Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Błąd, błąd i jeszcze raz błąd. Za rzadko, za małą ilością wody.
Sukulenty w sezonie podlewasz większą ilością wody, żeby cała bryła korzeniowa była wilgotna. Natomiast kolejne podlanie jak całkowicie przeschnie podłoże, czyli to będzie mniej więcej raz naokoło 1,5 tygodnia.
Podłoże bym wymienił, za dużo piasku. O wiele lepszy jest żwirek kwarcowy o frakcji 2 - 4 mm. Kupisz go w każdym sklepie akwarystycznym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Roślinę na parapet, a jeśli jest taka możliwość, to nawet na dwór (po aklimatyzacji). Jak się pojawią nowe mocne liście, to te stare będzie można wyciąć.
Piaskiem sobie kiedyś sansewierię wykończyłam - od góry podłoże sprawiało wrażenie suchego, a piaseczek zamulił odpływ i na dole w doniczce zrobiło się bagienko. Od tamtego czasu zdecydowanie jestem wrogiem piasku w sukulentowych mieszankach :( Drobny żwirek, drobny keramzyt ewentualnie, seramis bądź tłuczona cegła, ewentualnie perlit - proszę bardzo, ale piasku już nie używam.

B.
Wiedzma
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 maja 2018, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

W dniu matki taki prezent :)

Obrazek

Obrazek
Moontea
50p
50p
Posty: 73
Od: 28 cze 2017, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Witam po przerwie. :wit

Mam taką:

Obrazek


Obrazek

Ustaliłyśmy z Basią, że to S. grandis.
Jeśli ktoś ma inne pomysły... ... albo niech zamilknie na wieki. ;:198
iwanda
100p
100p
Posty: 174
Od: 5 lip 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary - lubuskie

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Moje czas już chyba podzielić. Uwielbiam je - są bezproblemowe i dodają dużo uroku pomieszczeniu.


Obrazek
Sundial
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 cze 2019, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Cześć,

Czy ktoś wie o co może chodzić? Roślina jest ze mną od zimy. Stoi w pokoju z oknami wychodzącymi na wschód. Ziemi nie wymieniałem, jest taka jak na załączonym obrazku. Podlewam ją raz na 2 - 3 tygodnie, niewielką ilością wody z biohumusem. Liści jest osiem, cierpi tylko jeden. Jakoś w lutym miałem z nim już podobny problem - czubek liścia usechł i go wyciąłem. Teraz ponownie żółknie i marszczy się. Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Post »

Jak kto kiedyś ładnie określił, roślina rośnie w "śmieciowym" podłożu. Nie wiem, torf albo włókno kokosowe, zupełnie bez składników odżywczych. Zaczęłabym od przesadzenia (drenaż, ziemia albo uniwersalna z dodatkowym żwirkiem albo wręcz do kaktusów). Przy okazji zobaczysz, co jest pod ziemią - bo niekoniecznie będą tam korzenie. Producenci ostatnio często sprzedają sansewierie właśnie w postaci takich dekoracji, ucięte liście wsadzone w doniczkę. Po przesadzaniu trzeba parę dni odczekać i potem zacząć podlewać (jeśli korzenie i kłącza będą kiepskie, to mocno sugeruję podlewanie na podstawkę, to sprzyja lepszemu ukorzenieniu). Przy takich upałach, jakie mamy ostatnio, spokojnie można podlewać co kilka dni.

B.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Te kropelki to gutacja czy kwiat tak ma?
Obrazek
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Mam problem z moją san.otoz odkryłam, że dwa liście przy ziemi są miękkie (od zimę do wysokości ok. 7cm, potem już normalne). Na wszelki wypadek je wycięłam i pocielam do rozmnozenia. Co może być z roślinka, że tak się stało?
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Może za dużo podlewasz i zaczyna gnić?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Jako że dostałam 2 sadzonki sansewierii i je sadziłam to tą moja problematyczną (kupiona rok temu w sklepie na B.) także wyjęłam z doniczki. Okazało się, że jeden pęd (?) gnije, więc w całości go usunęłam, część odcięłam, cynamon i posadziłam. Na razie nie podlewam. Za tydzień wyjeżdżam na 2 tyg., więc będę musiała podlać, bo nikt nie wpadnie do mnie i zastanawiam się jak z tym przypadkiem podziałać... Podlać normalnie i liczyć, że wystarczy?
gajos112
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lip 2019, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potrzebuje porady, moja Sansewiera wygląda bardzo marnie, zawija się, liście maja dziury i dziwne suche brzegi. Co prawda została przelana przez żonę dwa miesiące temu, ale od tego momentu podłoże ma przesuszone i dostęp do światła. Młode liście się pojawiają, natomiast stare są w nie najlepszej kondycji. Co więcej zastawiam się czy nie jest już dla niej za gesto i należało by ja rozsadzić do dwóch doniczek. Ziemia to podłoże gotowe do roślin zielonych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Podłoże oczywiście do wymiany!
Do sukulentów nie używamy ziemi do roślin zielonych, tylko do sukulentów i bezwzględnie dodatkowo mieszamy ze żwirkiem w proporcji ok 1:1, a nawet 1:2. Podczas przesadzania trzeba sprawdzić stan korzeni.
Kolejna sprawa, doniczki muszą mieć odpływ.
Po przesadzeniu tydzień nie podlewasz. Potem, każde kolejne podlanie dopiero jak przeschnie całkowicie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”