Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

raflezja pisze:Nigdy nie miałam przędziorów na sansevieriach. Gdybym miała, to podlałabym BI 58.
Raflezjo ten preparat służy do podlewania czy oprysku?
Ja kiedyś używałem na innych kwiatach Polysectu 005 SL, który roślina pobierała z wodą i tym sposobem pozbyłem się wełnowców.
Niestety ani Agricole ani Envidor nie wykończyły wszystkich przędziorków, a te niszczą mi kolejną Sansevierie. :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Do jednego i drugiego, ale u mnie BI58 nie pomógł w walce z tymi szkodnikami.
Envidor jest skuteczny, ale nie niszczy samców dlatego dobrze używać dwoch preparatów. Dlatego może Vertimec pomoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Uff, spróbuje wszystkiego żeby tylko pozbyć się tej zarazy. Co ciekawe na parapecie mam też inne gatunki roślin, a tylko Sansevierie zostały zaatakowane :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Jak to nie pomoże, to czytałem ostatnio że niektórzy stosują oprysk olejem neem. Wg nich też pomaga.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Zaraz zgłębię temat tego oleju neem, a tymczasem spróbowałem jeszcze oprysku z czosnku. Podobno też działa...
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Cześć, spójrzcie proszę na moją Sansewierię.

Obrazek

Do tej pory rosła pięknie w górę, ale chyba ciężar liści zwyciężył i roślina się rozłożyła. Macie jakieś pomysły jak ją podnieść do pionu? A może jednak donica za mała i należałoby ją przesadzić do większej i głębiej osadzić w ziemi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Żaden ciężar liści, po prostu przecież ona się w doniczce nie mieści, to czego się dziwisz...
Przesadź do ciut większej albo rozsadź i do dwóch mniejszych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Astronomic
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lip 2018, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Witam wszystkich, jakiś czas temu przypadkiem trafiłem na portalu aukcyjnym na opis Sansewierii. Byłem zaskoczony rodzajami tej rośliny i możliwością uprawy w ciemniejszych pomieszczeniach. Dzisiaj podczas pobytu w kwiaciarni zauważyłem Sansewierię i zdecydowałem się na zakup. Dobrze mi się wydaje mi się, że jest to odmiana Laurentii? Mam do Was pytanie, jako do ekspertów: zauważyłem na jednym z liści taką zmianę, jest na zdjęciu: czy należy usunąć ten fragment liścia?

Obrazek
Moontea
50p
50p
Posty: 73
Od: 28 cze 2017, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

ayahuasca

A ja bym nie rozsadzała. Proponuję dobrać jakieś ładne (znacznie większe, bo pewnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o młodzież) naczynie i wsadzić w całości - jest piękna w tym gąszczu. Najwyżej - jeśli denerwuje cię poziomy wzrost - rozdzieliłabym pędy i pionowo wsadziła jeden obok drugiego zachowując tę gęstość.

Astronomic
Witaj. :wit
To martwica. Raczej nic się nie będzie działo, jeśli będzie trzymana sucho. Jednak ze względu na psucie ogólnej estetyki rośliny warto przyciąć ten liść poniżej uszkodzenia (tak w skos, żeby zachować szablasty kształt).
Ranę utrzymuj "na sucho" - przyschnie ładnie, równo i liść jeszcze posłuży roślinie. Z czasem, gdy ten pęd wypuści ze środka młode liście, lub gdy ten liść zżółknie - wytniesz go.

P.S.
Świeżą ranę możesz na wszelki wypadek posypać cynamonem (aseptyka) - co może zabarwić linię cięcia na brązowo, ale to chyba nie problem. Powodzenia.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Sansewieria, którą dostałam jako 'Black Coral' stała sobie dość długo na dworze, co dało jej impuls do wypuszczenia młodego liścia. Dla mnie zgryz, bo czy na pewno młody liść tej odmiany powinien być tak jasny?

Obrazek

B.
Moontea
50p
50p
Posty: 73
Od: 28 cze 2017, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Ja tam nie wiem, czy na pewno ale mam tę samą sytuację.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Nie mam tej sansewierii, ale zawsze w marketach oglądam ją dokładnie, bo kusi :) . I zawsze właśnie te młode liście budzą moje wątpliwości. Po swoich różnych sansewieriach widzę, że "umaszczenie" zależy od warunków, w jakich są uprawiane. "Zwykła" mała cylindrika uprawiana pod chmurką jest srebrzysta i wygląda jak S.boncel , a S.katana też jest jaśniutka, chociaż na parapetach jest ciemnozielona.
Napiszcie koniecznie, jak będą wyglądać te młode liście, jak wydorośleją.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

O tyle mnie to intryguje, że ta moja B.C. bardzo przypomina najzwyklejszą, stareńką S.trifasciata, którą sobie uprawiam dokładnie od 30 lat. No i czekam, czekam, żeby się jakieś różnice ujawniły - póki co tylko ten młody, bardzo jasny liść jakoś odbiega od tego, co widać na gwinejskiej gatunkowej.

B.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”