Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Dzięki, to coraz bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że moja to też 'Diamond Flame' ( ta z fotki wyżej).
javelin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 wrz 2018, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Mam pytanie odnośnie donicy do takiego cuda. przechwyciłem je od babci, przez pół roku w ogóle nie rosło, donica nie miała odpływu i była ciasna. Zmieniłem na większą i głębszą (średnica 28 cm, ziemi na głębokość jest niecałe 20 cm). Czy ona nie jest za głęboka ? To nie są pojedyńcze rośliny, jakoś się tak rozrosły w pary. Niby widać świeże odrosty, ale jedna taka długa łodyga zgniła od spodu, pewnie za dużo podlałem. Na dole jest kilka cm keramzytu, ziemia wymieszana z agroperlitem. Na co dzień stoi przy oknie od strony południowej. Aby woda dotarła na samo dno to pewnie ze 2 litry bym musiał wlać, mam obawy czy mi to nie zgnije. Czy nie powinienem zmienić donicy na bardziej płaską ?


Obrazek , Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Raczej za głęboka, daj mniejszą dopasowaną do wielkości systemu korzeniowego. Sansewierie lubią ciaśniejsze pojemniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Wg mnie donica za głęboka i za głęboko posadzone rosliny. Być może dlatego gniją.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

I oczywiście donica musi być z odpływem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
javelin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 wrz 2018, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Emilia pisze:Wg mnie donica za głęboka i za głęboko posadzone rosliny. Być może dlatego gniją.
Ich nie da się płytko posadzi, bo się przewrócą, donica jeśli mała to powinna być chyba ciężka, a ja nie chcę w domu takiej glinianej. :) Na szczęście są takie same jak ta moja, tylko mniejsze. One mają odpływ, to jest takie białe wiadro wsadzone w szarą osłonę, na dole jest kilka cm wolnej przestrzeni. Na razie zgniła 1 łodyga, ale wcześniej podlewałem co 2 tyg. teraz 1x w miesiącu.

Jeszcze takie 2 pytanka:

1. Jeśli głębokość donicy to np. 20 cm, to ile cm na dnie powinno być keramzytu ?
2. Czy ta roślina będzie rosła też na parapecie od strony północnej ? ponoć dobrze oczyszcza powietrze. chciałbym kupić takie, tylko mniejsze.

Pisz poprawnie po polsku - zdania zaczynamy z dużej litery, poprawiłem/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

W handlu oprócz glinianych masz jeszcze ceramiczne doniczki...
Płytko można posadzić i się nie przewrócą - mam tak posadzone swoje sansewierie, również wysokie.
U Ciebie ta jedna zgniła nie tylko dlatego, że posadziłaś do zbyt dużej doniczki, ale również dlatego że za głęboko.
Jeśli przewracają się, tutaj nie do końca rozumiem czy sama roślina czy razem z doniczką?
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Czyli wpierw wyciągnij z doniczki, zobaczysz jaka wielkość korzeni i wtedy kupisz doniczki, a nie odwrotnie...
Sansewierie mogą oczywiście rosnąć na północnym parapecie.
Keramzytu dajesz warstwę, może być pojedyncza.
Jeśli chodzi o podłoże zrób mieszankę ziemi i żwirku (agroperlitu) w proporcji 1:1 - 1:2.
W okresie wiosna - lato podlewasz częściej niż raz na miesiąc, podlewasz wtedy większą ilością wody, a podłoże przed kolejnym podlaniem musi całkowicie przeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

javelin, byłam dziś w sklepie ogrodniczym i ogladałam te doniczki. Ażurowa osłonka bardzo szczelnie przylega do właściwej doniczki. Nie miałam czasu, żeby zdejmować i popatrzeć na odległość dna od dna, ale nie będziesz widzieć nadmiaru wody, a korzenie będą się dusić. Lepsza jest zwykła podstawka.
Żeby być pewnym, że roślina się nie przewróci można między liśćmi wbić w ziemię bambus (nawet sprzedają takie w zielonych osłonkach) i obwiązać do czasu rozbudowania systemu korzeniowego. I najbezpieczniejsze dla sansewierii są pojemniki z szerokim spodem, raczej szersze niż wyższe.
To, że dasz dużo keramzytu na dno spowoduje wypłukiwanie gleby między kulki , a także korzenie będą się tam wbijać zamiast zaprzeć się na bokach donicy i produkować nowe liście.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Celna uwaga z tą doniczką Emilia. W takiej sytuacji tym bardziej taka doniczka odpada. W handlu dostaniesz estetyczne i stabilne doniczki ceramiczne z odpływem. Taką kup.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
javelin
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 5 wrz 2018, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Ja chciałem do pokoju donicę, którą mogę postawić na drewnianą podłogę, ta mi też kolorystycznie pasowała. A do tych tradycyjnych z podstawką to chyba trzeba jeszcze dać pod spód jakiś kwietnik, albo osłonkę, tak przynajmniej słyszałem. Spróbuję znaleźć coś bardziej płaskiego :)

A powiedzcie jeszcze, czy te wszystkie sansewierie idą zawsze w górę ? Czy są jakieś odmiany na parapet, co idą w bok ? :)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Dużo jest takich, np. Sansevieria kirkii v.pulchra, u mnie zupełnie na boki. Cóż za marnotrawstwo miejsca :) .
Obrazek

Zainteresuj się grupą Hahnii, na parapet idealne.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

javelin, przecież do ceramicznej donicy możesz dobrać plastikową podstawkę pasującą kolorem. Przesadzałam u syna ogromną dracenę do terakotowej donicy i kupiłam podstawkę w kolorze matowej tarakoty, bo roślina stanęła na półpiętrze na podłodze z jakiegoś egzotycznego drewna. Estetycznie to wygląda i podłoga bezpieczna.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Moja s.hahni (podobno) została przesadzona i rośnie sobie na poł-zach. oknie. Czego się mogę po niej spodziewać? Dużo w górę urośnie czy mocno na boki? I jak szybko one rosną? Oddzielając ją w pracy od innych rosły w ziemi ogrodowej bardzo bardzi dużo takich małych sadzonek w małej doniczce, a ziemia to jak bagno była....
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”