Kliwia wymagania ,pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zbuntowana kliwia.

Post »

Kliwia do prawidłowego kwitnienia potrzebuje okresu spoczynku, w którym musi być przechłodzona. Swoją trzymam od wiosny na podwórku w zacienionym miejscu, do domu wnoszę przed przymrozkami. Wtedy kwitnie prawidłowo. Jak trzymałam ją cały czas w domu, to też kwitła na krótkim pędzie.
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Zbuntowana kliwia.

Post »

Dzięki Nolinko za odpowiedż,chyba mojej kliwi brakowało właśnie tego przechłodzenia bo cały rok stoi na oknie południowym.
dziwaczek13
100p
100p
Posty: 136
Od: 1 lut 2012, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Kliwia -plamy na liściach

Post »

Witam,
mam problem ze swoją kilkunastoletnią kliwią. Początkowo na brzegach niektórych pojawiały się takie suche plamy. Myślałam, że to jakieś zmiany fizjologiczne spowodowane przesadzeniem i zmiana miejsca.
Teraz zauważyłam na dwóch liściach dodatkowo plamki, które już na pewno są objawem choroby. Co to może być? Obrazek
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Anulka0207
100p
100p
Posty: 107
Od: 9 sie 2013, o 22:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łowicz

Kliwia..co i jak?

Post »

Kupilam na gieldzie w bardz korzystnej cenie kliwie :rotfl:
Pewnie dlatego,ze chyba lekko choruje. ale nic, przygarnelam z nadzieja na jej wyleczenie i rzyworcenie blasku...Liscie ma piekne,dlugie,ale maja bialawy nalot. Po wyjeciu z doniczki,korzenie lekko przygnite miejscami.Usunelam te najbardziej uszkodzone, dalam nowa ziemie, keramzyt i będę obserwowac...
Prosz eo wszelkie wskazowki i porady..Co jeszcze zrobic by odzysklala blask? Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kliwia..co i jak?

Post »

Nie przelewaj, kliwia znosi spokojnie przesuszenie i nic jej nie jest.Jeśli masz miejsce na zewnątrz trzymaj ją tam,powinna się zabrać, tylko nie na słonecznym miejscu, w półcieniu raczej.
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

KLIWIA

Post »

Dostałam nie dawno kliwie z tego co wiem nigdy nie kwitła
mieszkam w blokach i nie mam jej jak schłodzić postawiłam przy balkonowych dżwiach
tam ma sporo światła ale czy na tyle chłodno sama nie wiem
mogę jeszcze wstawić ją do piwnicy ale tam nie mam okna
podpowiedzcie co począć z nią
Obrazek

pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kliwia

Post »

Czasami jesteśmy zdani na warunki, które ciężko zmienić :(
Moim zdaniem nie ma sensu skakać z tym kwiatkiem to tu, to tam - tym bardziej, że kliwia nie lubi przestawiania.
Mam kliwię gdzieś od maja tego roku. Postawiłem ją w rogu północno-zachodniego okna gdzie temperatura zimą (w pokoju) wynosi ok. 20 *C. Na parapecie pewnie ciut mniej ale jak chodzi centralne ogrzewanie to nieco wzrasta (grzejnik pod parapetem). Latem w tym pokoju potrafi być do 26 *C a i letnie, zachodzące słońce potrafi ją muskać promieniami. Nie ruszam jej w ogóle. Od maja wypuściła jeden odrost a teraz zebrało się jej na kwitnięcie.
Ja bym znalazł jej na Twoim miejscu jakiś spokojny kąt na oknie, nie na bezpośrednim słońcu i zostawił w spokoju.
Michał
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kliwia

Post »

Michał, kwiatostan Twojej kliwii ma kłopot z wydostaniem się spomiędzy liści, podlej ją parę razy ciepłą wodą (ok. 38 st. C), to wyrośnie ponad liście. Będzie też łatwiej wyciąć go po przekwitnięciu.
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Kliwia uprawa

Post »

Kliwia może stać w ciepłym pokoju, nic się jej nie stanie. Tylko kwitnienie może być takie jak na zdjęciach JAWiktor- a. Żeby zakwitła normalnie na długim pędzie, powinna być przechłodzona zimą.
Czasem, jeśli nam się poszczęści, i kliwia nie zechce wcześnie kwitnąć, możemy zdążyć wynieść ją na dwór. Jeśli dopiero wtedy zechce zakwitnąć, to zakwitnie na długim pędzie. Sprzyja temu różnica temperatury między dniem i nocą.

koniczynko kliwia może stać tam, gdzie stoi. Na wiosnę, jak już minie niebezpieczeństwo przymrozków, możesz wynieść na balkon. Na początek po trochu, żeby się przyzwyczaiła, a potem na stałe, tylko nie na palącym południowym słońcu. U mnie świetnie sobie radzi na wschodnim balkonie.
x-grey
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 122
Od: 9 lip 2013, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia

Post »

:wit Minęło trochę czasu od ostatniego wpisu. Nikt nie lubi kliwii?, czy jakiś inny wąteczek na ich temat gdzieś tli się na FO? Bawił się ktoś w wysiew kliwii?
zielony_lisek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia

Post »

Dzień dobry,

chciałabym się dowiedzieć czy z odrostu kliwii, który wyrasa z boku rośliny, a nie z korzenia można rozmnożyć roślinę? Do tej pory spotkałam się z poradami dotyczącymi młodych pędów wyrastających prosto z ziemi, już posiadających korzenie. Jak postępować w takim przypadku?
_fox_

Re: Kliwia

Post »

Grey, szkoda katować i osłabiać rośliny zawiązywaniem i dojrzewaniem nasion ;)

Pierwsza ma 3 a druga 2 sadzonki, jeszcze nie rozsadzane i na razie nie myślę o tym. Nasienniki usuwam po przekwitnięciu.
x-grey
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 122
Od: 9 lip 2013, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kliwia

Post »

Witaj Zielony lisku. Chciałabym ci pomóc ale niestety nie wiem dokładnie o co chodzi. Jak to tak: sadzonka "przyklejona" do rośliny matecznej? :roll: To na pewno kliwia? Może wklej jakąś fotkę?

Fox Coś czuje, że to zielony busz.
Nie planuję zapylać, tych które mam ale czekam na nasiona made in China i dobrze byłoby pogadać z kimś doświadczonym w temacie ;:162
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”