Fatsjobluszcz

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
misticart
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 lut 2008, o 19:59
Lokalizacja: Lublin

Fatsjobluszcz

Post »

Witam wszystkich,
właśnie dostałam tą oto roślinkę ale nie mam pojęcia jaki to gatunek dlatego jeżeli ktoś z Was wie co to za kwiat i jak należy go pielęgnować to byłabym wdzięczna za informację.

To ta roślinka na zdjęciu w środku.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Stawiam na Fatsjobluszcz lizjański (Fatshedera lizei), krzyżówkę fatsji japońskiej z bluszczem hedera helix ( Francja 1910).
Lubi wilgotne powietrze, zraszanie, półcień, niezbyt dużo nawozów. Rośnie nawet w pełnym cieniu.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Taki niewymagający a mi padł :(
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Fatsjobluszcz - białe plamy na liściach

Post »

Opryskiwałam moje rośliny opryskiwaczem (woda z kranu, ale odstana) przez zimę (co drugi dzień) i wszystkie rośliny mają się dobrze z wyjątkiem fatsjobluszczu, na którym pojawiły się białe plamy i smugi od kamienia, tak przypuszczam. Zmywałam delikatnie wilgotną szmatką wielokrotnie te listki, ale plamy za chwilę się pojawiają. Takie same smugi miałam na szybie ( na parapecie stały rośliny, które też spryskiwałam), ale szybę "potraktowałam" cilitem i smugi zeszły. Pytanie : czym zmyć te smugi i plamy z liści? Mam nawilżacz i niestety musiałam nawilżać powietrze w pokoju dodatkowo zwykłym spryskiwaczem, bo koszt wody destylowanej wyniósłby 300 zł/mies. Trochę dużo. Początkowo gotowałam wodę do spryskiwania, celem jej zmiękczenia, ale znów rachunek za prąd wzrósł o 100 zł/mies. Nie wiem jak to jest u innych miłośników roślin - czy też Was tak to utrzymywanie w dobrej kondycji dużo kosztuje, szczególnie zimą? To jak utrzymanie jednej dorosłej osoby.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Białe plamy na fatsjobluszczu

Post »

Ja zainwestowałem w filtry dzbankowe ;) Tak przefiltrowanej wody używam do podlewania i spryskiwania
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Re: Fatsjobluszcz - białe plamy na liściach

Post »

Jak pisałam wyżej, woda destylowana wyniesie mnie ponad 300 zł/mies. Taniej mi wyjdzie corocznie wymienić te delikatniejsze rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fatsjobluszcz - białe plamy na liściach

Post »

A to niedoczytałem :wink: Powiem tak, ja swoich roślin w ogóle nie spryskuję nawet zimą. Z tymże, że ja nie włączam w ogóle grzejników. Temp oscyluje w granicach ok 20 stopni. Jak masz rośliny zgrupowane w jednym miejscu, a jest ich z kilkanaście to same tworzą mikroklimat i wokół siebie podnoszą wilgotność powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Re: Fatsjobluszcz - białe plamy na liściach

Post »

Aby pokoju było 20 stopni w zimie, kaloryfery muszą grzać maksymalnie ( na piecu od 50 do 60 stopni). Bez grzania jest 8 - 10 przy temperaturze minusowej na zewnątrz ( od 2 do 5). Taki stary budynek poniemiecki.
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Fatshedera

Post »

W sumie zdziwiony jestem,że ta roślina nie ma własnego wątku na forum. Połączone ze sobą poprzez zaszczepienie fatsia i bluszcz dały chyba dziś już trochę zapomniany fatsjobluszcz. Roślina nie sprawiająca problemu w uprawie i wciekawych odmianach kolorystycznych. Pokazujcie swoje okazy. Nie wierzę, ze ich nie macie :)
To akurat mój nowy nabytek :)

Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fatsjobluszcz

Post »

Czy ktoś może napisać - z własnych doświadczeń - jak reaguje roślina na dość ciepłe (22 C) i suche powietrze zimą? Z literatury wynika, że lepsze byłoby chłodne miejsce. Zastanawiam się nad uprawą.

B.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”