Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-grey
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 122
Od: 9 lip 2013, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia

Post »

Fakt, kwiaty bywają zjawiskowe ale zdobią powiedzmy... miesiąc. Kliwie miewają jednak również bardzo ciekawe liście. O różnych kształtach, w różnych płaszczyznach ułożone, z odmiennymi rodzajami variegacji........ Popularne u nas w domach są takie "rozczochrańce" - każdy listek w inną stronę, blaszki dość wąskie. Choć i te mają oczywiście swój urok, mnie urzekły głównie takie z krótkimi, szerokimi liśćmi, symetrycznie ułożonymi w dwóch rządkach i dlatego kupiłam to co chciałam u Chińczyka ;:224 .
Pochwalcie się swoimi choćby "rozczochranymi" kliwiami ;:306 ;:180
zielony_lisek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia

Post »

Dziękuję za próbę pomocy :)

Załączam zdjęcie kliwii

Obrazek
x-grey
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 122
Od: 9 lip 2013, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia

Post »

Ale oryginał! W jednym spośród przeczytanych na prędce netowych artykułów znalazłam wzmiankę, że kliwię wegetatywnie można rozmnażać z przynasadowych pędów bocznych i odrostów korzeniowych. To twoje to chyba właśnie ten przynasadowy pęd. No to masz zagwozdkę. Może dałoby radę tak oddzielić od matecznej, by i mała dostała parę korzonków? Co innego? Kombinować z podsypywaniem ziemi aby się ukorzeniła albo oddzielić bez korzeni i liczyć, że się ukorzeni? Tylko tak głośno myślę. Może ktoś wypróbował i doradzi?
_fox_

Re: Kliwia

Post »

Ja z tego co widzę na foto /korzenie matki na wierzchu, znaczy że roślina wychodzi już z doniczki/ to bym po prostu podsypał ziemi i grzecznie czekał na korzonki młodej sadzonki. Tak się zastanawiam po co to rozsadzać, jeśli chodzi o kliwie to za 10-15 zł można kupić już kwitnącą. a taka mała sadzonka zakwitnie po ok 3 latach.
x-grey
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 122
Od: 9 lip 2013, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia

Post »

Jak dobrze pójdzie - doczekam się kwiatów po min. 4 latach od wysiewu nasion ale póki co mnie to nie zraża, bo mam frajdę patrzeć na rozwój roślinki od ziarenka do...ziarenka ;:oj Byle tylko chciała rosnąć. Wyczytałam gdzieś, że nasiona chińskich kliwii są bardzo wrażliwe na zagniwanie i z tego względu wskazany jest ich wysiew m. inn. w odkażone trociny sosnowe :shock: Domyślam się, iż chyba nie są to takie zwykłe "surowe" trociny, które można nabyć w zoologicznym :lol: , tylko może jakieś przekompostowane, czy cuś :roll: . Ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat?
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Kliwia

Post »

Wystarczy przechłodzić zimą i zakwitnie na pewno :)
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kliwia

Post »

Mam pytanie do Was czy ktoś wie gdzie mógłbym dostać kliwię variegata oraz taka o białych kwiatach?
Widziałem sporo zdjęć tych odmian kliwi ale nigdzie nie można ich realnie zdobyć nawet na allegro :?
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1466
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia

Post »

Kliwie Variegate czasami widywałam na allegro , ale dość szybko sadzonki schodzą , musisz częściej zaglądać .
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kliwia

Post »

Będę polować na nią, dość często przeglądam allegro bo wiem, że są jeszcze rzadkie i szybko schodzą :wink: Mam nadzieję, że kiedyś się uda dołączyć ja do mojej kolekcji :D
Awatar użytkownika
cofina
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kliwia

Post »

Tak, tak Marcinie - ja też widywałam na allegro kliwię variegata. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i "polować" :wink:
A moja kliwia /nie variegata/ ma tak, że jeszcze nie widać "pędu kwiatowego" a już się kwiaty rozwijają gdzieś tam w tej zbitce między liśćmi jeszcze.
To chyba nie do końca właściwie, prawda? Już tak drugi raz kwitnie :|
Pozdrawiam
Ania
Awatar użytkownika
Marcin01988
500p
500p
Posty: 643
Od: 23 gru 2010, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kliwia

Post »

Może ma za mało potasu i taki krótki ten pęd wyrasta i kwiaty rozwijają się w tej rozecie liści.
Awatar użytkownika
cofina
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kliwia

Post »

Hm - może... ;:129
Zwrócę uwagę. Dzięki Marcin.
Pozdrawiam
Ania
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Kliwia

Post »

Krótki pęd kwiatowy to brak przechłodzenia zimą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”