Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Od końca - nie. Nie taki piasek, pomijając ryzyko zakażenia patogenami - nie wiadomo czy do piasku nie robiły jakieś zwierzęta, to jest za drobny. Kup żwirek kwarcowy.
Bez doniczki do jutra nic nie nie stanie, jednak zbyt obficie posypałeś cynamonem, gdyż w większej ilości może popalić korzenie, sypiesz tylko na końcówki. Bezpieczniejszy jest sproszkowany węgiel.
Nikt Ci nie da gwarancji że przeżyje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
KilY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 mar 2019, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

To może zmyć ten cynamon pod kranem i posypać ponownie, tylko dokładnie w jakie miejsca? Czy teraz to już nic nie da? No tak, gwarancji nikt nie da, ale czy jest chociaż szansa z taką ilością korzenia? Może obciąć trochę liści aby roślina miała mniejsze "obciążenie"? A w jakim celu ten cynamon tak w ogóle, już tak dla pogłębienia wiedzy pytam.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Ekspresja pisze:(zasypać cięcia cynamonem)
Korzenie do jutra obeschną, więc jakimś pędzelkiem je omieć, albo po prostu zdmuchnij nadmiar. Obetnij tylko te żółte liście w środku, zdrowych nie ruszaj. Daj też mniejszą doniczkę.
Cynamon stymuluje rozwój korzeni i jest to zabezpieczenie przed patogenami grzybowymi.
Myślę, że roślina da radę....trzymam kciuki.
Pozdrawiam:)
KilY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 mar 2019, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

A jeszcze się tylko zapytam, czy to może być żwirek dla kota/do akwarium? Bo taki można kupić w 1 kg paczkach, a te ogrodnicze to są po około 5 kg. Także w jakiej proporcji zmieszać ziemię ze żwirem? 1:1?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Taki do kota się nie nadaje.
Kup zwykły żwirek akwarystyczny, są worki po 1 albo 2 kg.
Jeśli chodzi o mieszankę, to wystarczy zmieszać tak 3:1 (ziemi do żwirku).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Obrazek

Obrazek

To moja kliwia. Oglądam zdjęcia i okiem amatora widzę, że masz bardzo zwartą ziemię w doniczce . Ja bym zrobiła tak - osuszyłabym przez jakieś 2 dni i wtedy wsadziła do czystej doniczki z ziemią, ale nie taką zwartą jak masz w starej doniczce .Zastosowałabym też środek antygrzybiczny i nie podlewała jakiś czas. Widzę, że korzenie marne, to żywotny kwiat, może da radę .
Patrz na część nadziemną jak się zachowuje, jeśli marnieć będzie, obcięłabym liście do połowy . Nic nie tracisz jeśli zmarnieje - to będzie na mamę ;:306

Za duże zdjęcia - regulamin, zmniejszyłem/mod.
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Zapamiętam mod ;:14 . Jednak zawsze coś można zauważyć . Na powiększonej fotce ( aż mi wstyd ) zauważyłam kurz na liściach ;:222 , czego na " żywo" nie widziałam . To dlatego, że nie było mnie w domu i niestety uzbierało się. Dzisiaj już umyta, uśmiechnięta i zadowolona pozuje do aparatu .
Obrazek

Doniczkę ma sporą i dość głęboką jak na kliwie, ale nie miałam nic pod ręka jak przesadzałam . Rośnie mateczna i kilka nowych odrostów ma też trzy tegoroczne . Nie oddzielam i nie przesadzam z prostej przyczyny - nie mam miejsca na następne doniczki . Latem stoi w ogrodzie w półcieniu podlewam ją z od przypadku do przypadku z nawozem .
KilY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 25 mar 2019, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Wczoraj zasadziłem tę moją kliwię do nowej doniczki. Była w 13 cm, teraz jest w 12 cm, bo 11 cm wydawała mi się dużo za mała i by raczej nie utrzymała ciężaru roślinki. Kupiłem zwykłą ziemię uniwersalną, ale że nie było żwirku, a nie miałem już czasu jechać do zoologicznego to kupiłem ziemię do kaktusów, pani w kwiaciarni powiedziała, że to tez może być. Wymieszałem w stosunku 3:1 i ją zasadziłem. Korzenie po prawie 24 godzinach poza ziemią miała przesuszone, mam nadzieję, że nie uschły, ale chyba w ziemi to się nawilżą na nowo, jak myślicie?
Na razie jej nie podlewałem, tylko posadziłem i postawiłem na okno. Po jakim czasie mam ją teraz podlać i jaką ilością wody?
Po czym poznać, że taka kliwia się przyjęła na nowo i odżywa, albo przeciwnie, że kończy swój żywot oraz po jakim mniej więcej czasie te objawy będą widoczne?

Ta ziemia może zbita, szczerze to nie znam się, od "nowości" była w takiej ziemi i doniczce w jaką zapakował ją plantator i w sumie bardzo dobrze funkcjonowała. Ładnie kwitła, a jedyny minus to taki, że się przechyliła na jedną stronę. Nie wiem czy to od tego, że stała na biurku i się "kierowała" w stronę słońca za oknem, czy taka siła ciążenia jej liści, więc z tego powodu trochę krzywo rosła. Teraz posadziłem ją już równo do pionu, ale "góra" tamto miejsce skąd wychodzą nowe listki i kwiatek jest teraz na ukos. Może się wyrówna jak przeżyje, zobaczy się ;)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Moja Clivia miniata z dwoma pędami kwiatowymi, wyrastającymi z tej samej rośliny. Odrosty są dwa, ale jeszcze za małe na kwiaty. Kwiaty na tym większym pędzie już przekwitają, na tym małym dopiero się rozwijają, ale jest ich niewiele.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na dole po prawej pozostawiona łodyga po jesiennych kwiatach.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Oto moja siewka :) 1. w życiu :)
Wypuszcza liście z boku. Zastanawiam się, kiedy ją przesadzić do podłoża?


Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Mam sadzonkę kliwii- niewielką ( 4 liście) i zastawiam się nad jej zimowaniem. Czy powinna spędzić zimę jak dorosłe egzemplarze czy lepiej trzymać ją w domu , w cieple? Na kwiaty na razie nie liczę :wink:
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Ja bym ją trzymała w domu na parapecie, poczekaj jeszcze z jej zimowaniem niech trochę urośnie i będzie miała więcej liści.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Post »

Siewki kliwii - dwuliścienne mają około roku, z jednym liściem- rok skończą w wakacje.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”