdzie mogą latem panować dość wysokie temperatury, dzięki którym w cebuli zawiążą się kwiaty. Dobrze znosi morską wodę, pomyślałem nawet że taka woda byłaby dobra dla niej jako nawóz :)


Zdjęcia i linki blogów usunięto, proszę na przyszłość wklejać zdjęcia wyłącznie swojego autorstwa - reg. i prawo autorskie, zdjęcia z Wikipedii zamienione na link - za duży rozmiar/mod.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum)

Post »

Problem z tą rośliną jest właśnie taki, że ona rośnie jesienią i zimą - nie każdy ma odpowiednie warunki do odpowiedniej pielęgnacji takich roślin w okresie zimowym.
Moje pankracjum rozpoczęło już wegetację, mam je od 2 lat, o kwitnieniu na razie mogę zapomnieć :wink: Mimo, że jest w najjaśniejszym miejscy jakie znalazłem w domu to i tak dużo zależy od pogody teraz. Mam je w bardzo przepuszczalnym podłożu (może aż za bardzo :wink: ), ładnie rośnie ale raczej nie jest na tyle duże żeby zakwitnąć w przyszłym roku.
Teraz wygląda tak:
Obrazek
Mam nadzieję, że będzie miało spory pióropusz liści, na razie ładnie rośnie. Latem standardowo nie miało liści.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum)

Post »

Czy to roślina wyhodowana z nasion?

B.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum)

Post »

basia_styk, niestety moje siewki nie przeżyły zimy w mrocznych warunkach poprzedniego mieszkania :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”