Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Sansewieria, którą dostałam jako 'Black Coral' stała sobie dość długo na dworze, co dało jej impuls do wypuszczenia młodego liścia. Dla mnie zgryz, bo czy na pewno młody liść tej odmiany powinien być tak jasny?

Obrazek

B.
Moontea
50p
50p
Posty: 73
Od: 28 cze 2017, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Ja tam nie wiem, czy na pewno ale mam tę samą sytuację.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Nie mam tej sansewierii, ale zawsze w marketach oglądam ją dokładnie, bo kusi :) . I zawsze właśnie te młode liście budzą moje wątpliwości. Po swoich różnych sansewieriach widzę, że "umaszczenie" zależy od warunków, w jakich są uprawiane. "Zwykła" mała cylindrika uprawiana pod chmurką jest srebrzysta i wygląda jak S.boncel , a S.katana też jest jaśniutka, chociaż na parapetach jest ciemnozielona.
Napiszcie koniecznie, jak będą wyglądać te młode liście, jak wydorośleją.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

O tyle mnie to intryguje, że ta moja B.C. bardzo przypomina najzwyklejszą, stareńką S.trifasciata, którą sobie uprawiam dokładnie od 30 lat. No i czekam, czekam, żeby się jakieś różnice ujawniły - póki co tylko ten młody, bardzo jasny liść jakoś odbiega od tego, co widać na gwinejskiej gatunkowej.

B.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

U mnie młode liście Black Coral są jasne bardzo. Zresztą tak jak wszystkie inne liście młode
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

W piątek w Biedronce była duża dostawa kwiatków i wśród nich była właśnie długo wyczekiwana przeze mnie Sansewiera (chyba trifaciat Laurentii lub Futura Superba po przeczytaniu wątku) - pierwsza u mnie w domu :D . Szybko chwyciłam jedną z dwóch, bo już płaciłam i dopiero w domu dokładnie jej się przyjrzałam... Robaków brak, na wierzchu ziemi włókna kokosowe (jutro kupuję doniczkę i przesadzam), ale niestety kilka końców liści złamanych, a na liściach są białe plamy, ewidentnie z wody. Jak te plamy trwale usunąć? Szukałam w wątku informacji, ale nie znalazłam... Jutro przy lepszym świetle wrzucę zdjęcie...

Cena 19,99zł, średnica doniczki 17 cm, nad ziemia 45cm, opisana jako S.mix...
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Spróbuj po prostu wypolerować te liście miękką szmatką :)

B.
Kate37
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 paź 2018, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Sansewieria cylindryczna

Post »

Obrazek

Kupiłam niedawno Sansewierę cylindryczną ze względu na jej strzelisty, wertykalny pokrój. Niestety, po przesadzeniu do większej doniczki, roślinka się zbuntowała! A mianowicie, zaczęła wypuszczać nowe pędy, które nie przypominają starszych liści. Zamiast rosnąć równolegle do pozostałych, nowe liście wyginają się w łuk, mają też jaśniejszy kolor i są prążkowane.
Czy ktoś wie, o co im chodzi?
Nie o takim efekcie marzyłam :-(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Normalne zjawisko przy tej odmianie. Polecam przy okazji lekturę wątku, do którego przeniosłem Twój post.

Tak przy okazji, doniczka w której rośnie jest wsadzona do osłonki czy jest posadzona bezpośrednio do pojemnika bez otworu odpływowego?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kate37
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 paź 2018, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Jest posadzona bez osłonki, bezpośrednio do doniczki. Tak wiem, nie ma otworu, ale to nic bo i tak ma sucho. Pytanie tylko, jak sprawić by pokrój był strzelisty? Czekać aż liście wyrosną i same się wyprostują?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Przede wszystkim nie może rosnąć w doniczce bez otworu, czyli w osłonce (doniczka ma zawsze otwór). Odpływ jest potrzebny nie tylko, żeby nadmiar wody mógł wypłynąć, bo sukulenty podlewamy większą ilością wody w sezonie, a druga sprawa do korzeni musi docierać powietrze. Jeśli nie chcesz, żeby ta sansewieria za jakiś czas padła, albo chcesz, żeby dobrze rosła powinnaś ją przesadzić do właściwego pojemnika. Zresztą to dotyczy wszystkich roślin, nie tylko sansewierii.
Jeśli chodzi o pokrój, to nic nie zrobisz tak ta odmiana rośnie i tyle. Liście tej odmiany będą rosły naprzemiennie wyginając się w niewielki łuk.
Po prostu w handlu, w przypadku tej odmiany są sprzedawane pocięte i ukorzenione liście starszych egzemplarzy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nerissa88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 sie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Cześć, dostałam na wiosnę jedną rozetę sansewierii takiej z żółtym po bokach (laurentii?) i udało mi się wyhodować kolejną rozetę, ale wygląda inaczej - liście wywijają się na zewnątrz i tak jakby trochę straciła ten swój żółty wzorek. Stoi obok moich zielonych sansewierii (z nimi wszystko ok), traktowana est tak jak tamte no i nie wiem o co chodzi. Pomożecie?

Wrzucam fotę, najbardziej mnie niepokoi to zwijanie się na zewnątrz... Jej "stare" liście są proste albo trochę do wewnątrz zwinięte...
Z góry dziękuję!

Obrazek
Bardzo początkujący hodowca roślinek, za głupie pytania z góry przepraszam :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Nie ma się czym przejmować, zdarza się że odmiany sansewieria bywają zmienne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”